profimagazin
Mulcsozás betakarításkor – Geringhoff Horizon Star III Razor
A Geringhoff a 2019-es Agritechnica kiállításon mutatta be a Kieli Egyetemmel és a Német Szövetségi Környezetvédelmi Alapítvánnyal közösen kifejlesztett első kukoricaszárcsonk-zúzós kukoricacső-törő adapterét. A nullszériás géppel végzett tesztünkben bemutatja, hogy milyen jól működik ez a technika. (A gyorsteszt a Profi Mezőgazdasági Gépmagazin 2020/3 számában jelent meg.)
Annak érdekében, hogy az európai kukoricamoly fertőzését alacsony szinten lehessen tartani, egyre nagyobb mértékben terjed a visszamaradt szárcsonkok mulcsozása – a jelentős beszerzési, bér- és üzemanyagköltségek ellenére. Nem változik azonban az a probléma, hogy a kombájn addigra a nyolc sorból kettőt általában laposra taposott. A kukorica szármaradványaival együtt, amelyet a szállító járművek nyomnak a talajba a fordulósávokon, a kukorica tarló maradványainak 40-50%-a gyorsan „padlóra kerül”.
Itt jön a képbe a Geringhoff
Az ahleni székhelyű vállalat az Agritechnica kiállításon mutatta be a Horizon Star III Razor típusú új kukoricacső-törő adapterét az adapter alsó részébe épített szárcsonk mulcsozó eszközzel. Az Agritechnica-innováció ezüstérmet kapott a DLG szakértői bizottságától. A műszaki felépítése egyszerűen leírható: az egyes csőtörőhengerek alatt két 25 cm hosszú kés forog 2630/perc fordulatszámon. A kések 50 mm-es, lefelé néző, megerősített, hajlított szélekkel rendelkeznek, a kiálló munkaszélek elsődleges feladata a szárcsonkok és a tarlómaradványok szétzúzása. Erre azért van szükség, mert a kukoricabogár lárváik teleléskor a gyökércsonkokban húzódnak el. A késtartó rögzítésénél egy tányérrugó védi a hajtást, ha egy kő vagy hasonló akadályozza a kést. A nagyobb károkat emellett még minden sorban a hajtómű-olajfürdőjében lévő túlterhelés elleni védelem akadályozza meg.
A kulcsszó a hajtáslánc
A hajtás energiáját az adapter a ferde felhordótól veszi le. A nyolcsoros csőtörő adapter esetén a kések teljesítményigénye összesen közel 40 kW, illetve soronként 5 kW.
A csőtörő adapterrel együtt 120 kW teljesítmény szükséges a kombájnról. Ez olyan mennyiségű teljesítményigény, amely a közelmúltban még nem volt elérhető. A Geringhoff szerencséjére a gyártók felfelé bővítik a flottáikat. Mivel a beépített mulcsozó ötlete már régebben megszületett, a motorteljesítmény hiánya miatt azonban a technológiát nem lehetett megvalósítani. A merev és 3380 kg tömegű kerettel (HS-III 875FB) rendelkező nyolcsoros kukoricacső-törő adapter mellett a Geringhoff egy második változatot kínál, amelynél a hordozó keret középen kettéosztott, így egyenetlen terepen is használható.
Az 5,80 m munkaszélességű széles adapter hidraulikus rendszere lehetővé teszi a közúti közlekedéshez a gép 3,49 méterre történő összecsukását is. Egy 12 soros Razor kukoricacső törő adapter ugyancsak tesztelés alatt áll. A Geringhoff jelenleg ezzel kapcsolatban azonban nem szeretne erről többet elárulni. Nem titok viszont, hogy az egyre növekvő kereslet miatt az 5,80 m széles, 75 cm-es sortávolságú gép mellett további modellekre is számíthatunk, amelyek kisebb sortávolsággal fognak rendelkezni.
Eddig az elmélet
Lehetőségünk volt az osztott kerettel és 3900 kg tömeggel rendelkező Horizon Star III Razor 875 modellt kipróbálni, mely egy 430 kW/585 LE teljesítményű Claas Lexion 770 kombájnnal dolgozott.
Sajnos a terep nagyon sík volt, így a Razor nem tudta megmutatni minden képességét. Viszont a betakarítás lendületesen, 4–8 km/h sebességgel zajlott. Igazából csak tankoláskor vettük észre, hogy a csőtörő adapternek több energiára van szüksége.
A kombájn vezetője szerint ez átlagosan csak 3 l/ha többletfogyasztást jelent, ami még elfogadható.
Csak akkor fogadható azonban el, ha az eredmény is rendben van
A megfelelő értékeléshez figyelembe kell vennünk, hogy a kukoricabetakarítás idején a kukoricabogár lárváinak akár 60%-a is a gyökér feletti második szárcsomó alatt tartózkodhat – ezt mutatták ki a hesseni Állami Mezőgazdasági Hivatal kutatási eredményei. Ez megközelítőleg megfelel a betakarítás után általában látható kukoricatarló magasságának.
Ez a következőt jelenti: ahhoz, hogy a csőtörő adapterrel végzett mulcsozás sikeres legyen, a mulcsozónak mélyen kell dolgozni. Olyan mélyen, hogy jobb esetben az első szárcsomót is elérjék és szétzúzzák közvetlenül a gyökér felett. A kukoricabogár lárváját így vagy közvetlenül elpusztítják, vagy egy másik szárra kell költöznie – ami a lárva számára nem teljesen veszélytelen dolog.
Röviden összefoglalva: a Geringhoff új mulcsozója valójában képes arra, hogy a kukorica szárát egészen a gyökerekig szétzúzza, ezzel a lárva számára szinte lehetetlenné téve a túlélést. Különösen mivel a szár súlyos sérülése ösztönzi a víz gyors bejutását, ami gyorsítja a rothadási folyamatot. A legjobb dolog azonban az, hogy az egyidejűleg történő betakarítás és mulcsozás miatt alapvetően nem lesz földbe taposott kukoricaszár. Aligha van jobb módszer az európai kukoricabogár fertőzésének megakadályozására.
Őszintén szólva el kell ismerni azonban, hogy a mulcsozás eredménye nem mindig olyan jó. Ennek azonban van egy egyszerű magyarázata. A „mi” nullszériás gépünkön öt mélységtartást segítő érzékelőket szereltek. A mozgatható csúcsok miatt azonban ez a megoldás nem működött 100%-ban, és a vezetőnek manuálisan kellett korrigálnia. A Geringhoff azonban higgadtan megnyugtatott és megígérte, hogy egy automatikus rendszert alakít ki a sorozatgyártásig, amely maximális mulcsozási hatást fog elérni – anélkül, hogy a vezetőnek ez többletmunkát adna.
Az árakról.
A számunkra bemutatott, osztott kerettel ellátott HS-III Razor 875FB gép hamarosan 127.950 euróval fog szerepelni a gyártó árlistáján. A merev keretes nyolc soros változat pontosan 12 000 euróval kerül kevesebbe, azaz 115.950 euró (nettó ár).
Összehasonlításképpen: a gyártó hagyományos Horizon Star II szárzúzós kukorica-csőtörő adaptere Rota-Disc zúzó rendszerrel és a magas tarlót rövidre vágó szecskázóval még 13.000 euróval kevesebbe kerül.
Szerző: Profi/Martin Zäh
agrotrend.hu