Gépesítés

Technika

NIK DR-50 traktor

A második világháborút követő újjáépítés időszakában az izzófejes traktorok gyártása mellett, kezdetét vette egy új, nagyobb teljesítményű, ipari-közúti traktor sorozatgyártásának az előkészítése. Ennek a munkának az eredménye az 1949-ben bemutatott NIK DR-50 vontatótraktor prototípusa.

1949-ben a Magyar Filmhíradó 25. száma így számolt be róla: „A szocialista munkaversenyben győztes Hofherr-gyár dolgozói elkészítették az első új típusú dízel-motoros traktort. … Vontatási sebessége a jó úton eléri a 20 kilométert. …. A próbaszántás eredménye szerint 20 cm-es mélység mellett óránként egy hold földet lehet vele felszántani. … Az Ötéves Tervben pedig megkezdődik az újtípusú traktor tömeges gyártása.”

1948 őszén megalakult a Nehéz Ipari Központ (NIK), melynek fő feladata az egységes hazai gépjárműgyártás megszervezése és az ezzel kapcsolatos műszaki teendők ellátása volt. Az iroda 1950 februárig – a JÁFI megalakulásáig – látta el feladatát. Ennek az időszaknak jelentős eredménye a DR-50 vontatótraktor koncepció megszületése.

Az 50 LE-s traktor 8 sebességgel rendelkezett. Három sebesség a szántáshoz, három a vontatáshoz, kettő pedig a hátramenetet biztosította. A NIK DR-50 típusú traktor a közúti szállítási feladatokon túl szántásra, boronálásra, aratógép hajtásra, a gép hátsó részén lévő szíjtárcsa segítségével pedig cséplőgép, vagy bármilyen segédgép hajtására volt alkalmas.

A prototípus legyártására 1949-ben a Hofherr–Schrantz Traktorgyár N.V.K.F.- ben került sor. Erőforrása a Steyer Iroda által adaptált D-413 típusú, négyütemű, előkamrás, négyhengeres, álló, soros dízel-motor volt.

1951-ben a Vörös Csillag Traktorgyárban (VCST) a DR-50 traktor sorozatgyártásra került. Nagy szériában nem gyártották, mivel az univerzális mezőgazdasági erőgépekkel szemben támasztott igényeket nem tudta teljes körűen kielégíteni. Robosztus országúti járószerkezete csak korlátozottan felelt meg a mezőgazdasági munkákra. Ipari traktorként a VCST dömper programjának alapgépeként hosszú időszakra meghatározta a fejlesztési irányt és megteremtette a traktorgyár nemzetközi hírnevét az építőipari és földmunkagépek piacán.

Az első prototípus – amely több tíz évig „udvaros traktorként” a traktorgyárban szolgált – és a sorozatban gyártott változat is gyarapítja a SZIE Gépmúzeum gyűjteményét.

dr. Hentz Károly

igazgató, főmuzeológus

Mezőgazdasági Eszköz- és Gépfejlődés-történeti Szakmúzeum

Tovább olvasom

Az Év Agrárembere támogatók

 
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
Szakmai partner
Nyakas Farm
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
 
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés