Természet
A védekezés ellenére is súlyos veszteségekkel járt a békavonulás a Bükkben
A Bükki Nemzeti Park területén, a kisgyőri békavonulás az erőfeszítések ellenére (táblák kihelyezése, ideiglenes terelő kerítés felállítása) is katasztrofális pusztulással járt: a három hét alatt több mint 1000 békatetemet számoltak össze a természetvédők – számolt be a szomorú hírről a Rónaőrző Természetvédelmi Egyesület.
Ez tarthatatlan állapot, ezen az országosan is jelentős vonulóhelyen mielőbbi beavatkozásra van szükség. Az utóbbi évek megnövekedett gépkocsiforgalma miatt itt is az történhet, mint hazánk több tradicionális békavonuló helyén: a barna varangy populáció összeomlik – írta Facebook-bejegyzésében az egyesület.
2025 április 4-én két civil szervezet (Rónaőrző Egyesület, Varangy Akciócsoport), Nemzeti Park Igazgatóságok (Bükki és Hortobágyi) és a HUN-REN Ökológiai Kutatóközpont szakembereinek részvételével tartottak bejárást a kisgyőri bekötőút érintett szakaszán. A résztvevők egytértettek abban, hogy rövid távon (2026) hivatalosan elrendelt időszakos sebességkorlátozás és vödrös csapdákkal kombinált terelőkerítés építése (a vödröket önkéntesek viszik át a túloldalra), míg középtávon (2027-től) végleges békaátjárók építése, illetve az út erdő felőli oldalán békaívóhely kialakítása jelenthet megoldást.
A résztvevők kezdeményezik egy, az egész országra kiterjedő (sőt nemzetközi partnereket is bevonó) kétéltűvédelmi pályázat beadását (LIFE vagy Interreg) amely a különböző okok miatt (klímaváltozás, élőhely megszűnés és feldarabolódás, stb.) súlyosan veszélyeztetett kétéltűek kutatására, aktív védelmi beavatkozásokra és szemléletformálásra irányul.
agrotrend.hu / Sokszínű Vidék