Élelmiszergazdaság

Piac

Brüsszel feltolhatja az élelmiszerárakat, importkorlátozásra készülnek

A globális felmelegedés elleni harc jegyében készült az EU erdővédelmi törvénye, amely az élelmiszerek egy körében tiltaná az olyan termékek behozatalát, amelyek miatt erdőt irtottak.

Bizonyos élelmiszer-termékek importjának betiltására készül az Európai Bizottság – mondta a brit Financial Timesnak lapnak az Európai Unió környezetvédelmi biztosa, Virginijus Sinkevièius. Az uniót gyakran éri az a vád, hogy miközben szép ígéreteket tesz a klímavédelemre, exportálja a problémát, azaz külföldről vásárol olyan termékeket, amelyeknek az előállítása környezeti károkkal jár – írta a Világgazdaság.

„A készülő jogszabály demonstrálja elkötelezettségünket és megmutatja, hogy nemcsak beszélünk, hanem cselekszünk is” – mondta a lapnak a litván politikus. Az erdővédelmi törvény hat termékre vonatkozna: a marhúsra, a szójára, a pálmaolajra, a kávéra, a kakaóra és a faanyagra. A külföldi eladóknak bizonyítaniuk kellene, hogy az EU-ba eladott termék előállítása nem járt erdőpusztítással. 

A klímavédelmi törekvések széles körű támogatást élveznek, a korlátozásokról szóló jogszabály azonban borítékolhatóan feszültséget és nagy vitákat fog gerjeszteni, hisz a csökkenő kínálat áremelkedésekhez vezethet, ami pedig a jövedelmek jelentős átrendeződését okozhatja országok, szektorok és társadalmi csoportok között. Az érintett termékkör az EU teljes árupiaci importjának majdnem az ötödét adja. De a zöld héjáknak is maradt kritizálni valója: sokan azt szeretnék elérni, hogy a nyersgumi behozatalát is korlátozzák ezen a módon. Az érveik erősek: a Current Biology nevű folyóiratban megjelent tanulmány szerint 2003 és 2017 között ötmillió hektár trópusi erdőt irtottak ki a délkelet-ázsiai szárazföldön és a szubszaharai régióban, hogy gumifaültetvényeknek csináljanak helyet. 

A kérdés, milyen hatása lenne az árakra, ha drasztikusan csökkentenék a gumieladók körét, és ugyanez felmerül a jogszabályban érintett többi árut illetően is. Ez különösen érzékeny kérdés az olyan alacsony jövedelmű európaiak számára, akiknek a költségeit az energiaárak felszökése is megduzzasztotta, ki tudja, milyen hosszú időtávra. Ha az érintett termékek ára emelkedik, az más termékek árába is átgyűrűzhet, például a kakaóé vagy a marhahúsé. Az utóbbinak az ára már amúgy is meredeken emelkedett. A marhahús világpiaci ára például az elmúlt évtizedben megháromszorozódott, és az idén is meredeken nőtt.

 

Kinek kedvez, ha megugrik a húsár? Az EU marhahústermelésének több mint egyharmada Franciaországból és Németországból származik. Az árakban az EU-ban nagyon nagy különbségek vannak. Az Európai Bizottság egy októberi publikációja szerint a vágottmarha ára szeptemberben Magyarországon volt a legalacsonyabb – szeptemberben 205 euró/100 kilogramm, ami az EU-átlag alig több mint a fele – és Svédországban a legmagasabb, 474 euró.

agrotrend.hu / Világgazdaság

Tovább olvasom

Az Év Agrárembere támogatók

 
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
Szakmai partner
Nyakas Farm
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
 
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés