profimagazin
Megújuló energia-mix koncepció az agrárium szolgálatában
Napjaink változó gazdasági környezetében minden gazdálkodó szeretné energiaköltségeit optimalizálni és tudni független, biztonságos és kiszámítható üzemi működést biztosítani lokálisan elérhető, évről-évre megújuló energiaforrások rugalmas felhasználása mellett.
Telephelyén rendelkezésre áll megújuló energiaforrásként hasznosítható mezőgazdasági melléktermék? Szeretné a leghatékonyabban kiaknázni a bennük rejlő akár energia- és költségmegtakarítási lehetőségeket?
Nézzük meg, hogy hogyan tud segíteni a lenti, innovatív koncepció Önnek is!
Miért fontos a jövőre nézve a megújuló energia?
A megújuló energiaforrás értelmezése mára széleskörűen vett és világszerte egyre nagyobb léptékű törekvések vannak a bennük rejlő lehetőségek akár kombinált formában történő kiaknázására a körforgásos szemlélet, biztonságos működés és függetlenség jegyében. A napenergia, a geotermikus energia, a szélenergia és a vízenergia mellett a bioenergia, azaz a biomasszából egyszerűen előállított energia is kiemelten fontos szerepet bír, hiszen a növények fejlődésük során napfényt és széndioxidot kötnek meg, és az ezekben található energiát szerves anyagaikban tárolják. Vagyis a növények napenergiát tárolnak. Amennyiben a növények újra nőnek vagy helyükbe újat ültetnek, biztosított a biomassza pótlása.
A fenntartható gazdálkodás érdekében a megújuló biomassza helyi energia-ellátó rendszerek táplálására kiválóan alkalmas és könnyen építhető köré egy körforgás alapú rendszer beillesztve a napenergiát és hőszivattyú által termelt energiát is a kérdéses energia-mixbe.
A megújuló energiák használata:
- nagyban hozzájárul az éghajlatváltozás elleni küzdelemhez, mivel általa kevesebb üvegházhatást okozó gáz kerül a légtérbe.
- által kevésbé függünk az importált fosszilis energiahordozóktól.
- munkahelyeket teremt, és serkenti a gazdaságinövekedést.
- rugalmas és biztonságos termelést, üzemmenetet biztosít.
Az Altherm Kft. (www.altherm.hu) tulajdonosai és csapata az elmúlt 15 évben elkötelezett piaci és kutató munkát végzett a megújuló energia, többek között a biomassza fűtési rendszerek területén, ahol mára piacvezetőknek számítanak a több, mint 80 darab, kulcsra-készen telepített biomassza hőközponttal, 40 MW feletti megvalósított teljesítménnyel. Jelen vannak nem csak a magyar, de a szerb, szlovák és román piacon is. Célként tűzték ki, hogy Partnereikkel együttműködve olyan fenntartható üzemeket fejlesszenek, ahol egy megújuló energia-mix alapú lokális energiafelhasználás mellett csökkenthető az üzem/telephely szén-dioxid kibocsátása, az automatizált rendszernek köszönhetően maximalizálható az energiafelhasználás hatékonysága és csökkenthetőek az üzemi költségek.
„EMIX koncepció”, azaz körforgásos energiamix lokális energiaellátásra
Az EMIX koncepció alapja a fenntartható energia-mix alapon működő telep, amely biztonságos energiaellátást és rugalmas tüzelőanyag-felhasználást biztosít a teljes függetlenség mellett lokális igényeket kiszolgálva. A koncepció, az elemek függvényében akár 91-92%-os hatékonyság mellett működtethető és 100%-ban szén-dioxid semleges energiát tud biztosítani.
A koncepció főbb elemei:
- Automatizált BIOMASSZA rendszer – 35%
Sokoldalú, nagyteljesítményű automatizált és távvezérelt biomassza kazán és fűtési rendszer
- HŐSZIVATTYÚS rendszer – 35%
Elektromos hőszivattyú levegő-víz alapú rendszer
- NAPELEMES rendszer – 24%
- 6% egyéb forrás
cca 91-92% hatékonyság – 14kWh/MWh energiafogyasztás – 3,87 COP – 47,3 Lorentz tényező*
*= megvalósult referenciaprojekt s adatai alapján mért mutatók
A koncepció előnyei
- Napsütés esetén a napelemes rendszer termeli meg a szükséges energiát.
- Közepes energiaigényű átmeneti időszakban a hőszivattyús rendszer látja el a helyi energiaigény biztosítását.
- Lokálisan és költséghatékonyan elérhető biomassza esetén és tartósan nagyobb energiaigényű időszak esetén a biomassza rendszer kerül üzembe helyezésre.
- Ha a hőszivattyú használata éppen nem kedvező, akkor a biomassza rendszeren keresztül is továbbítható a víz.
- A rendszer folyamatosan, automatikus és távvezérlésben, 24/7/365 elemzi a rendszer az adatokat annak érdekében, hogy optimalizálják a legjobb termelési/legalacsonyabb fűtési költségeket.
- Egyetlen berendezés sincs folyamatos használatban, ez állagmegóvást eredményez és hosszú élettartamot.
A körforgásos szemlélet szerint a helyben keletkezett, akár saját gazdálkodásból származó, jelentős fűtőértékkel bíró biomassza, mint évről évre újratermelődő megújuló energiaforrás biztosítani tudja a gazdaságos és szolgáltatóktól független, hatékony működést. A keletkezett, magas ásványianyag tartalmú hamu hígtrágyával vegyítve visszajuttatható a termőföldre ezzel csökkentve a szükséges műtrágya igényt.
Így nézzük meg a koncepció egyik fő rendszerelemét az egyedi, automatizált és távvezérelt biomassza rendszereket!
Az Altherm Kft. által tervezett, gyártott és/vagy kizárólagosan forgalmazott és szervízelt egyedi, kulcsra-kész biomassza fűtési rendszerek – a szalma és más biomasszák magas fűtőértékének köszönhetően – nagy energiatermelésre képesek, a fosszilis tüzelőanyag (gáz) költségéhez képest jelentős megtakarítást és gyors megtérülést eredményeznek. A megoldások az egyedi ügyfél-igényekhez igazíthatók.
A kazánokban az egyedi műszaki szabadalomnak köszönhetően felhasználható száraz és nedves tüzelőanyag, akár 50-60% víztartalom mellett, valamint a rendszer hatékonyan tud működni többfajta tüzelőanyag egyidejű elégetése mellett is, amely rendkívül nagy flexibilitást ad a rendszer üzemeltetőjének és egyedi a piacon!
A rendszerek mérete 500 kW-tól 35 MW-ig terjed, kulcsrakész, előre gyártott megoldások pedig 5 MW teljesítményig érhetőek el.
A biomassza kazánok általában melegvizes rendszerre vannak tervezve 4 bar-os üzemi nyomással. Ezeket a rendszereket úgy tervezték, hogy gőztermelésre is alkalmasak legyenek, a feldolgozóipar és más ipari szereplők számára akár 90 bar üzemi nyomást is tudnak biztosítani.
A rendszerek telepíthetőek fix és konténeres, azaz mobil kialakítással is.
A rendszerek teljesen automatizáltak a következő rendszerelemeknek köszönhetően: elektromos vezérlés és felügyelet, automatizált behordó és adagoló rendszerek, automatikus hamueltávolítás, automatikus füst- és kéménycső tisztítás.
Főbb felhasználási területek
Mezőgazdaság | Ipar | Intézményi fűtés |
|
|
|
Az alap rendszerelőnyöket figyelembe véve a vállalat egy másik olyan innovációs lehetőség kifejlesztésén is dolgozik a piacon, amely alapjaiban határozhatja meg a megújuló energián alapuló rendszerek megközelítését és a gazdák hatékony üzemképességét, karbonsemleges működését, amely a szalma segítségével történő biogáz termelés lehetősége.
A “szalma, mint biogáz adalék” megoldás forradalmasítani ígéri a biogáz iparágát, és jelentősen hozzájárul egy olyan jövőhöz, amelyben az energia előállítása tisztább és fenntarthatóbb.
Annak érdekében, hogy a fenntartható energián alapuló megoldások terén előre lépjünk, a szalma és a biogáz összekötése egy fontos szövetség lesz, amelyet egy következő alkalommal tervezünk bemutatni….
Ha a fenti kérdések Önt is érintikAltherm biomassza
Sarusi-Molnár Andrea
Ügyvezető
+36-30-2020-081
andrea.sarusi-molnar@altherm.hu
H-6800 Hódmezővásárhely, Andrássy út 29.