Keresés
Close this search box.
Keresés
Close this search box.

Gazdálkodás

Szántóföld

Erősebb kondíció a UPL biostimulátoraival

A jelen és a jövő sürgető kihívása, hogy megtaláljuk és megtanuljuk használni azokat a technológiákat, amelyekkel részben vagy teljes mértékben helyettesítik a kémiai növényvédő szerek hiányát. Már most is tapasztalható a biológiai növényvédő készítmények alkalmazásának szélesedése, míg a biostimulátorok használata mára egyre inkább az alaptechnológiák részévé vált.

A UPL nagy figyelmet fordít a fenntarthatóságra: hagyományos kémiai növényvédő szerei mellett egyre nagyobb számban találhatók biológiai megoldások is termékpalettáján. Ezek nagy hányada növénykondícionáló készítmény, amelyek különböző időpontokban és helyzetekben kijuttatva átsegítik a növényt egy-egy fontos életszakaszon, környezeti anomálián, az adott fenológiai fázisnak megfelelő anyagcsere-folyamatok támogatásával és felgyorsításával.

Ezek közül a legrégebbi történettel az Atonik büszkélkedik: egyike volt a hazánkban megjelent első biostimulátoroknak. Hatóanyagai, a nitrofenolok és a nitroguajakol elsősorban a különböző stresszhelyzetek (fagy, gyomirtó szer használat, szárazság, stb.) csökkentésében jeleskednek. A növény lignintartalmának megnövelése következtében csökkenthetik egyes kártevők (pl. repce-becőszúnyog) kártételét. Virágzáskor kijuttatva a pollentömlő csírázását segítik elő, lerövidítve így ezt a fenológiai szakaszt, melynek következtében egyes kórokozók (pl. monília) nehezebben tudnak fertőzni. A jobb kötődés magasabb termésmennyiséget eredményez.

A UPL-en belül a biostimulátorok másik csoportját a saját, szabadalmaztatott technológiával előállított algakészítmények jelentik. Minden termék alapja a GA142 tengeri algaszűrlet: ebbe kerülnek olyan tápanyagok megfelelő mennyiségben, amelyek adott kultúrában, megfelelő fenológiában tudják támogatni a hatóanyagot. A növény élettani folyamataira gyakorolt kedvező hatásait négy pontban lehetne összefoglalni. Növeli azon enzimek aktivitását, amelyek a tápanyagok felvételéért felelősek. Növeli a klorofill koncentrációt a levelekben, így a magasabb tápanyagellátásnak és intenzívebb fotoszintézisnek köszönhetően növeli a biomasszát. Ezeken kívül stimulálja a virágzást és a bekötődést a poliamin-szintézis serkentésén keresztül.

A Tonivit kijuttatási ideje a gyökeresedés időszaka, a kezelést a kultúrnövény 2-4 leveles állapotában érdemes elvégezni. Fontos, hogy csak a gyökérnövekedést serkenti, a növény föld feletti részeinek növekedésére nincs hatással. Elsősorban az őszi vetésű kultúrákat segíti a tél beállta előtt, így biztosabbá tehetjük az áttelelést. Legújabb vizsgálataink alapján azonban a tavaszi kultúrák megfelelő elindításában is fontos szerepet játszhat, különösen stresszes tavaszok (pl. csapadékhiány, hűvös időszakok) alkalmával.

A Multoleo a hozzáadott bórnak köszönhetően az olajos növények stimulátora. Repcében, zöld bimbós állapotban kijuttatva csökkenti a becőelrúgás mértékét, napraforgóban csillagbimbós állapotban alkalmazva is segíti a terméskötődést (nagyobb tányérátmérő és kaszatszám), valamint olajtartalom-növekedést is okoz. Mindezek a pozitív hatások a megfelelő tápanyagellátásra vezethetők vissza.

A Forthial kifejezetten a kalászosok kondícionálására fejlesztett készítmény, kijuttatásának optimális ideje a zászlóslevél kiterülése. A legfelső levelek aktiválása nagyon fontos, hiszen ezek felelősek a termés jelentős hányadáért. Hatására jelentős szárazanyag-tartalom növekedés tapasztalható, továbbá a termésmennyiséget is jelentősen befolyásolja.

A Zeal a kukorica 5-8 leveles állapotában megfigyelhető növekedésbeli megtorpanáson tudja átsegíteni a növényt. A fokozott víz- és tápanyagfelvétel következtében az ekkor kezdődő csődifferenciálódás folyamata zavarok nélkül zajlik, így megfelelően kiaknázhatóvá válik a növényben rejlő genetikai potenciál.

A Goemar BM 86 a kertészeti kultúrákra fejlesztett biostimulátor. Virágzás környéki használatával a gyümölcsök mérete egyöntetűvé válik. Almatermésűeknél, csonthéjasoknál ez az értékesíthetőség szempontjából fontos, szőlőnél a madárkásodás megelőzése miatt a termésmennyiség is nagyobb lesz. A fenológia vége felé alkalmazva elősegíti a gyümölcsök megfelelő színeződését.

Valovics Attila

fejlesztőmérnök

UPL Hungary Kft.

(X)

 

 

 

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés