Agrárportrék

Ledó Ferenc: Szentes hőse

Ledó Ferenc az Év kertésze díja mellett az Év Agrárembere címet is megnyerte 2018-ban. A szentesi szakember elvitathatatlan érdemeket szerzett a helyi kertészet felemeléséért az Árpád-Agrár Zrt. korábbi egyik vezetőjeként eltöltött 28 év alatt. A Délalföldi Kertészek Szövetkezetének alapító elnökeként, melynek tisztségét 2002. és 2019. között töltötte be, nyugdíjba vonulásáig. 2006-tól 2014-ig a FruitVeB alelnökeként, majd 2014-2020 között elnökeként tevékenykedett.  

„Meglepett, hogy a kategória-győzelem mellett a fődíjra is engem tartottak a legalkalmasabbnak. Az öröm mellett azonban egy ilyen díj felelősséggel is jár” – mondta Ledó Ferenc.

„Az előnyök közé tartozik az ismertség és a kibővült kapcsolatrendszer, melyek előnyeit igyekszem a szentesi munkában kamatoztatni” – tette hozzá.

Forrás: Ledó Ferenc

A díjnak is köszönhetően nagyon sok szakmai rendezvényt sikerült Szentesre hozni. Azóta az uniós földrajzi jelzést is megkapta a Szentesi paprika, amely nem régen Hungarikummá is vált.

Ledó Ferenc 2019 januárjában nyugdíjba ment, de változatlanul sokat dolgozik a cégben. Jelenleg a DélKerTÉSZ vezető szaktanácsadója, 11 ember munkáját irányítja, de szakmai bemutatókat is szervez, valamint pályázatok előkészítésében is részt vesz.

A FruitVeB elnöki pozíciójáról 2020 végén mondott le, átadta a fiataloknak a munkát, ugyanakkor megtartotta a NAK-ban betöltött pozícióját, ahol a Kertészeti és Beszerzési Osztály Hajtatási részlegét vezeti. Emellett rendszeresen jár a Magyarország Legszebb Birtoka verseny részeként a birtokbejárásokra, ahol zsűritagként vesz részt.

A TÉSZ tiszteletbeli igazgatósági tagként a mai napig kikérik a véleményét, emellett egy mentorprogramban is részt vesz feleségével együtt, melynek keretében a helyi szentesi Bartha János Szakiskola diákjait segíti, valamint továbbra is vállal diplomadolgozatoknál konzulensi feladatokat,  bírálatokat.

2019-ben megkapta a Magyar Ezüst Érdemkereszt kitüntetést munkásságáért.

„Valójában nem töltök kevesebb időt munkával, mint a nyugdíjazásom előtt, de így kevesebb a felelősség” – fogalmazott.

„Sikeresnek nevezhető a generációváltás a cégnél és a szakmai szervezetnél is, amit tudatosan készítettem elő – árulta el Ledó Ferenc. A nyugdíjba vonulásom előtt néhány évvel már kiválasztottam az utódaimat és tudatosan készítettem fel őket, ők pedig szorgalmasan dolgoztak, hogy a megfelelő időben készen álljanak a feladatokra”.

„Utólag az idő is igazolta a döntésemet, hiszen lemondásomat követő években addig nem látott nehézségek álltak elő, melyeket a fiatalok hatékonyabban tudnak kezelni, gondoljunk csak a covid-járvány, orosz-ukrán háború következményeire” – tette hozzá Ledó Ferenc.

agrotrend.hu

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés