Nem kategorizált
MAGYAR BIZTOS FELEL AZ ÁLLATJÓLÉTÉRT AZ EURÓPAI BIZOTTSÁGBAN
Hivatalba lépett az új Európai Bizottság. Uniós csatlakozásunk óta először van olyan magyar biztos, aki közvetlenül tud tenni az uniós és a hazai agrárérdekek érvényesítéséért. Várhelyi Olivér az egészségügy mellett az állat- és növényegészségügyért, valamint az élelmiszerbiztonságért felel majd. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara üdvözli az új biztos kinevezését.
December elsején hivatalba lépett az új Európai Bizottság, miután az Ursula von der Leyen vezette testület megkapta a végső jóváhagyást az Európai Parlamenttől. Az új Bizottságot 370 szavazattal, 282 ellenében, 36 tartózkodás mellett választották meg az EP képviselők. A 27 tagú biztosi testület határozza meg az Európai Bizottság prioritásait és ambícióit a 2024–2029-es időszakra, azon politikai iránymutatások alapján, amelyeket Ursula von der Leyen elnök terjesztett elő az Európai Parlamentnek a megválasztása napján. Ezek a prioritások az első mandátum munkájára épülnek, és a figyelmet Európa és polgárai jövőjének megerősítésére összpontosítják és irányítják az elkövetkező években.
A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara üdvözli, hogy európai uniós csatlakozásunk óta először került be olyan magyar biztos a testületbe, aki közvetlenül is tud tenni az uniós és a hazai agrárérdekek érvényesítéséért. Várhelyi Olivér az egészségügy mellett az állat-és növényegészségügyért, valamint az élelmiszerbiztonságért felel majd. Az új biztos meghallgatása során vállalta a növényvédőszer-kockázatok mérséklését, a nem vegyi alternatívák népszerűsítését, valamint az EU magas élelmiszerbiztonsági előírásainak fenntartását, megnyugtatva a fogyasztókat arról, hogy az importált élelmiszerek megfelelnek a szigorú uniós kritériumoknak. A biztos korábban úgy nyilatkozott, hogy ha megerősítik, beszélni fog a gazdákkal az állatjólét javításának és a „ketreckorszak” megszüntetésének módjairól. Elkötelezte magát amellett is, hogy növeli a peszticidek életképes alternatíváinak elérhetőségét a gazdálkodók számára.
A képviselők korábban számos témában tettek fel kérdéseket Várhelyi Olivérnek, többek között, rákérdeztek az EU élelmiszerellátásának biztosítására, a mezőgazdasági termékek címkézésére, az új élelmiszerekre, valamint az állatbetegségek megelőzésére és leküzdésére vonatkozó tervezett konkrét intézkedésekre is.
Örvendetes a tény, hogy most először van kifejezetten az állatjólétért felelős biztosa az EB-nek, feladata pedig bőven akad majd az új biztosnak. Számos állatjólétre vonatkozó jogszabály van folyamatban, amelyek véglegesítése az új Bizottságra hárul. Korábban beszámoltak róla, hogy a 2024. május 27-i Tanácsi ülésen a szlovén, bolgár, francia, portugál és svéd küldöttek benyújtottak egy információs dokumentumot. A delegáció felkérte az Európai Bizottságot, hogy terjesszen elő felülvizsgált javaslatot a gazdasági állatok tartásáról szóló, valamint a leölésük idejére vonatkozó jóléti előírásokat tartalmazó rendeletek kapcsán. Szeptemberben véget ért az EU mezőgazdaságának jövőjéről szóló stratégiai párbeszéd 8 hónapos folyamata is, ahol az összes érdekelt fél egyetért azzal kapcsolatban, hogy 2026-ig sürgősen felül kell vizsgálni az EU állatjóléti jogszabályait, összhangban a tudományos bizonyítékokkal.
A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara határozott álláspontja, hogy a fenntartható agrár-élelmiszeripari rendszerekre csak úgy lehet áttérni, ha a folyamatban megszületnek a magas állatjóléti standardokat biztosító szabályok, és ezek végrehajtásában a gazdálkodók megkapják a megfelelő segítségeket.
Agrotrend.hu/ NAK