Szántóföld

Objektív fajtakísérleti eredményekkel segíti a gazdákat a GOSZ-VSZT-NAK

 

Véget ért a Gabonatermesztők Országos Szövetsége, a Vetőmag Szövetség Szakmaközi Szervezet és Terméktanács, valamint a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) országos őszi búza és őszi káposztarepce posztregisztrációs fajtakísérlete. Az objektív felmérés eredményeit 2023-ban is összefoglaló kiadványokban tették közzé az érdeklődők számára a szervezők.

A Gabonatermesztők Országos Szövetsége, a Vetőmag Szövetség Szakmaközi Szervezet és Terméktanács és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara ismét megszervezte az őszi búza, az őszi káposztarepce, valamint a kukorica fajtakísérleteket – olvasható a NAK cikkében.

Utóbbi eredményeit az őszi betakarítás után értékelik majd. A kísérletek alapvető célja, hogy a termelők számára hasznosítható, objektív információt adjanak, ezáltal segítve a fajtaválasztást.

A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara a kísérletben szereplő fajtasorra ajánlati fajtalistaként tekint, hangsúlyozva, hogy a résztvevőkön kívül számos kiváló fajta áll a termelők rendelkezésére.

„A sikeres gazdálkodás egyik fontos összetevője a hiteles információ az egyes fajták teljesítményéről több szempontot is vizsgálva. Ebben már csaknem két évtizede meghatározó tájékozódási forrást jelent a GOSZ-VSZT-NAK fajtakísérleti rendszere”, hangsúlyozta Takács Géza.

A Vetőmag Szövetség Szakmaközi Szervezet és Terméktanács elnöke kifejtette: az egész országra kiterjedő fajtakísérletek egymástól eltérő adottságú területein elért eredményeit is össze lehet hasonlítani, amely kitűnő tájékozódási forrás a különböző ökológiai viszonyok mellett gazdálkodók számára.

Petőházi Tamás, a Gabonatermesztők Országos Szövetségének (GOSZ) elnöke hangsúlyozta, hogy a repcére immáron négy évre visszamenőleg rendelkezésre állnak fajtakísérleti adatok, így már egy széles körű adatbázis segíti a fajtaválasztást.

Győrffy Balázs, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) elnöke szerint a tavalyi, történelmi aszállyal sújtott esztendő után idén csapadékosabb időjárási körülmények között volt lehetőség vizsgálni a repce- és búzafajták mennyiségi és minőségi mutatóit.

A NAK szántóföldi növénytermesztéssel foglalkozó tagjai számára az idei és a korábbi évek vizsgálati eredményei nagy segítséget jelentenek a megalapozott fajtaválasztáshoz.

2022 őszén az ország 8 helyszínén – Bólyban, Füzesabonyban, Hajdúböszörményben, Martonvásáron, Mosonmagyaróváron, Szarvason, Szegeden és Szombathelyen 24 korai és 25 középérésű, azaz összesen 49 búzafajtát vetettek el.

Fotók: canva.com

A kísérlet kivitelezői köre bővült, így a NÉBIH fajtakísérleti állomások mellett bekapcsolódott a munkába az Agresearch Kft. és kódolt formában három nemesítő intézmény: az ELKH Agrártudományi Kutatóközpont Martonvásáron, a Gabonakutató Nonprofit Kft. Szegeden és az Isterra Közép-Európa Kft. Füzesabonyban nemesítői tenyészkertekben adott helyet a kisparcellás kísérletnek.

Őszi búza esetében a két éréscsoportban háromismétléses parcellaelrendezésben zajlott a vizsgálat.

Az őszi és téli csapadékellátottság miatt az állományok jól fejlődtek. A gombabetegségek ellen a módszertan keretei közötti többszöri növényvédelmi beavatkozást végeztek a kísérletekben. A betakarítást több állomáson az esőzések erősen hátráltatták.

Az elmúlt év őszén összesen 22 őszi káposztarepce hibridet két éréscsoportban, 5 helyszínen – Bozzai, Bóly, Bödönhely, Taktaharkány és Püski – állítottak be az Agresearch Kft. és az Agrofil Kft. szakemberei. A vetésidőben a rendkívüli aszályos időjárás nem kedvezett a növényállományok fejlődésének. Az igazi nehézséget a betakarításkori esőzések és viharok okozták.

A GOSZ-VSZT-NAK kísérletek eredményeiről készült kiadványok itt érhetőek el:

Őszi búza: http://www.vszt.hu/hu/aktualitasok/gosz-vszt-nak-oszi-buza-posztregisztracios-kiserlet-2023.html

Őszi káposztarepce: http://www.vszt.hu/hu/posztregisztracios-kiserletek/repce-posztregisztracios-kiserletek/repce-posztregisztracios-kiserlet.html

 agrotrend.hu/NAK

Tovább olvasom

Az Év Agrárembere támogatók

 
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
Szakmai partner
Nyakas Farm
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
 
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés