Állattenyésztés

MÁSZ-NAGYDÍJJAL ismerték el a Sebők család kiemelkedő munkáját

Az idei Farmer-Expón a Magyar Állattenyésztők Szövetségének tenyésztési nagydíját a törteli Sebők család kapta. Igazi családi gazdaság az övék. Egymást segítve igyekeznek méltók lenni az alapító, néhai Sebők Mihály juhtörzstenyésztő emlékéhez, akinek a munkásságát talán minden magyar juhász ismeri és elismeri. Az utódok méltó módon folytatják a Misi bácsi által alapított törzstenyészet szervezését, amit a Debrecenben bemutatott, kiválóan felkészített juhok is bizonyítanak – jelent meg az allattenyesztok.hu-n.

A családi gazdaságot a néhai Sebők Mihály alapította 1988-ban, aminek az irányítását 2018-ban bekövetkezett halála után felesége, Mihály fia és Máté unokája vették át. Rajtuk kívül még a legifjabb Sebők Mihály is (a MATE-n folyó egyetemi tanulmányai mellett) részt vesz a mindennapok munkájában. Három telephelyen összesen 1000 anyajuhot és szaporulatát tartanak. Magyar merinó, német húsmerinó, valamint német feketefejű húsjuh fajtákat tenyésztenek, sűrített elletést alkalmaznak. Minárovics Mátéval, a család juhtenyésztésért felelős tagjával beszélgettünk.

Fotó: MÁSZ

Ezek az elismerések, különösen ez a mostani MÁSZ tenyésztési nagydíj mit jelentenek nektek, adnak-e plusz energiát a mindennapok küzdelmes munkájához?

Nagyapám igazi ikonja volt a magyar juhtenyésztésnek. Számtalan díjat és nagydíjat nyert, ezért is magas az elvárás a munkánkkal kapcsolatban. Nagy rajtunk a nyomás, hogy az övéhez hasonló sikereket érjünk el, és a lehető legjobban működtessük a gazdaságot. Szeretnénk méltó módon továbbvinni az örökségét, ezért is hatalmas öröm számunkra minden elismerés. Nagypapánk halála óta az idei Farmer-Expo volt a legsikeresebb kiállításunk, melyen 5 csoporttal vettünk részt, és 8 díjjal térhettünk haza.

A kiállítások a tenyésztési munka ünnepeként vannak jelen az életünkben. Több hónapig készülünk fel (az állatok kijelölése, nyírása, fürdetése), de megéri a munka, mert a pozitív visszajelzés különösen fontos a mostanihoz hasonló nehéz időkben. A MÁSZ tenyésztési nagydíj elnyerése hatalmas megtiszteltetés, és újabb lendületet ad a további munkánkhoz. 8 éves korom óta járok a Farmer-Expóra, amíg élt, a nagypapámmal, ezért áll a legközelebb a szívemhez ez a kiállítás, és emiatt még nagyobb öröm az itt elért siker.

Milyen tenyésztési céljaitok vannak?

Úgy gondoljuk, rengeteg fejlődni, fejleszteni valónk van. A juhtartás a többi állattenyésztési ágazathoz képest jóval elmaradottabb. A hagyományok ápolása mellett az ágazat fenntartása érdekében elkerülhetetlen a modernizáció, amelyhez az utat már kitaposta nekünk a tejelőmarha-ágazat. A juh egyhasznúvá vált, a gyapjú értéktelen lett, ezért elsődleges célunk a szaporulati mutatók és a hústermelés javítása.

Mik a gazdaság jelenlegi felépítésének előnyei és nehézségei?

A családi gazdaság mint cégforma jelenleg a legkedvezőbb számunkra, főként a megújított adózási feltételekkel. Emellett nagyon jól jellemzi is a működésünket, mint család, egymást segítve, a legnagyobb alázattal a munka és egymás iránt, amire nagyon büszkék vagyunk. Óriási segítség, hogy nagybátyám magas szintű szakértelmével irányítja a növénytermesztési ágazatot, megadva a stabil alapot az állattenyésztésnek. Ezzel nekem minden adott ahhoz, hogy teljesen a juhtenyésztésre összpontosíthassak, és a kötelességemnek is érzem, hogy minél magasabb színvonalon gazdálkodjunk. Egy ember nem tudna ilyen szinten helyt állni mindkét ágazatban.

A teljes cikket a szeptemberi Magyar Állattenyésztők Lapjában olvashatják

agrotrend.hu / Magyar Állattenyésztők Szövetsége

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés