Élelmiszergazdaság

Piac

Milyen a klímabarát lekvár?

A szonikálás technológiájának alkalmazása akár egyes édesipari termékek előállítását is jelentősen energiahatékonyabbá teheti.

Ipari léptékben a lekvárokat, és a tejszínhabot is csak rendkívül energiaintenzív módon lehet előállítani. Míg az első esetben a befőzéshez szükséges forróság előidézése, a másodikban a hab felverését végző, nagy teljesítményű gépek működtetése igényel kimagasló mennyiségű erőforrásokat – írta a Store Insider.

A leírtak tükrében ezek az eljárások korántsem nevezhetők klímabarátnak, és az angliai Loughborough-i Egyetem (Egyesült Királyság) tudósai éppen ezért kezdtek el olyan technológiák után kutakodni, amelyekkel a procedúrák környezetterhelését jelentősen csökkenteni lehet. Az ultrahangos kezelés (szonikáció) módszere ilyeténképpen jutott a szakemberek látóterébe. Kiderült, hogy az ipari folyamatokba integrálva ez a megoldás számottevően növelheti a termelés energiahatékonyságát, s mint ilyen, a tudósok szerint az élelmiszergyártóknak segíthet a brit klímasemlegességi stratégiában (National Strategy for Net Zero) lefektetett célok megvalósításában.

Ha mindez nem volna elég, a technika alkalmazása sok egyéb kedvező hatással is megajándékozhatja a piaci szereplőket.

Fotó: Adobe Stock

Dr. Carmen Torres-Sanchez, a Loughborough-i kutatócsapat vezetője a megközelítés további pozitívumait így összegezte: „Eddigi tanulmányaink azt sugallják, hogy a lekvárok és konzervek szonikálással segített főzési procedúrája alacsonyabb csúcshőmérsékletet igényel és gyorsabb gélesedést eredményez. Mindennek az lehet az előnye, hogy a végtermékben több vitamin és tápanyag marad meg – ezeket a komponenseket ugyanis a hagyományos módszereknél alkalmazott, hosszantartó hőkezelés megkárosítja.

Azt is teszteltük, hogy a kívánt jellegzetes habos emulzió létrehozásához az ultrahangos kezelés a tejszín felverésének elősegítéséhez is felhasználható-e. Azt találtuk, hogy az ultrahangos technológiával segített tejszínhab a hagyományos „csendes" eljárással készült verziónál gyorsabban ért el a stabil emulzió állapotába, és jobb volt a viszkozitása. Mind ezen felül az ultrahangos tejszínhab a csendes változatnál huzamosabb stabilitást és eltarthatóságot mutatott.”

Dr. Torres-Sanchez pillanatnyilag olyan üzleti partnereket keres, akik tesztelési célból gyártási folyamataikat hajlandóak lennének kiegészíteni a szonikálás technológiájával, hogy a laboratórium után immár nagyüzemi körülmények között is próbára tehessék a metódust. Ha mindez sikerül, nem kizárt, hogy a részben ultrahangos kezelésen is áteső, környezetbarátabb édességek hamarosan a boltokban is megjelenhetnek.

agrotrend.hu / Store Insider

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés