Gépesítés

Technika

Agritechnika ezüst

Ezüstérmes innovációk

1.IDEÁL Mähdrescher – IDEÁL gabona kombájncsalád

Fejlesztő: AGCO GmbH-hoz tartozó Fendt és Massey Ferguson márkák, Európa

Az axiál cséplő-magleválasztó rendszerű több innovációt is tartalmazó felső kategóriás kombájncsalád a leginkább teljesítmény- és cséplési hatékonysággal bír és a közúti közlekedési feltételeknek is megfelel. A legnagyobb modell a legszélesebb – 1,4 méteres ferdefelhordóval, ill. a legnagyobb Ø600 mm átmérőjű és 4850 mm hosszú cséplő-magleválasztó Helix rotorral, ill. rotorokkal készülnek. A legnagyobb szélessége szállításkor gumiabroncsos járószerkezettel 3,3 és 3,5 m közötti, a 2,5-3,5 m2 közötti TracRide gumiheveder járószerkezettel pedig 3,5-3,8 m. A legnagyobb modell magtartályának térfogata 17,1 m3 ürítőcsigájának teljesítménye pedig 210 l/s, amely paraméterek jelenleg a legnagyobbak a világon. A kombájnokhoz az adapterek csatlakoztatása teljesen automatikus. A kombájnok munkáját 52 db szenzor ellenőrzi és többségük automatikusan szabályozza a beállításokat. Az adapterek automatikus felkapcsolása RFID azonosító kód és AutoDoc automatika segítségével történik.

2.AXION 900 TERRATRAC – teljesen rugózott félgumihevederes járószerkezetű traktor

Fejlesztő: Claas GmbH, Németország

Az Axion 900 TerraTrac az első traktor a világon, amelynek az első és a hátsó tengelye is rugózott. A hátsó tengelyén a Claas által fejlesztett a traktorhoz integrált Terra Trac gumihevederes járószerkezet található. A jó felfekvést biztosító, külön-külön rugózott járószerkezet, jó vontatási hatásfokot biztosít és kicsi a talajtömörítő hatása. Nyugodt járást és biztonságos közlekedést nyújt terepen és közúton egyaránt, ez utóbbi esetben akár 40 km/h sebességgel is.

3.FLIEGL BÜFFEL – szálasanyag-felszedő kocsirakó berendezés

Fejlesztő: Fliegl Agrartechnik GmbH, Németország

A traktorral vontatott és meghajtott rendfelszedő-kocsirakó, tolt kivitelű pic-upjával szedi fel a szálasanyag rendet a tarlóról. A szálasanyagot egy késes csillagrotor feldarabolja és egy köztes bunkerbe adagolja, ahonnan egy oldalt felrakó lapátos-gumihevederes elevátor juttatja azt a mellette haladó szállítójárműre. Előnye, hogy a felszedő-kocsirakó kétfázisú szálasanyag betakarítási technológiában több nagyteljesítményű szállítójárművet képes flottában kiszolgálni, nagyobb hatékonysággal és kisebb költségekkel, mint külön-külön alkalmazott rendfelszedő kocsis technológia esetén.

4.LIFT CAB – emelhető vezetőfülke a Krone szecskázókon

Fejlesztő: Mashinenfabrik Bernard Krone GmbH & Co. KG, Németország

A silókukorica betakarítása során nem ritkán 4 m-es, vagy a feletti állományban kell a szecskázóknak dolgozniuk, amikor a vezető előre látását nagymértékben korlátozza a „kukoricafal”. A kilátást segíti a gombnyomásra +70 cm magasságra emelhető vezetőfülke. A fülkelift a szecskázó karbantartásánál is előnyös hozzáférést biztosít a fülke alatti részekhez.

5. CULTI CAM – sztetoszkópikus sorvezető kamera sorközművelő kultivátorokhoz

Fejlesztő: Claas mbH, Németország

Együttműködő partnerek: Einböck GmbH & Co. KG, Ausztria; Thomas Hatzenbichler Agrotechnik GmbH, Ausztria; Bednar FMT, Csehország; Carre SAS, Franciaország.

A vegyszer felhasználás csökkentésére egyre inkább terjed a mechanikus sorközművelés és sorközi gyomírtás, amelynek kis védősávok melletti pontosabb kultivátorozását segíti a speciális, egy nagy felbontású 3D-s kamera. A kamera nem csak az iránytartást biztosítja, hanem a növények leveleinek elterültségét is értékeli. Képes megkülönböztetni a gyomnövényeket a kultúrnövényektől. Segítségével, kis védőtávolsággal és nagyobb sebességgel, ill. teljesítménnyel végezhető a sorköz kultivátorozás.

6. MARS – autonóm mobil mezőgazdasági mini robotraj

Fejlesztő: Agco/Fendt GmbH, Németország

A kisméretű elektromos meghajtású MARS szántóföldi robotok új technológiák megvalósítását teszik lehetővé szántóföldön. Nagy 6-12 darabszámban autonóm, a felhő alapú irányítás mellett üzemelve végezhetik el a feladatokat kis talajtaposás mellett, kis munkaszélességgel ugyan, de nagyobb pontossággal, mint a nagyméretű gépek. 400 Wattos az elektromos erőforrásuk, a mely 24 órára elegendő. A legkisebb tömegük 50 kg-tól indul, kisebb költséggel állíthatók elő, olcsóbb az üzemeltetésük. Egy vezérrobotot képesek lekövetni a rajban dolgozó többiek. Megvilágítás nélkül, éjszaka is képesek pontos munkavégzésre.

7. GPS vezérlésű eke munkaszélesség szabályozás ekefej kiiktatással

Fejlesztő: Kuhn Maschinen GmbH, Németország

Az ekéknél a munkaszélesség szabályozás az ekefejek leszerelésével, vagy az ekefejek fogásszélességének változtatásával volt ez idáig lehetséges. A Kuhn rendszere a GPS vezérlésű vetőgépek és permetezők munkaszélességének szakaszolásához (Section Control) hasonlóan az ekefejek kiemelésével csökkenti szükség esetén, az eke munkaszélességét, amely összhangban dolgozik a hidraulikus ekefej biztosítással. Az ekefej kiemelése és leengedése elektrohidraulikusan vezérelt. Az ekén nem kell (mint más esetekben) semmilyen egyéb beállításokat elvégezni.

8.Szerelés nélküli traktorkerék pótsúlyozás

Fejlesztő: John Deere GmbH & Co,KG, Németország

A pótsúlyozással jelentősen befolyásolható a traktorok vontatási teljesítménye és hatásfoka. A pótsúlyok fel- és leszerelése azonban sokszor nehéz és jelentős munkával jár. Erre kínál megoldást a John Deere új egyszerűen és gyorsan felhelyezhető csavarozást nem igénylő mellső és hátsó traktorkerekek pótsúlyozási rendszere, amellyel 1000 kg-ig lehet villástargonca segítségével néhány perc alatt pótsúlyozni a kerekeket egy gyorscsatlakozó berendezés segítségével.

9. FENDT e100 VARIO – teljesen elektromos meghajtású traktor

Fejlesztő: AGCO/Fendt GmbH, Németország

A Fendt e100 Vario traktor az első gyakorlatorientált teljesen elektromos, akkumulátorról üzemeltethető traktor. Teljesítménye egy 50 kW hagyományos traktoréval egyenértékű. Aranyforrása egy 650 V Litium-Ion nagyteljesítményű akkumulátor, amelynek a kapacitása 100 kWh, amely 400 V feszültséggel és 22 kW teljesítménnyel gyorstöltőn keresztül, már 40 perc alatt 80 %-ra tölthető fel. Szabályozott elektromos hőszivattyú végzi a fülke, az akkumulátor és az elektronika klimatizálását. Közepes terhelés mellett egy feltöltéssel a traktor 4 üzemórát képes teljesíteni.

10. ELSő PROAKTÍV AUTOMATA – kombájn beállítási rendszer

Fejlesztő: New Holland Agriculture, Olaszország

A mai gabonakombájnokon a kombájnvezetőnek számos betakarítási (cséplési) paraméterre kell figyelnie (az áteresztőképesség, a veszteségek alakulása, a szemtörés stb.). Ehhez jön még a műholdas (georeferencia) kapcsolatok, a hozammérés, a területi jellemzők követése. Ezektől tehermentesítik a kombájn vezetőjét a proaktív rendszerben beépített szenzorok, amelyek a teljes cséplő- és magtisztító berendezést, az adapterek munkáját, a kombájnmotor terhelését és az áteresztőképességet optimalizálják, tehermentesítve ezáltal a gép kezelőjét.

11. CEMOS TRAKTOR ASSISTENZ – vezetői asszisztencia a traktor és a munkagépek optimális beállításához

Fejlesztő: Claas mbH, Németország

A Claas traktorokba beépítésre kerülő CEMOS irányítási rendszer, a vezető és a fedélzeti elektronika közötti párbeszédre épül. A rendszer egy a gyakorlatból származó adatbankot tartalmaz, amelynek az alapján a traktor vezetője a mindenkori munkavégzéshez lekérdezheti a beállítási paramétereket a traktor fedélzeti terminálján keresztül. A vezető kérésére a CEMOS a szükséges beállításokat is képes elvégezni.

12. FLEXWAVE GRAIN SILO UNLOADING SYSTEM – rugalmas gabonasiló ürítő rendszer

Fejlesztő: AGCO/GSI Hungary Kft., Magyarország

A gabonasilók ürítésénél a padozaton mindig marad vissza gabona, amelyet az ürítőcsiga nem tud elérni. Ezt gyakran kézzel kell a csigára továbbítani. Ezt küszöböli ki az AGCO magyarországi leányvállalatának új fejlesztése. A siló fenékrészén felfújható matracokat helyeznek el, amelyek a leürítés végén levegővel fújnak fel és ezáltal azok a maradék gabonát a 2 ürítő csigára juttatják.

13. SWINGSTOP PRO – permetező szórókeret csillapító és szintező rendszer

Fejlesztő: Amazone-Werke GmbH & Co.KG; Együttműködő partner: Rometron B.V., Hollandia

A permetezőgépek munkáját jelentősen befolyásolják a szórókeret a talajjal párhuzamos helyzete és annak nem kívánatos lengései. Ezeket képes megszüntetni a Swingstop pro berendezés, amely egy aktív horizontális lengéscsillapításra és szintező rendszerre, valamint a magas dinamikájú permetlé mennyiség szabályozására épül. A rendszer valósidejű szenzorokon keresztül érzékeli a munkasebességet, ennek megfelelően változtatja a szórókeret beállításokat és szórófejenként a kijuttatott permetlémennyiséget. A precíziós megoldás a precíziós gazdálkodás számára.

14. Kameratámogatott magágykészítés – forgóboronás vetőaggregátoknál

Fejlesztő: Pöttinger GmbH, Ausztria; Együttműködő partnerek: New Holland Agriculture, Olaszország – Josphinum Research, Ausztria

Heterogén talajokon a forgóboronával összeépített vetőgépeknél általános esetben a traktor sebességének és a TLT fordulatszámának kézi szabályozásával lehet a megfelelő minőségű magágykészítést és vetést megvalósítani. Ezt képes automatizálni egy ISOBUS kapcsolatban működő nagy képfelbontású kamera, amely ellenőrzi a forgóborona által készített magágy minőségét és vetésre alkalmasságát, majd ennek megfelelően szabályozza a traktor sebességét és a TLT fordulatszámát, melynek következtében javul a magágy szerkezete és a rögfrakciója.

15. AUTOTRAC IMPLEMENT GUIDANCE – traktorba integrált aktív, automata sorközművelő kultivátor vezérlés

Fejlesztő: John Deere GmbH & Co.KG, Németország

A John Deere AutoTrac automata traktorkormányzási rendszerébe integrált kamera és külön GPS vevőantenna által automatikusan vezérelt sorközművelő kultivátorokkal kis védőtávolság és nagy munkasebesség mellett végezhető a sorközök művelése és gyomírtása. A rendszer a traktor és a kultivátor automatikus sorköz vezérelte kormányzását összehangoltan végzi.

16. SMART TURN – okos fordulóvezérlés

Fejlesztő: Holmer Maschinenbau GmbH, Németország; Együttműködő partner: Reinhardt GmbH, Németország

A traktorok esetében a műholdvezérléses automatakormányzás a legtöbb esetben tartalmazza gombnyomásra a forduló automatikus végrehajtását és memóriában történő eltárolását is. Ennek a mintájára fejlesztette ki a Holmer és a Reinhardt a Terra DOS T4 nagyteljesítményű cukorrépa kombájnra a GNSS vezérlésű mechanikus sorvezetővel kombinált forduló vezérlő managementjét. A rendszer nagy pontossággal, a legkisebb forduló úttal és sávszélességgel automatikusan végzi el a répakombájn tábla végi visszafordítását.

17. Smart Crop Demage Identification (SCDI) – intelligens vad- és természeti kár azonosító rendszer

Fejlesztő: Agrocom Polska, Lengyelország

A mezőgazdasági területen keletkezett természeti- és vadkárok felmérése sok esetben komoly nehézséget jelent. Ehhez nyújt segítséget a négyrotoros drohnra felszerelt 3D-s nagy képfelbontású kamera rendszer, amely légi fényképezéssel és LIDAR képfeldolgozással képes behatárolni és felmérni a kárt szenvedett területet. A készülékkel hagyományos felvételeken is rögzíthető a kártétel.

18. Darwin SmaArt Kamerasystem – intenzív gyümölcsök virágzáskori termés ritkítására

Fejlesztő: Fruit-Tec Adolf Betz

A termés szabályozás módjai a gyümölcsösökben és szőlőben a virágzáskor a virágok, vagy később a terméskezdeményezések egy részének eltávolítása ritkítása. Virágzáskor a virágok ritkítását végzi el a Darwin Smart Kamerasystem által vezérelt hajlékony műanyag szálakból (damilból) felépített függőleges forgó rotor. A nagy képfelbontású kamera elvételeket készít a virágok sűrűségéről, amelyet a gép fedélzeti számítógép értékel ki és a ritkítási foknak megfelelően állítja be a damilos dob fordulatszámát. A rendszer GPS-szel is kombinálható, melynek során az adatok soronként, sőt azon belül növényenként el is tárolhatók.

19. GRIMME Ventor 4150 – 4 soros burgonya betakarító kombájn teljesítményének magduplázása

Fejlesztő: GRIMME Landmaschinenfabrik GmbH & Co.KG, Németország

A fejlesztés eredményeként a világ legnagyobb teljesítményű 4 soros, egymenetes burgonyabetakarító gépe született meg. A teljesítmény megduplázását az ásószerkezet vezérlésével, a ferdefelhordó elevátor teljesítményének és a föld, valamint a gyom leválasztásának növelésével érték el. A gépen két soronként alakították a gumótisztító láncrostát és csatornát, ezáltal hatékonyabb lett a tisztítás és az anyagáramlás a kombájnon belül. Az átalakítások nem növelték meg a burgonyakombájn közlekedési szempontból kritikus 3,5 méteres max. szélességét.

20. SENSOSAFE – vadvédelmi berendezés kaszálógépekhez

Fejlesztő: Pöttinger Landtechnik GmbH, Ausztria

Különösen a gyepterületek első kaszálásakor, számos őzgida és apróvad esik áldozatul a rotációs kaszálógépeknek, mivel a traktor vezetője nem veszi észre a fűbe megbújó kis állatokat. Ezek megmentésére fejlesztett ki a Pöttinger egy optikai infravörös szenzorokkal felszerelt keretet, amely a kasza előtti sávot pásztázza. Az élőlényt a testhőmérséklete alapján érzékeli és valósidejű jelet küld a traktor hidraulikájára, amely azonnal kiemeli a kaszát, ezáltal megmenti az apróvadat.

21. Telematics Large Vehicle Alert System – az autóvezetőket túlméretes mezőgazdasági járművekre figyelmeztető biztonsági rendszer

Fejlesztő: Claas mbH, Németország

A Claas által kifejlesztett rendszer a közúton közlekedő mezőgazdasági gépek és traktorok helyzeti adatait osztja meg valós időben a többi közlekedő járművek asszisztencia- és navigációs rendszerekkel, vagy okos telefonon elérhető applikációkkal a Telemetria segítségével. Ezen keresztül a tehergépjárművek követni tudják a mezőgazdasági járművek helyzetét és fel tudnak készülni a kikerülésükre. Ezen kívül alternatív útvonalat is képes felajánlani.

22. VARIO PULL – a traktor tengelyterheléseinek optimalizálása a vontatott munkagép segítségével

Fejlesztő: AGCO/Fendt GmbH, Németország

A Vario Pull rendszer a munkagép felfüggesztésén keresztül változtatja a traktorra átszármaztatott terhelést befolyásolva ezáltal, a traktor mellső és hátsó kerekeire jutó terheléseket, amely terheléseloszlást vontatási hatásfokot tesz lehetővé. A terhelést a hátsó függesztőkarok hosszának változtatásával valósítja meg.

23. ESV – elektromos zárószelep permetezőgépekhez

Fejlesztő: Lechler GmbH, Németország

A helyspecifikus és szórókeret szakaszolásos permetezésnél a szórófejek nyitását és zárását elsősorban sűrű levegővel működtetett szelepek végzik bizonyos késleltetéssel. Ezek kiváltására fejlesztette ki a Lechler az elektromosan működtethető, CAN-BUS által vezérelt gyors reagálású szórófej nyitó- és záró szelepét. Az elektromos szelepek egyszerűen beépíthető könnyű szerkezetek és a vezetékelésük is sokkal egyszerűbb, mint a légvezetékeké.

24. SMART SERVICE 4.0 – szerviz oktatási program

Fejlesztő: Amazone Werke GmbH, Németország

Az egyre bonyolultabb konstrukciójú gépeknek a szervizelése és karbantartása napjainkban képzettebb szervíztechnikusokat igényel. A vevők oktatásának gyári megszervezése is nagyobb szervezési és ráfordítási munkával jár. Ezeknek a képzéseknek támogatására fejlesztette ki az Amazone a SmartService 4.0 virtuális programot, amely a multimédia eszközeivel kisebb költségek mellett, gyorsan és szakmailag alaposan készíti fel a szervíztechnikusokat és a vevőiket a gépeik kiszolgálására.

25. MULTI COATER CM300 – szárító kamrás csávázó berendezés

Fejlesztő: Petkus Technologie GmbH, Németország

A csávázás során nedvesített vetőmagokra hordják fel a keverő kamrában a csávázó szereket, amelyeknek stabilnak kell maradniuk a vetésig. A Multi Coater CM300 berendezés a speciális lebegtető szárítással és deflektorokkal szilárdítja meg a bevonatot a vetőmagokon.

26. AGRIRUTER – gépadatcsere platform

Fejlesztő: DKE-Data GmbH & Co.KG, Németország
Együttműködő partnerek: AGCO International GmbH; Amazone Werke GmbH & Co.KG; Grimme Holding GmbH; Horsch Maschinen GmbH; Rauch Landmaschinenfabrik GmbH; Same Deutz-Fahr Deutschland GmbH-Németország, ill. Kuhn S.A., Franciaország; Pöttinger Landtechnik GmbH, Ausztria

Az „Agriruter” egy nyílt adatátviteli lehetőség, vegyes géppark esetén. Egyszerűsíti az adatcserét és az adatmegosztást a különböző gépek és szoftverek esetén, ezáltal csökken az adminisztráció és az azzal járó költségek, javítja a gazdálkodás jövedelmezőségét.

27. FARMDOK – automatikus mezőgazdasági feljegyzések készítése okos telefon segítségével

Fejlesztő: FarmDok GmbH, Németország

A Farmdok egy szoftver a mezőgazdaság számára, amely lehetővé teszi közvetlenül a mezőgazdasági területen dokumentációk készítését okos telefon, vagy tablet segítségével. Az adatokat GPS koordináták mentén rögzíti. Többféle algoritmust tartalmaz, talajra, időjárásra, a termeléshez felhasznált anyagokra, a gépekre, a területi munkavégzés paramétereire, a szállítási üzemre stb. vonatkozóan. A fejlesztés komoly lehetőséget kínál a digitalizált mezőgazdaság 21. századi megoldásaira.

28. Fliegl COUNTER SX – Pöttinger PÖTPRO Guide – a mezőgazdasági termékek eredet megjelölésének és a termékelőállítás nyomonkövetésének rendszere

Fejlesztő: Fliegl Agrartechnik GmbH, Németország; Együttműködő partner: Pöttinger Landtechnik GmbH, Ausztria

Az eredet megjelölésre és a nyomonkövetésre a fejlesztők a Smart Farming technológiákban jól alkalmazható Beacont + GPS + Singfox, ill. műholdas és rádióhullámos technológiákat integráltak egy rendszerbe 3D-s szenzorokkal kombinálva. Teljes munkafolyamatokat képesek ledokumentálni és kiértékelni.

29. LEVELTUNER – súlypont áthelyező endszer hígtrágya szállító tartálykocsikhoz

Fejlesztő: Landmaschinen Wienhoff GmbH, Németország

A sokszor nagy tömegű talajba injektálót hordozó tartálykocsiknál, gyakran előfordul, hogy vonórúdon a traktorra átadott támasztó erő lecsökken, vagy negatívba megy át (félig üres, vagy üres tartály esetén). Ez nagy sebességű szállítási üzemben komoly veszélyforrást jelenthet. Ráadásul a gömbfejes vonószerkezeteket sem méretezik negatív terhelésre. Ennek a veszélyét csökkenti a Level Turner berendezés, amely a vonórúd rugózásba beépített érzékelőkön keresztül méri, a támaszkodó erő csökkenését és a kocsi tengelyein keresztül korrigálja a súlypont helyzetét.

agrotrend.hu / Dr. Hajdú József

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés