Gazdálkodás

Szántóföld

Drónos növényvédelem: hol tart a szakképzés?

A drónos permetezéssel összefüggésben a szabályozásnak, a kijuttatásnak és a képzéseknek egyre nagyobb a szerepe. A készítmény engedélyezéseknek a rendszere – bár még nem tökéletes -, de elég jól kidolgozott, viszont ennek ellenére még nincsenek engedélyezett növényvédő szerek, ezért a jogi szabályozás csak kisebb finomításokra szorul.

A különböző, engedélyezett permetező típusok márnagy számban megtalálhatók ésjó hír az, hogya jogihátterükis megfelelőnek tekinthető, a vele szemben történő elvárások teljesíthetők és a szakmai minimumot is megütik ezek az eszközök, tehát nincs semmiféle hiányérzetünk. Dr. Zalai Mihály, az ISM Technology Kft. kutatási igazgatója szerint azonbanvannak azonban olyan területek, amelyekről nagyon sok szó esik, ugyanakkor nem tisztázott, hogy milyen pontossággal kell ezeket megközelíteni – legyen szó repülésről, apermetezési környezet szabályozásáról, vagy adrónkezelő személyzetről.

– A drónok minősítésével nem állunk rosszul: nagyon sok típus kapta meg a minősítést ésvárhatóan ez a lista még bővülni is fog újabbakkal, tehát eszközből nem lesz hiány -hangoztatta a kutatási igazgató, majd hozzátette: „apermetező drónok irányításához mindenképpen permetező drónpilótákra lesz szükség, akik a képzési rendszerekből kikerült személyek, de emellett a növényvédelmi szakmát mérnöki és gazdálkodói szinten is ismeretanyaggal kell bővíteni. Amiről azonban nincs szó, az alapvetően a növény és a növényvédelem, mint szakma. Ennek a tévútnak az áldozata a precíziós gazdálkodás, amelyben a drónos kijuttatás nagyon fontos szerephez juthatna. Az utóbbi években sikerült egy drónra alapozott tápanyag gazdálkodási rendszert kialakítani – ami kapóra jött -, hiszen a drónos repüléseinket nem növényvédő szerhez kötöttük, amit jogszabályilag tiltottak, ezért úgynevezettegyéb kijuttatásokra alapozva tudtunk ismeretanyagot gyűjteni. Ennek köszönhetően olyan drónos tápanyag utánpótlási rendszer alakult ki, amit a gazdálkodók is megszerettek. Ezt nagy koncentrációban alkalmazva, biztonságosan is meg lehet tenni perzselési kockázat nélkül – mondta Zalai Mihály.

A szakember szerint sikerült előre lépni a drónpilóta képzésben: ez ugyanisegy olyanszakképesítés, amelyre a növényorvosnak támaszkodni kell, ráadásulaz egész képzési rendszer keretrendszerét kidolgozó hatóság is azon volt, hogy az első permetező drónpilótákat kibocsátó intézmények sokasodjanak, ezért az engedékeny szabályozás irányába kellett elmozdulni.

– Ez problémákat vet fel, ugyanisnem feltétlenül mély tapasztalatokkal rendelkező központok alakultak ki. Ezt bizonyítja az, hogy az ISM Technology -amellett, hogy szakképző központ -, sok olyan végzett pilótával áll kapcsolatban, akik a szakképesítés megszerzése után még utólagos képzésre is szívesen eljönnek hozzánk, mert nem papírt, hanem tudást szeretnének megszerezni – összegezte az ISM Technology Kft, kutatási igazgatója. 

agrotrend.hu / Növényvédőszer.hu

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés