Kertészet

A sok eső megbetegíti a gyümölcsöket

A párás klíma miatt elszaporodott gombabetegségek rontják a gyümölcsök minőségét.

Míg a zöldségültetvényeken örülnek a gazdák a sok esőnek, a gyümölcsöskertek tulajdonosainak egyre nagyobb fejtörést okoz a csapadékos nyár. A párás idő miatt számos betegség támadta meg a növényeket, a hét vége viharos időjárása pedig sok helyen leverte az érésben lévő vagy betakarításra váró terményt. A dinnyetermelésnek sem kedvez a mostani időjárás, a jégverés okozta kisebb esztétikai hibák mellett a szokásosnál gyorsabb gyomosodással is meg kell küzdeniük a gazdáknak – írja a Magyar Nemzet.

A dinnyetermelők sem túlzottan örülnek a sok esőnek, a munkaerőhiány miatt még mindig nagyobb a gondjuk – fotó: pixabay.com

A hazai gyümölcsöskerteket sem kímélte a hét vége viharos időjárása. A károk felmérése folyamatban van, a szakértőknek pedig nincs könnyű dolguk, mert az ítéletidő hatásai nagy szórást mutatnak nemcsak az ország egyes részeit tekintve, hanem egy-egy településen belül is nagy különbségek mutatkoznak a károk mértékét illetően.

Ledó Ferenc, a Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács, a FruitVeB elnöke lapunknak elmondta: a viharos szél sok helyütt leverte az érő vagy a betakarítás előtt álló gyümölcsöt, a kisebb kajszi- és őszibarack-ültetvényeken is lehet emiatt terméskiesés.

Kajsziból ennek ellenére már biztosan rekordközeli lesz a termés, hiszen a szüret kétharmadán túl vannak a gazdálkodók, az őszibaracknál pedig félidőben jár a szüret.

A mennyiséggel tehát vélhe­tően nem lesz gondjuk a termelőknek, a minőséggel azonban már más a helyzet. – A május-június óta tartó csapadékos időjárás miatt az idén sokkal több a gombás betegséggel érintett növény, mint tavaly.

Az egész nyárra jellemző párás klíma igencsak kedvez a különféle fertőzések terjedésének, a gazdálkodók nem igazán tudnak védekezni ellenük – hívta fel a figyelmet a szakember. Mindez pedig jelentősen rontja a termés minőségét.

Az alma esetében a gyümölcs úgynevezett varasodása miatt már csak léalmának lehet eladni a terményt, az étkezési ­piacra ugyanis kifogástalan árut várnak a felvásárlók.

Minden bizonnyal a szezon közepén a dinnyések sem örültek a viharos időjárásnak. Az ország egyik legnagyobb dinnyetermelő vidékén, Békés megyében is előfordult kisebb jégkár, ugyanakkor Ledó Ferenc szerint mivel az apróbb szemű jég jellemzően esővel együtt hullott, csupán kisebb esztétikai károkat okozott. A békési körzetből kerül ki a teljes hazai termésmennyiség 60 százaléka, a terület pedig az országos termelés felét fedi le. Az előzetes becslések alapján a békési területek egyharmadát érintette a jég.

– Úgy tűnik, az áruházláncok tolerálják ezt a szépséghibát, hiszen az ízélményen semmit sem rontott a jég, a külpiacokra azonban ezekből biztosan nem szállíthatnak a termelők – jegyezte meg. A dinnyetermelőknek ennél nagyobb fejtörést okoz most a gyomosodás és a munkaerőhiány kérdése.

– A termelők szokásuk szerint szedés előtt teszik rendbe a területet, s ha szerencséjük van, ­augusztus végéig nincs gondjuk a gyommal. Az idén viszont olyan gyorsan nő a gaz, hogy ha most nem tisztítják meg az ültetvényeket, akkor pár hét múlva már nem fogják megtalálni a gyom között a dinnyét – mutatott rá Ledó Ferenc.

A zöldségtermelők körében kisebb problémát okoz a csapadékos, viharos nyár, csupán a szabadföldi paprika termesztésével foglalkozók jelezték ennek ellenkezőjét. Ledó Ferenc szerint a hozzávetőlegesen 2000 hektáron folyó fűszerpaprika-termelésben lehet némi fennakadás, főként azért, mert a sok eső miatt baktériumfertőzés támadta meg a növényeket.

A káposztaféléknek és a csemegekukoricának viszont – ott, ahol nem volt felhőszakadás és a jég nem verte el a területet – inkább kedvezett az eső. – Ha a zöldségágazat egészét vesszük figyelembe, az esőnek inkább kedvező hatása volt a termelésre, sok helyen ugyanis nem kellett beindítani az öntőzőberendezéseket – emelte ki a FruitVeB elnöke.

Ami az árakat illeti, a legtöbb gyümölcsnél áremelkedésre lehet számítani – a kajszi kivételével, hiszen a rekordtermés lefelé hajtja az árakat. A drágulás ugyanakkor elsősorban nem a hazai időjárás számlájára írható, az árakat az uniós piacon várható termésmennyiség befolyásolja.

Így például az idén drágábban kelt el az ipari meggy, és a tavalyi rekordalacsony árak után nagyobb összegre számíthatnak a léüzemeknek beszállító almatermelők is ebben a szezonban.

agrotrend.hu / Magyar Nemzet

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés