Kertészet

Átlagos mennyiségű, de kevés jó minőségű alma lesz

A legkedveltebb fajták szedésével indul a héten az idei almaszüret. A termelők jó piacra számítanak, növekvő keresletre. Októbertől a lengyel import lenyomhatja a hazai alma árát. Ez ellen a hatékonyabb termeléssel lehet védekezni. A termésmennyiség átlagos lesz, a minőséget a szélsőséges időjárás befolyásolta. Alig találni olyan ültetvényt, amelyben nem okozott kárt valamelyik természeti jelenség.

Múlt héten a gála típust már elkezdték betakarítani a termelők, országosan pedig a napokban kezdődnek meg a munkálatok – mondta Takács Ferenc. Az Északkelet-magyarországi Alma és Egyéb Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács (ÉKASZ) elnöke szerint az idén a legkedveltebb fajták esetében – ilyen a gála, a golden és a jonagold – jó piacra számítanak a termelők.

A keresletet növeli, hogy Ausztriában az idén nagyon kevés termett ezekből a fajtákból, másrészt a Zala megyei termelők is vevőként vannak jelen idén a magyar piacon. Mivel Zalában a teljes almatermés lefagyott, a beszállítói kötelezettségüknek viszont ennek ellenére is eleget kell tenniük a gazdáknak, így ők is szabolcsi almát vásárolnak fel.

Fotó: MTI

Az árak ennek megfelelően egyelőre magasan vannak, egy kiló gála almáért 90–100 forintot kapnak a gazdálkodók. – Ez jó árnak számít, ugyanakkor félő, hogy az októbertől tömegesen megjelenő lengyel alma alaposan lenyomja majd az árakat – emelte ki a szakember. Októberben érik be ugyanis az idared típusú alma, amelyből idén rekordtermés várható Lengyelországban. Az elmúlt évben is komoly nyomás alatt tartotta az európai piacot az olcsó lengyel alma, a szakember szerint pedig idén is tömegével jelenhet meg a piacon a dömpingárú termék. – Attól félünk, hogy nemcsak a román piacról szorítanak ki bennünket, hanem akár a hazai belföldi piaci lehetőségeink is elvesznek az olcsó import miatt.

A szakember szerint ez ellen egyedül az ültetvények korszerűsítésével, a minél hatékonyabb termeléssel lehet védekezni. A lengyelek ugyanis azért tudnak ilyen olcsón termelni, mivel korszerű, bőtermő ültetvényeik vannak. Egy modern ültetvényen sokkal több gyümölcs terem egy hektáron, mint a régi gyümölcsösökben. Itthon ugyanakkor még ez utóbbiak vannak többségben, ahol a nagyobb kézimunka-igény mellett kisebb termésátlaggal lehet almát termelni. A lengyelek másik nagy előnye, hogy nemzeti forrásból plusztámogatást kapnak azok a termelők, akik exportálnak. – A szabad európai piacon lehetőség nyílik bizonyos piaci intézkedésekkel tenni az importnyomás ellen, de hosszú távon egyetlen megoldás van: nagy tömegben jó minőséget kell előállítani ahhoz, hogy versenyezni tudjunk az importtal – mutatott rá Takács Ferenc.

Az idén összességében 500-550 ezer tonnányi almatermésre számítanak a termelők. Mindez egyébként megfelel az átlagnak, ugyanakkor a szélsőséges időjárás miatt a teljes mennyiség csak kis része első osztályú termés. Alig találni olyan ültetvényt, amelyben nem okozott kárt valamelyik természeti jelenség. Amit nem vitt el vagy nem károsított a fagy, azt az egymást követő jégesők tizedelték meg. A fagy miatt az ültetvények húsz-harminc százaléka károsodott.

A nyári, gyakran nagyon heves, néhol óránkénti 100 kilométer fölötti széllel és 3-6 centiméter átmérőjű jéggel kísért zivatarok az ország minden részét érintették, és csak Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében körülbelül háromezer hektár almában okozott totális vagy jelentős termésvesztést. Az ezeken a területeken megtermett alma egy részét már csak ipari almaként lehet értékesíteni. Az ebbe a kategóriába tartozó gyümölcsöt a múlt héten kezdték el felvásárolni a nagyobb feldolgozóüzemek. A korábbi szinthez képest azonban jóval alacsonyabb árat kínálnak az alapanyagért. A léalma kilónkénti ára 17-18 forint között mozog, ami Takács Ferenc szerint nagyon alacsony.

agrotrend.hu / magyaridok.hu

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés