profimagazin

Jobb, mint a háti permetező és a helikopter – DJI Agras T16 permetező drón

A meredek lejtőkön a szőlőtermesztés sok erőfeszítést igényel, és a háti permetezőgéppel végzett növényvédelem és nem is egészséges a felhasználó számára. Alternatív megoldás lehet a drónnal történő permetezés. (A cikk a Profi Mezőgazdasági Gépmagazin 2020/3 számának Technika rovatában jelent meg.)

A kínai DJI gyártó Agras T16 per­metező drónja a gyártó saját elmondása szerint, 6,5 m-es szélességben permetez, és óránként maximum 10 hektárt tud a levegőből ke­­zelni. Ha azonban csak 3 m munkaszélességgel számolunk – ahogyan azt a Weinsbergi Bor- és Gyümölcstermesztési Állami Oktatási és Kutatóintézet (LVWO) ajánlja – a meredek szőlőültetvényekben végzett eljárás sokkal hatékonyabb és a felhasználó számára kedvezőbb, mint egy háti, vagy egy talicskás tömlős permetezővel végzett kézi permetezés.

Meredek lejtőn fekvő szőlőültetvények esetében a drónnal történő permetezés alternatíva lehet a háti permetezővel vagy a tömlővel történő talicskás permetezés mellett. Fotók: Böhrnsen

Ezen túlmenően, az alacsony sodródás miatt, a permetező drónok meredek szőlőültetvényekben olyan területeken is használhatók, ahol a helikopter alkalmazása eddig nem volt lehetséges a növényvédő szerek elsodródási távolságra vonatkozó előírásai miatt, amint azt Manuel Becker (LVWO Weinsberg) állítja, és ahogyan azt az első vizsgálati eredmények is mutatják.

A hessigheimi (74394) Droneparts céggel (droneparts.de) együtt az LVWO Weinsberg részt vesz egy EIP-Agri projektben, amelynek a permetező drónok bevezetését segíti a meredek szőlőültetvényeken. A hároméves projekt ez év végéig tart. Az Európai Innovációs Partnerség (EIP) keretein belül a projekt mintegy 450.000 euró támogatást kap. Az Agras MG-1S és az Agras MG-1P permetező drónokat használtunk. Mindkettő az Agras T16 elődje. Az LVWO Weinsberg tavaly augusztus óta permetez Agras T16 drónnal. A 16 literes cseretartállyal ellátott T16 permetező drónnak a korábbi modellekhez képest nagyobb a hasznos terhelhetősége, és gyorsabb repülési sebességgel dolgozhat, mivel több fúvókával rendelkezik, mint elődjei.

Ezenkívül a DJI továbbfejlesztett radarrendszerrel látta el a multikoptert, az IP 67 védelmi osztálynak megfelelő központi számítógépes modulja portól és víztől védett, valamint egyszerűbb lett az akkumulátor és a permetlé tartály cseréje is.

A repülési útvonal megtervezése és a permetezési paraméterek beállítása a tableten történik.

Az Agras T16 permetezési technológiája

Az alapfelszereltséghez tartozó Teejet XR11001VS lapos sugarú fúvókákkal az Agras T16 percenként maximum 3,6 l permetező folyadékot juttat ki. Az opcionálisan megvásárolható gyári XR110015VS fúvókákkal pedig 4,8 l/perc mennyiségű permetlé juttatható ki. Ez kb. 17, illetve 22 l/ha kijuttatási mennyiségnek felel meg, 6 m/s repülési sebesség mellett. Az LVWO Weinsberg viszont nem használja ezeket a fúvókatípusokat, hanem inkább a Lechler IDK 90-025 típusú injektoros fúvókái mellett döntöttek. Ennek hátterében egyrészt a Szövetségi Fogyasztóvédelmi és Élelmiszer-biztonsági Hivatal helikopterekkel történő permetezéssel kapcsolatos törvényi követelményei állnak (lásd a „A permetező drónok használata a gyakorlatban” című keretes részt), másrészt az a tény, hogy az injektoros fúvókákkal 3 m munkaszélesség mellett jobb kijuttatási minőséget, és jobb cseppképzési értékeket lehet elérni, mint a szokásos lapos sugarú fúvókákkal.

Négy elektromos szivattyú továbbítja a permetkeveréket a négy rotorkar nyolc fúvókájához.

A nyolc permetező fúvókát párosával rögzítik a hexakopter drón hat rotorkarja közül négyre. Négy kicsi elektromos szivattyú látja el a fúvókákat permetlével. Ezek közül a szivattyúk közül kettő elektronikusan össze van kötve, így két fúvókakar függetlenül a másik fúvókakar pártól be- és kikapcsolható. Ez hasznos lehet például a dupla permetezés elkerülése érdekében a szőlőterület végén végzett fordulási manőver során. Ezenkívül a kijuttatási mennyiség könnyen felére csökkenthető, ha az Ultra-low-volume (ULV), azaz ultra kis mennyiségű permetlé alkalmazásával különösen kis mennyiségben szeretnénk növényvédő szert kijuttatni.

A rotorkarok behajthatók a kocsik csomagtartójában való szállításhoz.

A drónok repülése

A növényvédő szerek permetezésekor fontos, hogy a drónok egyenletes távolságot tartsanak a célterülettől. Ezt egy radarérzékelő biztosítja, amely 100° széles látómezővel letapogatja az állomány felületét.

A szenzor jeleiből az elektronika kiszámít egy 3D-s terepmodellt, automatikusan beállítja a repülési magasságot és elkerüli az akadályokat. A jövőben az Agras T16-nak nem csak el kell kerülnie az akadályokat, hanem alternatív lehetőségként felettük át is fog tudni repülni. A radarérzékelő érzékenységét két fokozatban lehet előre kiválasztani: sík és lejtős felületekhez.

Két RTK földi antenna a centiméter pontosságú repülést is lehetővé teszi. Egyébként, mint bármely más multikopter, a DJI Agras T16 modell is fel van szerelve GPS rendszerrel, dőlésszög érzékelőkkel és mágneses mező érzékelőkkel is. Egy kamera rádiójelek útján továbbítja az élő képeket a távirányító egység kijelzőjére. A drón irányítója így a permetező drón szemszögéből látja a pillanatnyi helyzetet. A kamera éjjeli használatra LED fényszóróval van felszerelve.

A futómű alján található radarérzékelő állandó repülési magasságban tartja a drónt.

A rotorkarokon elhelyezett színes LED fények jelzik a drón irányát (elöl piros, hátul zöld).

A drón rádiójeles távirányítóval működtethető. A hozzá csatlakoztatott tablet szolgál az adatokat megjelenítő eszközként. A drónt irányító személy egy műholdképen láthatja a szőlőterületet, a repülési útvonalat, a kiindulási pontot (az úgynevezett kezdőpontot), a saját helyzetét és a permetező drón pillanatnyi helyzetét a haladási iránnyal.

Az útvonal tervezésre és a növényvédő szerek kijuttatására szolgáló szoftver előre telepítve van. A repülési útvonalat jelenleg csak táblagépen lehet megtervezni.

A gyártó szerint az útvonaltervezés a jövőben PC-n is lehetséges lesz.

 

Beállítások indítás előtt

A permetező drón indítása előtt a drón kezelője megadja a keretparamétereket, vagyis meghatározza a tervezett kijuttatási mennyiséget (l/ha), a repülési sebességet (km/h), a repülési magasságot és a munkaszélességet. A permetező vezérlőrendszere ezután automatikusan beállítja a megfelelő nyomást, és vagy mind a nyolc fúvókát kinyitja, vagy beállítástól függően, csak a fúvókák számának felét nyitja meg. A fúvókák választását a főmenüben lehet megváltoztatni.

Permetezés közben a kijelzőn megjelenik az aktuális kijuttatási mennyiség. A kijelző nagyon pontos. Egy mágneses induktív átfolyási mennyiség mérő a mért értékeket mindössze +/- két százalékos hibahatárral méri. Az elektronika azt is jelzi, ha a permetlé tartály kiürült. Az előzetes beállításoktól függően a drón vagy megáll az aktuális helyen, vagy automatikusan visszatér a kiindulási pontra. A permetlé tartály feltöltése vagy az akkumulátor cseréje után a drón visszatér arra a pontra, ahol a kezelés leállt.

A pontos és egyenletes kijuttatás érdekében a drón vezetőjének ki kell kapcsolnia az automatikus fordulást, az úgynevezett Bank-Turning módot. Ebben az esetben a permetező drón nem megállás nélkül egy körívben repül a következő sorra. Ez elkerülhetetlenül átfedést eredményezne a ki­­juttatásban forduláskor, mivel a permetezési folyamat megszakítása ilyenkor nem történik elég pontosan.

Az automatikus fordulás használata nélkül a drón a sor végén nem halad tovább, hanem oldalra repül a következő sorra, és ott ismét elindítja az előre repülési módot. Eközben az elektronika egymás után kikapcsolja a fúvókakarokat, majd egymás után újra be is kapcsolja őket.

Forduláskor a vezérlés a szórási mennyiséget fokozatosan tudja csökkenteni és növelni.

Amit még észrevettünk

  • Egy akkumulátor elegendő két tartálynyi permetlé kijuttatásához.
  • Az akkumulátort és a permetlétartályt gyorsan ki lehet cserélni, mert a drón keretére vannak függesztve. A cseretartály automatikusan bepattan a zárba.
  • A futómű és a rotorkarok karbonszálas anyagból készültek. A hajtóműveket ke­mény habosított műanyag borítja és védi.
  • A rotorok karjait nem kell leszerelni a szállításhoz. Behajthatók.
  • Az Agras T16 repülési engedélye személyhez kötött. Az aktiválása a repülés megkezdése előtt minden alkalommal egy internetes fiók segítségével történik. Az in­ternet-
  • kapcsolatot UMTS segítségével vagy rövid ideig okostelefon hotspot használatával
  • kell létrehozni. A hotspotot ezután le kell választani, mert a rádiójeles távirányító ugyanazt a jelfrekvenciát használja a drónvezérléshez.
  • A Lechler injektoros fúvókákkal felszerelt és a JKI tesztjére bejelentett DJI Agras T16 körülbelül nettó 24000 euróba kerül, képzéssel együtt. A jogi keretfeltételek miatt a Droneparts dróngyártó cég a permetező drónt jelenleg csak a hatóságoknak értékesíti, nem pedig a borászoknak vagy a mezőgazdasági termelőknek.

Az akkumulátor és a 16 literes tartály gyorsan és egyszerűen cserélhető. Fotók: Böhrnsen

Összegzés

A drónnak történő permetezés csekély elsodródást jelent és pontosan elvégezhető, ha műszakilag megfelelően van felszerelve. A DJI Agras T16 rendelkezik a szükséges előfeltételekkel. Nyolc injektoros fúvókával és 3 m munkaszélességgel az első tapasztalatok szerint jó keresztirányú eloszlással és minimális elsodródással permetez.

A drónokkal történő permetezés így meredek szőlőültetvényeken megkönnyítheti a felhasználó munkáját, és egészségügyi szempontból is védelmet nyújt. A szántóföldi gazdálkodásban is elképzelhető lenne a hasznos felhasználása, pl. a gyomfészkek elleni küzdelemben.

Minden karra két fúvóka van felszerelve. Az oldalsó szelepek szellőztetik a rendszert.

 

A permetező drónok használata a gyakorlatban

A növényvédő szerek repülőgéppel történő permetezése egyelőre nem engedélyezett az EU-ban. Ez a tilalom a rá­­diójellel vezérelt multikopterekre is vonatkozik, amelyeket légi járműként határoznak meg. Engedélyezett kivételek lehetségesek. Németországban a Szövetségi Fogyasztóvédelmi és Élelmiszerbiztonsági Hivatal eddig csak a meredek lejtőkön folyó szőlőtermesztés során és az erdőkben a fák koronáját érintő kártevők elleni küzdelemhez adott ki a helikoptereknek engedélyeket. Erre a célra a helikoptert fel kell szerelni egy meghatározott permetezőrendszerrel és 05 injektorfúvókákkal, és a kijuttatási mennyiségnek legalább 150 l/ha nagyságúnak kell lennie. Ezen kívül a növényvédő szernek engedélyezettnek kell lennie a légi járművekkel történő kijuttatásra is.

Az európai irányelv (2009/128/EG) ilyen szűk értelmezését sajnáljuk, mivel a permetező drónok közelebb tudnak repülni az állományhoz, mint a helikopterek, ezért itt alacsonyabb a permetezés során az elsodródás veszélye. Ezenkívül a multikopterek rotorjai a permetködöt a teljes munkaszélességben lefelé nyomják, tehát alig fordul elő oldalirányú örvénylés. Ezen előnyök miatt többen próbálnak erőfeszítéseket tenni annak érdekében, hogy Németországban előmozdítsák a permetező drónokkal a növényvédelem engedélyezését.

A Droneparts cég regisztrálta az Agras MG-1S és MG-1P permetező drónokat a Julius Kühn Intézetnél (JKI) az eszközök tesztelése céljából, és bővített vizsgálatot kértek az Agras T16 drónhoz.

A vizsga várhatóan hamarosan pozitív eredménnyel fog befejeződni. Ezután megvizsgálják a permetező eszköz mű­­szaki alkalmasságát a permetező drónokon. De még akkor is megmarad az alapvető tilalom, ami alapján nem szabad növényvédő szereket repülőgépekkel kijuttatni.

Svájcban más a jogi helyzet. Itt a szolgáltatók már kínálnak növényvédelmet drónnal. A jóváhagyás előfeltétele, hogy automatikusan tudjon repülni egy meghatározott repülési útvonalon, legfeljebb 50 cm eltéréssel, és hogy a sodródás nem haladja meg a meghatározott határértéket. Ezen túlmenően, a többi permetező eszközhöz hasonlóan, az engedélyezett permetező drónokat háromévente kell permetezési ellenőrzésen tesztelni.

Szerző: Profi/Anja Böhrnsen

agrotrend.hu

Tovább olvasom

Az Év Agrárembere támogatók

 
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Szakmai partner
Nyakas Farm
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
 
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés