Állattenyésztés

Gazdálkodás

Az áfacsökkentés enyhítheti a madárinfluenza okozta károkat

Madárinfluenza volt, van és lesz is, de a vadmadarak által terjesztett betegség a hideg idő beálltával nyugvó pontra jut. Januártól a baromfitermékek ára az áfamérséklés hatására akár 20 százalékkal is eshet, ami a beragadt készletek értékesítését segítheti.

Az utóbbi napokban Ausztria, Horvátország, Dánia és Hollandia után Olaszország, valamint Svédország is jelezte a betegség jelenlétét vadmadárállományban, illetve baromfitelepeken. Mint arról beszámoltunk, Németországban is terjed a járvány, csütörtökön a legtöbb baromfit tenyésztő tartományban, Alsó-Szászországban egy gazdaság teljes – 16 ezres – állományát kellett leölni.

A betegség hazánkban is jelen van, a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) a közelmúltban egyes Békés, Csongrád és Bács-Kiskun megyei baromfitelepeken mutatta ki a madárinfluenza H5N8-as vírustörzsének jelenlétét. A betegség következtében importtilalmat is elrendeltek, melyről bővebben IDE és IDE kattintva olvashat.

Magyarországon a betegség megjelenése óta több mint 400.000 állat leölését rendelte el a hatóság – Fotó: 123RF

Az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) szerint a H5N8-as típusú madárinfluenza mintegy két hónapja bukkant fel. A fertőzésveszély 2017 tavaszáig áll fenn az Európai Unió területén. 

A kimutatott szerotípus (H5N8) kapcsán eddig még sosem fordult elő emberi megbetegedés, azonban a kórokozó influenzavírus változékonysága miatt kialakulhat olyan változata, mely embereket is képes megbetegíteni. Európában azonban ennek csekély az esélye az állatokkal való szoros kontaktust kerülő állattartási gyakorlat és a baromfiból származó termékek fogyasztási szokásai miatt. Az elmúlt tíz év is bizonyította, hogy semmiféle járványhoz nem köthetők a H és N vírus-kombinációk a humán betegségekben.

Ezt erősítette meg Dr. Csorbai Attila, a Baromfi Termék Tanács (BTT) elnöke is a Magyar Pulykaszövetség éves szakmai konferenciáján, aki szerint az állományok folyamatos kontrollja és nyomon követése, állatorvosi és hatósági ellenőrzése garancia arra, hogy kizárólag jó minőségű, biztonságos termékek kerülhetnek forgalomba.

Milyen tünetei vannak a madárinfluenzának?
Kezdetben előfordulhat étvágytalanság, a folyadékfelvétel csökkenése és a viszonylag kismértékű elhullás. Más esetben hirtelen, akár előzetes tünetek nélküli, vagy általános tüneteket követő (bágyadtság, étvágytalanság, borzolt tollazat) magas elhullási arány tapasztalható. A betegség jele lehet a tojástermelés vagy a testtömeg-gyarapodás csökkenése is.

A terméktanács adatai alapján a harmadik országok eddigi intézkedései több mint tízezer tonna, úton lévő magyar baromfiszállítmányt érintenek, hosszabb távon pedig további exportkiesésekre számítanak. Ezen túl indokolatlan árcsökkenés is bekövetkezhet az Európai Unió tagországaiban, mivel a kereskedők leszoríthatják az árakat.

Állami kártalanítás a madárinfluenzában elhullott vagy leölt állatok után
A madárinfluenza-betegségben elhullott vagy a madárinfluenza-betegség felderítése, illetve leküzdése miatt leölt állatokért állami kártalanítás jár, ha az állattartó a törvényben előírt bejelentési kötelezettsége alapján állata betegségét vagy elhullását jelentette az állatorvosnak, illetve állatait a vonatkozó jogszabályok betartásával vásárolta és tartotta. 

2017. január 1-től a baromfihús és a tojás áfája a jelenlegi 27-ről 5 százalékra csökken – Fotó: 123RF

Az áfamérséklés kapcsán a közelmúltban számos kérdést sikerült tisztázni, így a baromfihúsok közül a friss és a fagyasztott baromfihús (grilltest vagy darabolt áru) faji korlátozás nélkül (tyúk, kakas, csirke, pulyka, kacsa, lúd, gyöngyös) esik egyértelműen a kedvezményes forgalmi adó hatálya alá. Az adójogszabály minden héjas madártojás esetében alkalmazni kívánja az 5 százalékos áfakulcsot, ami egyben azt is jelenti, hogy 5 százalékos áfa vonatkozik a keltető- és a tenyésztojásokra is. Étkezési tojásnál a fürjtojás is a kedvezményes adókulcs alá tartozik majd.

– Az 5 százalékos áfától 20-25 százalékos forgalombővülésre számítunk, várhatóan nagyjából 20 százalékkal fog valamennyi termék ára csökkenni. Pont ennyivel növekedett a belföldi sertéshúsfogyasztás is az év első 3-4 hónapjában – mondta az Agrotrend.hu-nak Bárány László, a BTT elnökségi tagja.

A terméktanács megítélése szerint egyes termékkörökben azonban még további egyeztetésekre van szükség, a BTT jelenlegi ismeretei szerint nem tartoznak az 5 százalékos kulcs hatálya alá az élőbaromfik, az előkészített és ízesített grillhúsok, a készítmények és a baromfibelsőségek (zúza, máj, szív) sem. 

agrotrend.hu

 

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés