Keresés
Close this search box.
Keresés
Close this search box.

Élelmiszergazdaság

Piac

Razziát tartott a versenyhivatal

Több helyszínen is házkutatást tartott az elmúlt napokban a Gazdasági Versenyhivatal. A hatóság a hazai tej- és tejtermékek, valamint a tartós élelmiszerek pia­cán indított gyorsított eljárás nyomán előzetes értesítés nélkül vonult ki a gyártók, a forgalmazók, a kis- és nagykereskedők telephelyeire. A cél, hogy kiderüljön, a legális pia­ci folyamatokon kívül áll-e bármilyen, a versenytörvénybe ütköző trükk az említett termékek drasztikus áremelkedésének hátterében. A kiemelt vizsgálat eredményeire várhatóan április közepén derül majd fény.

Várhatóan április közepén zárul le a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) tejpiaci vizsgálata. A versenyhatóság lapunkkal közölte: a gyorsított ágazati vizsgálatok jelenleg is folyamatban vannak, így az eredményekről, a konkrét megállapításokról egyelőre korai lenne megállapításokat tenni, írja a Magyar Nemzet.

A GVH január 20-án indított eljárást a hazai tej- és tejtermékek piacán, mivel ezen termékkör esetében az elmúlt hónapokban rendkívüli módon megemelkedtek a fogyasztói árak. 

Ezzel párhuzamosan a beérkezett jelzések alapján a tejipari ágazatban termelő- és feldolgozó tevékenységet végző hazai piaci szereplők beszállítói pozíciói gyengülő tendenciát mutatnak. A GVH jelezte: a hazai tejipari ágazat legjelentősebb szereplői a nyers tehéntejet beszállító tejtermelők, a tejtermékeket feldolgozó üzemek, valamint a tejtermékek nagy- és kiskereskedelmével foglalkozó vállalkozások, élelmiszer-kiskereskedelmi üzletláncok, amelyek végső soron kiszolgálják az értéklánc végén elhelyezkedő fogyasztókat. 

Fotó: mno.hu

Az elmúlt év során tapasztalt, a koronavírus-világjárvány, illetve az orosz–ukrán háború következtében kibontakozó globális és európai agrárgazdasági tendenciák, az inputköltségek növekedése, a hazai élelmiszerpiaci árakra közvetlenül kiható jogszabályi változások mind-mind olyan tényezők, amelyek a tej- és tejtermékágazat valamennyi szereplőjére és a fogyasztókra is közvetlenül és érzékelhető mértékben kihatottak – mutatott rá lapunknak adott válaszában a hatóság. 

Indokolt ugyanakkor vizsgálni azt is, hogy mennyiben járulhattak hozzá a nagymértékű áremelkedéshez, a piaci szereplők között fennálló viszonyrendszer átrendeződéséhez, a termékkategórián belüli koncentrációhoz, illetve a saját márkás termékek arányának alakulásához a szabadpiaci versenyt akadályozó körülmények. 

A GVH vizsgálata ezért kiterjed az érintett piacok teljes forgalmazási láncolataira és versenyviszonyaira, hogy feltérképezhesse, torzulhatott vagy korlátozódhatott-e a verseny akár az érintett termékkörök kiskereskedelmi piacain, akár az értéklánc bármely más szintjén.

A tej- és tejtermékek mellett más tartós élelmiszerek piacán is vizsgálódik a versenyhatóság. A GVH február 8-án indított ellenőrzést ezen a területen. Az eljárás oka hasonló: a konzervek, gyorsfagyasztott termékek ára is ugrásszerű emelkedésnek indult az elmúlt időszakban, a magas árak mellett pedig időszakos hiány is kialakult a hazai piacon ezekből a termékekből.

A magyarországi fogyasztók jelentős mennyiséget vásárolnak a különböző tartós élelmiszerekből. A koronavírus-világjárvány, továbbá a tavalyi év óta zajló orosz–ukrán háború nyomán a fogyasztók igyekeznek nagyobb készletet felhalmozni ezekből a termékekből. A nagymértékű áremelkedések ezért súlyosan érinthetik a hazai fogyasztókat – húzta alá a GVH. A gyorsított ágazati vizsgálatok során a GVH a versenytörvény felhatalmazása alapján – bírói engedéllyel – helyszíni kutatást is tarthat. 

Az elmúlt napokban a hivatal számos helyszínre előzetes értesítés nélkül szállít ki, hogy adatokat gyűjtsön a gyártóktól, a forgalmazóktól, a kis- és nagykereskedelmi szereplőktől. Az információgyűjtés lezárultát és az adatok elemzését követően a GVH nyilvános jelentésekben összegzi majd a gyorsított ágazati vizsgálatok eredményeit.

agrotrend.hu / Magyar Nemzet

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés