Gépesítés

Technika

Framest munkagépek a Mezőgépshow-n

A Framest kínálatából egy lazítóval és egy tárcsával ismerkedhetnek meg a gazdálkodók Mezőfalván, június 17-18-án.

FRAMEST FRALAZ

Az utóbbi esztendőkben örvendetesen megnőtt azoknak a gazdálkodóknak a száma, akik a termelés biztonságosabbá tételében fontos szerepet szánnak a talajaik megfelelő szerkezeti állapotban tartásának. 

Szerencsére a talajművelésről szóló írásokban is kiemelt helyet kap a mélyítő művelés fontossága.

2000-nél több Framest Fralaz lazítókés tartja jó kondícióban azokat a földeket, amiken ezeket az eszközöket használják, és vetésforgó szerűen 3-4 évente ugyanoda visszatérnek. A táblavégi forgók és a művelő utak 1-1 késsel történő évenkénti lazítása mindenképpen indokolt.

A Framest lazítók függesztett rendszerű munkagépek 60-260 kW-ig. A gépek háromszög alakú váza nagy szakító szilárdságú melegen hengerelt zártszelvényből készül. A lazítókések ehhez a vázhoz mobil késtartó bilincsekkel kapcsolódnak. Lehetőséget biztosítunk, hogy a kések közötti távolságot az adott talajviszonyokhoz (nedvességi viszonyokhoz) lehessen igazítani. A kések egyenesek, az alsó részénél enyhén negatív szögállású, ez csökkenti a mélyebb rétegek felszínre, vagy felszín közelébe emelését. A kés kopóéle is enyhén negatív szöget zár be a függőlegessel, ez csökkenti a felszínre hozott hantok és rögök arányát, főleg nyár végén repce alá történő sekélylazításnál.  A jó emelő-repesztő hatást a késekre szerelt szárnyas kopócsúcs biztosítja. Egyre gyakrabban találkozhatunk azzal a művelési móddal, hogy az őszi szántás helyett lazítót használnak parabola formájú késekkel.

Hibátlan elgondolás, ha úgy vonul a télbe. Nyár végi használata megfontolandó, hiszen olyan nagymértékű rögösödést okoz, mely rögök csapadékszegény időszakban elművelhetetlenek. A FRALAZ tulajdonosok számára lehetőség adódik mindkét kialakítású művelő eszköz használatára, hiszen az egyenes- és a parabola kés pozíciója a késtartó bilincsben azonos.

A munkafolyamat során keletkező minimális árkot az állítható pozíciójú tüskés, vagy gyűrűs henger zárja le. A hengerek a tömörítés mellett a pontos mélységhatárolást is elvégzik.

FRAMEST CONDISC

Ez a munkagép a Fradisc 4000X tárcsa: kiegészítve lazítókésekkel és ráépített tömörítő hengerrel. Tanulva a piactársak gyártmányai által hagyott (a magyar szemnek durva) felszínnel szemben ez a gép – köszönhetően a 660 mm-es tárcsalapoknak, illetve a 230 mm-es laposztásnak – szemre is szép felszínt hagy. Garantálja ugyanakkor a mulcshagyó művelés elvárásainak megfelelő szármaradvány-talaj kontaktust és az árnyékolásra a felszínen hagyott növényi maradványokat. A nyár végén, amikor nagyon száraz a talaj, nem görgetünk a felszínre nagy rögöket. Ezt a cserélhető kapatestek kicsi emelési szöge garantálja. A kések 105; 225; 330 mm szélességű lúdtalpkapákkal szerelhetők, ezzel lehetőség van az adott talajállapothoz leginkább illeszkedő kopócsúcs kiválasztására. Két traktorkategóriával üzemeltethető. 160-170 LE-vel lazítókések nélkül hagyományos tárcsás boronaként, illetve 220-260 LE-vel egy menetes magágykészítőként.

A mezőgazdasági termelés jövedelmezősége egyre inkább függ az input anyagok árától, a felvásárlási áraktól, sőt az éghajlati változásoktól is. Az alapanyagok beszerzési áraiba való beleszólás igencsak korlátozott, a felvásárlási árak is a termelőtől függetlenül alakulnak. Az éghajlatváltozás következményeit naponta tapasztalhatjuk.

A hagyományosnak mondható talajművelő rendszer (lazítás; szántás;tárcsázás; kombinátorozás) nem enged kiugrást ebből az összefüggésből. Megoldást a műveletek összevonása, a legminimálisabb menetszám adhat. Nyomatékkal hangsúlyozva, hogy nem minimális talajművelés, hanem minimális menetszám!

A Condisc lazítós tárcsa a csökkentett menetszámú talajművelés egyik eszköze. Azonos menetben végzi el a felszínen levő növényi maradványok bekeverését a felső 5-15 cm-ben és a mélyítő művelést a tárcsázási mélység alatt, max. 30 cm mélységben. A talajnedvesség megőrzése céljából a műveletsort henger zárja le. A hagyományos, sok menetet igénylő rendszerrel szemben jelentősen kevesebb idő és költség ráfordítás eredményez „arra alkalmas” vetőgéppel vethető magágyat készít. Ez a kevesebb időráfordítás optimalizálja a talaj előkészítésére kitűzött időpontot, talajállapotot a vontató erőgép legjobb kihasználhatóságának körülményeit. Hazánkban az aratástól a vetésik cca. 90 nap telik el, ebben az időablakban az „optimális körülmény” jól elhelyezhető. Rugalmasságot, biztonságosabb termelést, komoly költség megtakarítási lehetőséget ad használójának.

agrotrend.hu

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés
Hirdetés