Kertészet

Veszély a kiskertekben: támadnak a molyok, tetvek

Nemcsak a jól ismert kártevőkkel gyűlhet meg a bajunk idén, de az enyhe tél miatt újfajta élősködőkkel is találkozhatunk a kertben, amelyek természetes ellenségei még nem jelentek meg itthon. Ilyen a vándorpoloska és a puszpángmoly, de jól teleltek a levéltetvek, és a takácsatkák is.

A puszpángmolyt hazánkban elsőként Sopron környékén figyelték meg 2011 őszén, azóta azonban hozzánk, Baranyába is elért már. A faj az örökzöld puszpáng – bukszus – károsítója, ez az egyetlen tápnövénye. Károkat a táplálkozó hernyó okoz. Kezdetben csak a levél egyik oldalát rágják le, később azonban elfogyasztja azt. Kiskerti körülmények között általában elegendő a fertőzött növényi részek azonnali eltávolítása és megsemmisítése. Az év folyamán többször is vizsgálni kell a növényeket, mert egészen őszig fertőzhet a faj.

Vándorpoloskát – sokan csak bűzös bogárnak nevezik – hazánkban 2002-ben figyeltek meg először, azóta egész Magyarországon elterjedt és jelentős kárt okoz kertészeti és szántóföldi kultúrákban, de az utcai fákon is megél. Zöldségnövényekben óriási kárt tud okozni, a megtámadott növény a szúrások nyomán megbarnul, majd megrohad, végül elszárad. Különösen nagy kárt tesz a paradicsomban, uborkában, zöldbabban, de megtámadja a szőlőt, az epret, és a szedret is. Emellett nemcsak szúrásaival okoz kárt, de bűzmirigyeinek és emésztőnedvének váladékával élvezhetetlenné teszi a zöldségeket.

Foto:123RF

Régi, de állandóan gondot okozó ismerősünk a levéltetű, és az enyhe tél miatt valószínűleg csak nagyon kevés pusztult el idén, így aki nem eléggé elővigyázatos, nagy károkra számíthat. A kártevő a növény levelét szívogatja, mert növényi nedvvel, mézharmattal táplálkozik. A szárnyas példányokról tudni lehet, hogy ezek a növényeinkkel együtt szépen túlélték a telet, és a tavaszi zsendüléskor azonnal támadják a növény legfiatalabb, zsenge hajtásait.

Nem könnyű a védekezés sem

Az új kártevők elleni védekezés nem könnyű, mert ezeknek a fajoknak a természetes ellenségei még nem, vagy csak kis számban telepedtek meg nálunk. Rovarirtó szert természetesen lehet használni, de ezeket inkább kivonják a forgalomból, minthogy újat hoznának be. A leghatékonyabb módszer, figyelni a veszélyeztetett növényi kultúrát, és fertőzöttség esetén azonnal intézkedni. Ez a puszpángmoly esetében a fertőzött részek eltávolítását – lehetőség szerinti elégetését – jelenti, míg a poloskák, atkák és tetvek esetében elkerülhetetlen a vegyszeres védekezés.

agrotrend.hu/bama

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés