Élelmiszergazdaság

Piac

FM: a minőségi magyar alapanyagok támogatása a célunk

Mindent megtesz a kormány a minőségi magyar alapanyagok támogatására – hangsúlyozta beszédében Nagy István, a Földművelésügyi Minisztérium parlamenti államtitkára a győri Kenyérfesztiválon. A szaktárca fontos törekvéseként jelölte meg, hogy a termék útja nyomon követhető legyen a termőföldtől az asztalig. Győrben szervezték meg vasárnap a Védd a helyit, Vedd a Kisalföldit! termelői piaccal közösen a XIV. Euroregionális Kenyérfesztivál és Kézműves Találkozót.

Nagy István emlékeztetett arra, hogy a földművelésügyi tárca kidolgozta a Magyar Élelmiszerkönyv kenyerekre és péksüteményekre vonatkozó irányelvét. A szabályozás elősegíti a kiváló minőségű pékáruk elterjedését, illetve a fogyasztói elvárásokhoz igazítja a gyártást és ellenőrzést.

A minőségi alapanyagból készülő egészséges pékáruk egyre népszerűbbek, ezért a gyártási technológia korszerűsítésére és gazdaságosabbá tételére van szükség- szögezte le az államtitkár. Fontos célnak nevezte a beruházási hajlandóság növelését, amit a vállalkozói hitelek, illetve az európai uniós pályázatok remélhetőleg ösztönözni fognak. Az innovatív fejlesztéseknek köszönhetően pedig az egészséges élelmiszerek előállítása stabillá teszi az ágazatot, valamint új piacok meghódításának lehetőségét hordozza.

Nagy István arról is szólt, hogy az előzetes termésbecslések alapján jó eredményekre lehet számítani az idén, őszi búzából hektáronként mintegy 5 tonnás termés várható. A mintegy 1 millió hektáron vetett őszi búzából csaknem 5 millió tonna jó minőségű búza kerül majd a magtárakba, így a termés bőven fedezi majd az ország kenyérgabona-, illetve takarmánybúza-szükségletét, és exportra is jut.

Idén XIV. alkalommal rendezték meg a Győrben a Védd a helyit, Vedd a Kisalföldit! termelői piaccal közösen a XIV. Euroregionális Kenyérfesztivál és Kézműves Találkozót. A Győr-Moson-Sopron Megyei Kereskedelmi és Iparkamara Kézműipari tagozatának célja kezdetektől fogva a hagyományőrzés és a vállalkozások támogatása, segítése az új piacszerzési lehetőségek felkutatásában. Erre biztosít lehetőséget minden évben az esemény, ahol a helyi péküzemek, cukrászatok, kézműves műhelyek mellett lehetőséget kapnak a környező országokból érkező pékségek is a bemutatkozásra, kapcsolatépítésre.  

A vásárlói tudatosság erősödésével egyre nagyobb a társadalmi igény a jó minőségű élelmiszerek, így a sütőipari termékek iránt is. Ennek szem előtt tartásával – figyelemmel a magyar szokásokra és vásárlói elvárásokra – újult meg néhány hónapja a Magyar Élelmiszerkönyv Sütő-és cukrászipari termékek lapjai. A folyamatosan frissülő, megújuló szabályok garantálják, hogy az előírásokat betartva, megfelelő szakértelemmel, jó minőségű termékek készülhessenek.

A Magyar Élelmiszerkönyv Sütő-és cukrászipari termékek Szakbizottság múlt hónapban tartott kibővített ülésének középpontjában a Magyar Élelmiszerkönyv, az élelmiszerekkel kapcsolatos állítások és a tápérték jelölés állt.

A cél, hogy a mindannyiunk asztalára jó minőségű és biztonságos termékek – kenyerek és péksütemények – kerüljenek, ezért az előírás számos új kenyérfajtát von szabályozás alá. Ezek az új termékek az egészséges táplálkozás igényeinek megfelelő összetételű termékek, mint például a Graham kenyér, a Teljes kiőrlésű kenyér, a Tönkölybúza kenyér, a Kukoricás kenyér, és a megújult összetételű Búzakenyér, Rozsos kenyér, Rozskenyér.

A Magyar Élelmiszerkönyv kézműves irányelve, amely az előállítás módjára határoz meg kritériumokat. Miután a vásárlók elvárják a jobb terméket a kézműves termékek esetén is, fontos szerepe van annak, hogy a középfokú oktatásban kiemelt figyelmet fordítsanak a kézműves technológiával előállított termékekre.

Az előrecsomagolt élelmiszereknél – néhány kivételtől eltekintve – 2016. december 13-ától kötelező lesz a tápértékjelölés, amelynek nagy szerepe van az egészséges táplálkozásban.

agrotrend.hu / FM 

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés
Hirdetés