Élelmiszergazdaság

Piac

A különböző tejszínek titka

A Szupermenta interjújában Császár Gábort, a Magyar Élelmiszerkönyv Tej és Tejtermék Szakbizottság elnökét kérdezték. A beszélgetésben többek között fény derül arra, hogy vannak-e meghatározó különbségek a főzőtejszínek és a habtejszínek között, illetve, hogy mire számíthatunk, ha helyettesíteni szeretnénk őket egymással.

Milyen meghatározó különbségek vannak az egyes tejszínek fajtái között?

A habtejszín és a főzőtejszín gyártása lényegesen nem tér el egymástól. Először is az alapanyagát a tejet fölözik. Ilyenkor képződik a fölözött tej, mellette pedig maga a tejszín. Ezután következik a két elválasztott résznek a hőkezelése, pasztőrözése, ami különböző hőmérsékleteken történhet.


Fotó: szupermenta.hu

Ennek alapvetően az a célja, hogy a tejben, illetve a tejszínben lévő mikroorganizmusokat elpusztítsuk mind humánegészségügyi szempontból, mind a termék minőségének megőrzése céljából. Ha ez megtörtént, akkor a tejszín és a tej összekeverésével beállítjuk a végtermék zsírtartalmát, attól függően, hogy főzőtejszínt vagy habtejszínt akarunk előállítani.

Tehát a lényeges különbség a főző és habtejszín között a zsírtartalomban van?

Tulajdonképpen, igen. A főzőtejszínek zsírtartalma jellemzően alacsonyabb, kb. 10-22%, míg a habtejszínek esetében ez lényegesen magasabb, 28-35%-ig is elmehet.

A zsírtartalom beállítása után van még további lépés a tejszín gyártása során?

Még hátra van egy nagyon lényeges művelet, ez pedig az úgynevezett homogénezés. Ezután – attól függően, hogy mi a végtermék – különböző engedélyezett adalékanyagokat is hozzátesznek a termékhez, amelyek elsősorban állomány javító, sűrítő anyagok. Felhasználási céltól függően, a habtejszíneknél ez lehet a szentjánoskenyérliszt, ami egy teljesen természetes eredetű, sűrítő hatású adalékanyag. Hasonló módon tehetnek adalékanyagot a főzőtejszínbe is, leggyakrabban karragént, ami szintén egy természetes sűrítőanyag. Ezután már csak a csomagolás következik.

Tudta?
„A tejszín egyik meghatározó alkotóeleme a tejzsír, ez körülbelül azt jelenti, hogy átlagosan 3,8-4 g van 100 cm3 tejben, így érkezik be a tej mielőtt még tejszínt készítenénk belőle. Ez a mennyiség valójában sok mindentől függ, például az állat fajtájától, a takarmányozástól, az évszaktól. Első lépésben, még mielőtt elkezdenénk a tejjel dolgozni, és bekerülne a feldolgozó üzem tartályaiba, alapos ellenőrzésnek vetik alá a nyers tejet. Megvizsgálják a beltartalmát, a zsírtartalmát, összetételét, tartalmaz-e valamilyen tiltott szert (pl. állatgyógyászati maradványok, takarmányeredetű mikotoxinok). Ha mindent rendben találtak, akkor hűtött állapotban betárolják a tejüzembe, és a tejszíngyártás elkezdődik.”

Mi az oka annak, hogy főző- és habtejszín is van? Csak marketingfogás vagy szakmailag is megalapozott, hogy különböző típusai vannak?

A legfőbb oka a felhasználási módok különbözősége. A főzőtejszínt alapvetően ételkészítéshez használjuk, az ételeink állagát tudjuk vele krémesebbé, lágyabbá tenni. A habtejszín felhasználási célja elsődlegesen a folyékony termékből egy hab készítése, amit jellemzően süteményekhez használunk.

Fontos különbség még, hogy a főzőtejszínt csak fogjuk, elővesszük és már adagolhatjuk is az adott ételhez. A habtejszínt azért, hogy egy jó minőségű, tartós habot tudjunk előállítani, érdemes legalább egy éjszakára, 1-5 fokos hűtőszekrénybe tárolni.

A habtejszíneken fel van tüntetve, hogy felhasználás előtt hűteni kell, de ezt sokan nem veszik figyelembe és vásárlás után rögtön fel akarják használni. Ennek a következménye, hogy vagy meg sem keményedik a felvert hab, vagy nagyon hamar összeesik. Ez sok esetben a vásárlói tapasztalatlanságon is múlik, nem feltétlenül gyártási hiba az oka.

 

Helyettesítheti-e egymást a főző- és habtejszín egy-egy felhasználás során?

Ha megpróbálnánk egy habtejszínt főzőtejszínként felhasználni, akkor számíthatunk arra, hogy esetleg szétugrik, nem lesz olyan kellemesen lágy a végeredmény. Ugyanakkor a főzőtejszínből habot készíteni sem lehetetlen, viszont nagyon gyorsan össze fog esni, folyadékot ereszt. Tehát nem véletlen a két elnevezés és a különböző felhasználási javaslat.

Mit gondol, melyik fajta a népszerűbb termék és miért?

Saját tapasztalatom szerint, aki tudatosan főz, szeretne mindig kifogástalan ételt készíteni, jobban odafigyel a tejszínek használatára is. ő a célnak megfelelő terméket fogja választani. Azok, akik erre nem fordítanak fokozott figyelmet, gyakran csalódnak, hogy az elkészített ételük nem lesz megfelelő minőségű. Én azt tudom tanácsolni, hogy ügyeljünk arra, hogy a megfelelő terméket használjuk.

Ha híváncsi a tejszín termékpróba eredményeire, innen elérheti.

agrotrend.hu / Szupermenta

Tovább olvasom

Az Év Agrárembere támogatók

 
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
Szakmai partner
Nyakas Farm
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
 
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés