Gépesítés

Technika

Tartósnak ígérkezik a műtrágya- és chiphiány

A Covid járvány és az orosz-ukrán háború következményeként fellépő egekbe szökő gázárak, az N-műtrágyagyártás visszafogásához, gyárak leállításához vezetett. Márciusban az európai műtrágyagyárak, csak 45%-os kapacitással működtek.

A világ második legnagyobb ammónia gyártója – évi 4,9 millió tonna kapacitással – a norvég Yara is kénytelen volt csökkenteni az európai gyárainak termelését, mert a gyártás költségei drasztikusan megnövekedtek és csak irreális árakon tudja értékesíteni az ammónia- és karbamid műtrágyáit. Magyarországon a Nitrogénművek is kénytelen volt korlátozni az ammónia műtrágyák termelését. Amennyiben a kontinensen zajló orosz-ukrán háború befejeződne, és a gáz ára visszatérne a korábbi szint közelébe, akkor is legalább 3 hónap kellene a gyártási kapacitások és a készletek újraépítéséhez.

fotó: pxhere.com

Ez azt jelenti, hogy ebben az évben kevesebb műtrágya jut a növények táplálására, amely kihat a termésmennyiségekre és minőségekre egyaránt. A másik rákfene, a mikrochippek hiánya is sújtja a mezőgazdaságot, ugyanis ezek ma már a legtöbb traktor és mezőgazdasági gép fedélzeti elektronikájában nélkülözhetetlen alkatrészek. A gyártók krónikus chiphiánnyal küzdenek, a világ legnagyobb mezőgépipari cégeinél (John Deere, CNHi, Kubota, Agco, Claas) akadozik és szakaszos a gyártás.

Ez azt jelenti, hogy nem, vagy csak hosszabb várakozás után juthatnak a mezőgazdasági vállalkozások új gépekhez. A chiphiány a kereslet fokozatos növekedésére a gyártáshoz nélkülözhetetlen színes- és ritkafémek hiányára, és a felvezető ipar termelésének csökkenésére vezethető vissza, amely összefügg a háborús környezettel (Afganisztán,Ukrajna, Oroszország), ill. a Covid járvánnyal is. A 2022-es év teljes időszakára tartósan jellemző lesz a chiphiány az egész világon.

agrotrend.hu / Profi Magazin

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés