Állattenyésztés

Gazdálkodás

Még nem örülhetnek az állattartók

A gabonapiacon tapasztalható áresés egyelőre nem ért el az állattartókhoz, a gazdák többsége még a tavaly méregdrágán megvásárolt takarmányt eteti. A Magyar Állattenyésztők Szövetsége szerint a tejtermelő gazdaságokra komoly nehézségek várnak az idén is, a sertéstenyésztőknek azonban jobb évük lehet, mint a tavalyi volt.

A gabonapiacon tapasztalható áresés miatt pozitívak ugyan az állattenyésztési ágazat kilátásai, az állattartók azonban még nem lélegezhettek fel, a takarmányárak lassú ütemben követik le a terményárak esését – írta meg a Világgazdaság. Wagenhoffer Zsombor, a Magyar Állattenyésztők Szövetségének ügyvezető igazgatója a lapnak elmondta: sokan egész télen és még most is a tavaly, drasztikusan magas árakon megvásárolt terményből készített takarmányt etetik. Akiknek tehát még vannak készleteik tavalyról, azokat egyelőre nem érinti az olcsóbbá vált gabona.

– Abban bízunk, hogy idén aratás után nem szállnak el az árak, mint tavaly és a gabonatermesztők közül többen lesznek hajlandók magyar állattenyésztőknek eladni megfizethető áron a terményüket – hívta fel a figyelmet a szakember. Majd megjegyezte: tavaly sajnos szép számban voltak olyan gabonatermesztők, akik még az akkori magas áron sem adták el a terményüket, mondván, lesz még ennél is drágább a gabona. 

Az állattenyésztőkhöz hasonlóan a takarmánygyártók is bevásároltak a múlt évben a drága gabonából, ezért a terményárak esése csak lassan jelenik meg a takarmányok piacán. A termékek ára már elkezdett csökkenni, ami a következő hónapokban tovább folytatódhat. 

Fotó: Magyar Nemzet

Az ügyvezető igazgató szerint tavaly a tejtermelők kivételével minden állattenyésztő ágazat jövedelmezősége romlott, a sertéstartók veszteségei voltak a legsúlyosabbak. Az idei év viszont éppen a tejtermelőknek lehet nehezebb. 

– A tejpiacon sajnos hamarabb kezdődött és drasztikusabb az áresés, mint a takarmányoké. Az év eleji rekordmagas nyerstej-ár sajnos már a múlté. Ráadásul sokak felvásárlási szerződése áprilisig szólt, az újrakötéseknél komoly harcok alakultak ki a termelők és feldolgozók között – jegyezte meg Wagenhoffer Zsombor. 

A sertéstartók esetében jobbak a kilátások. Az EU sertéságazatának kibocsátása csökkenő pályán van, aminek elsődleges oka a brüsszeli zöldpolitika érvényesítése. Ezek hatása a nagy állatsűrűséggel és intenzív sertéstartással, valamint erős zöldpártokkal rendelkező tagállamokban nagyobb.

agrotrend.hu / Magyar Nemzet

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés