Gazdálkodás
Szántóföld
Gondolni kell a tápanyag utánpótlására a földeken
Kora tavasszal – ahogy az idő engedi – megkezdődhet a sürgés-forgás a mezőgazdasági területeken. A gazdáknak gondoskodniuk kell a talaj tápanyag-utánpótlásáról, az őszi vetések fejtrágyázásáról, a műtrágya kijuttatásáról, de a megfelelő minőségű vetőmag beszerzéséről is.
– Az év első hónapjaiban nagy feladat hárult a gazdákra belvízre érzékeny területeken, a vizet el kellett vezetni – emlékeztetett Hubai Imre Csaba, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) megyei elnöke.
– A mezőgazdasági munkálatok megkezdődtek, az időjárás lehetővé tette az aktuális feladatok elvégzését. A Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium rendelete szól a vizek mezőgazdasági eredetű nitrátszennyezéssel szembeni védelméhez szükséges cselekvési program részletes szabályairól, valamint az adatszolgáltatás és nyilvántartás rendjéről, ez az úgynevezett „Nitrátrendelet” – írta a Jász-Nagykun-Szolnok megyei hírportál.
Ennek értelmében a gazdálkodók kezdhetik a tápanyag-utánpótlást, a műtrágya szórását. Nagyon fontos, hogy a tápanyag kijuttatása minden esetben talajvizsgálat alapján készített tápanyag-gazdálkodási tervre alapozva történjen! – hívta fel rá a figyelmet a megyei NAK-elnök.
Fotó: szoljon.hu
Aktuális tennivaló az őszi vetésű növények fejtrágyázása is, a szántás elmunkálása, az alapműtrágya kijuttatása a tavaszi növények alá, magágykészítés tavaszi növények számára.
– A megyében a legnagyobb területen termesztett őszi növények az őszi búza, az őszi árpa és az őszi káposztarepce. A legnagyobb területen termesztett tavaszi növény az elmúlt évben a kukorica és a napraforgó volt.
– Jövő héten – ha a nappali hőmérséklet eléri a tizenöt Celsius-fokot – megkezdődhet az őszi káposztarepcében a szárormányos elleni védekezés. A kalászos gabonanövényeknél a különféle gombákra kell odafigyelni. A gyümölcsösökben a metszés az év első két hónapjában megtörtént, február-március időszakában pedig a tavaszi lemosó permetezésnek jött el az ideje. A fagyvédelemre is figyelnie kell a gyümölcsösökben a gazdáknak, különösen a kiemelten a fagyérzékeny fajoknál!
Hubai Imre Csaba azt is részletezte, hogy tavasszal nagyon fontos az őszi vetésű növények tápanyag-utánpótlása nitrogén tartalmú műtrágyával (húsz-hetven kilogrammnyi hatóanyag/hektár). Specifikusan az őszi káposztarepce – mivel magas kénigényű növény – igényli a ként, amit kéntartalmú nitrogén műtrágyával lehet kijuttatni. őszi vetésű növények esetében a következő időszakban szükséges a lombtrágyázás.
őszi káposztarepcénél bór kijuttatása ajánlott (négyszázötven-ötszáz gramm/hektár); őszi kalászosok esetében pedig a nitrogén felvételét segítő réz és a zöld színtestek központi atomját jelentő magnézium.
Gyümölcsösöknél komplex műtrágyát ajánlott kijuttatni (NPK-nitrogén, foszfor, kálium). Tavaszi vetésű növényeknél a napraforgónak fontos a kálium, a kén és a bór, de a nitrogén-túladagolással vigyázni kell, mert fellazítja a szöveteket, ezáltal érzékennyé teszi a növényünket a betegségekre, és csökkenti az olajtartalmat. Kukoricánál a cink és a nitrogén utánpótlása elengedhetetlen.
agrotrend.hu / szoljon.hu