Kertészet
A gyümölcsösök átvészelték az enyhe napokat, a rügyek még nincsenek veszélyben
A következő napok hűvösebb időjárása jól jön a gyümölcsösökben, és szerencsére az elmúlt néhány nap tavaszias időjárása a szakmabeliek szerint kevés volt ahhoz, hogy beindítsa a vegetációt, kitéve a rügyeket a későbbi fagyok veszélyeinek. A gyümölcsösök veszélyeztetettebbek ilyenkor, mint a gabonatáblák, amelyeken végképp nincs jele az enyhe időnek, sőt, a termelők nem tapasztalták a meleg télben megszokott pocokinváziót.
Nincs ok a pánikkeltésre, az elmúlt napok enyhe időjárása nem volt alkalmas arra, hogy beindítsa a gyümölcsfák nedvkeringését, most pedig hűvösebb idő jön, éjszakai mínuszokkal – reagált a Világgazdaság érdeklődésére Takács Ferenc, a FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács alelnöke. Az éjszakák az elmúlt napokban is alacsony hőmérsékletűek voltak, a nappali felmelegedésekkel kísért néhány nap pedig ahhoz kevés volt, hogy a gyümölcsösök mélynyugalmi állapota véget érjen – tette hozzá.
Ha viszont ez a mindennap 15 fok körüli hőmérséklet tartós lenne, és még napsütéssel is párosulna legalább két hétig, akkor kezdhetnénk aggódni, mert a februári lehűléseket borítékolni lehet
– mondta az alelnök. Ha ugyanis a gyümölcs korán jön ki a mélynyugalmi állapotból, az azért veszélyes, mert utána legfeljebb lassulhat a vegetáció, de leállni már nem fog, és visszafordítani nem lehet. Márpedig ha ilyen állapotában érkeznek a fagyok, akkor nagyon nagy lesz a kár. A gyümölcstermelők ezért is aggódtak az elmúlt napokban, de ez az ötnapos periódus szerencsére rövid volt ahhoz, hogy megindítsa a rügyek fejlődését.
Extrém esetek persze most is előfordulhattak, például ha valaki a nagyon korai virágzású gyümölcsfáját, például a kajszit déli lejtőre ültette, ahol sokkal több napsütés és így hő is éri, azoknál a fáknál már előrébb haladhatott a fejlődés.
De ez amatőr hiba – legalábbis annak fényében, hogy azért ezt tanítják, hogy a nagyon korai fajtákkal az ilyen lejtőket kerülni kell a későbbi fagykárok kockázata miatt.
Takács Ferenc szerint tehát a nagy gyümölcsfajainkban, így
- az almában,
- a meggyben, vagy
- a szilvában
ez a mostani korai enyhülés még nem okozott bajokat. Egyébként zajlanak a metszések, és az esetleg mégis beindult rügyeket eltávolíthatják, de a FruitVeB alelnöke elmondta, hogy ilyet még nem tapasztaltak, a rügyek még zárt állapotban vannak. Mint mondta, kapott fotókat termelőktől, amelyek az ilyenkor szokásosnál kissé duzzadtabb rügyekről készültek, de őket is megnyugtatta, hogy ez még mindig egy olyan zárt állapot, amely nem jelez problémát.
A Pilisi Parkerdő Zrt. egy hete közölte, hogy egy pilismaróti, másfél hektáros területén a mezei pockok télen komoly károkat okoztak a csemetékben. Az erdészek erre ökológiai védekezéssel reagáltak, vagyis T-alakú ülőfákat helyeztek ki a területre, amelyeken egerészölyvek, vörös vércsék és bagolyfélék telepedhetnek meg, ezek pedig természetes ellenségként irthatják a pockokat.
A szántóföldeken ugyanakkor – a tavalyival ellentétben – most nem észlelnek mezei pockok okozta kártételeket, válaszolta a Világgazdaság érdeklődésére Petőházi Tamás, a Gabonatermesztők Országos Szövetsége (GOSZ) elnöke. Néhány gazdálkodó jelezte, hogy találkoznak pockok nyomaival a földeken, de ezek a jelek szerint nem „élő járatok”. Az enyhe idő pedig a GOSZ-elnök szerint egyelőre nem okozott kárt a gabonavetésekben.
Támogatók
Fókuszban
A regeneratív mezőgazdaság és a forgatás nélküli talajművelés jövője
A talaj állapotában tényleges javulást csak akkor tudunk elérni, ha elhagyjuk a művelést és a magvakat egy direkt vetőgép segítségével...
A tavalyinál magasabb szinten kezdi a szezont a sárgarépa
Az utóbbi évek legmagasabb év eleji kezdő árszintjéről indult az új szezon – a mostanra kialakult árszint augusztus óta továbbra...
Így változtak a vis maior szabályok
Vis maior minden olyan esemény is, amelyet – a rendeletben meghatározottakon túl – valamely pályázati felhívás rendkívüli körülménynek, cselekménynek vagy...
Granulált, kalciumos meszező és talajjavító termék Egerből az Omyától
A kijuttatott tápanyagok jelentős része nem hasznosul, a baktériumok tevékenysége lelassul és a talajok vízháztartása is romlik a semlegesnél alacsonyabb...