Piac
Borárak: belföldön nagyobb mértékű áremelést sikerült elérni, mint az exportpiacokon
A hazai piacra szánt borok árát hét, az exportra kerülőkét pedig öt százalékkal tudták emelni a borászok az idei kilenc hónapban. Az exportált borok közel háromnegyede nem palackos, hanem tartályokban viszik ki.
Idén az eddigi kilenc hónapban a hazai borok belföldi értékesítési ára 7 százalékkal, 31,7 ezer forintra emelkedett hektoliterenként az előző év azonos időszakához viszonyítva – közölte az Agrárközgazdasági Intézet (AKI). A magasabb minőségi kategóriába tartozó, oltalom alatt álló földrajzi jelzéssel ellátott borok közül a fehérborok feldolgozói értékesítési ára közel 13 százalékkal 30,2 ezer forint/hektoliterre, a vörös- és rozéboroké csaknem 15 százalékkal 36,7 ezer forint/hektoliterre nőtt.

Forrás: pixabay.com
A magyar borok exportára ugyanebben az időszakban 5 százalékkal, 30,3 ezer forintra emelkedett, ezen belül az oltalom alatt álló földrajzi jelzéssel ellátott fehérborok értékesítési ára pedig 4 százalékkal 26,4 ezer forint/hektoliterre nőtt.
Az ugyanebbe a kategóriába tartozó vörös- és rozéborok ára viszont csökkent, 7 százalékkal alacsonyabb áron, hektoliterenként 26,1 ezer forintért kerültek forgalomba a nemzetközi piacon ebben az időszakban.
Az oltalom alatt álló eredetmegjelöléssel ellátott borok közül a tokaji fehérborok belföldi értékesítési átlagára 148,1 ezer forint/hektolitert tett ki, nem változott lényegesen 2024. január–szeptember között 2023 azonos időszakához mérten. Az oltalom alatt álló eredetmegjelöléssel ellátott vörös- és rozéborok közül az egri borok belföldi értékesítési átlagára hozzávetőleg 5 százalékkal 60,6 ezer forint/hektoliterre emelkedett a vizsgált időszakban.
A tokaji fehérborok exportátlagára közel 1 százalékkal, 84,3 ezer forint/hektoliterre nőtt 2024. január– szeptember között az előző év azonos időszakához viszonyítva. Az oltalom alatt álló eredetmegjelöléssel ellátott egri vörös- és rozéborok értékesítési ára 5 százalékkal 68,1 ezer forintra emelkedett hektoliterenként.
A KSH adatai szerint Magyarország gyöngyöző bor és pezsgő nélküli bor-külkereskedelmi egyenlege mennyiségben és értékben pozitív volt január–július között, mennyiségben 24 százalékkal, értékben 19 százalékkal nőtt 2023 azonos időszakához mérten. A borexport mennyisége közel 24 százalékkal, 752 ezer hektoliterre bővült, értékben mintegy 19 százalékkal 27,3 milliárd forintra emelkedett.
A külpiacon értékesített mennyiség nagyobb hányadát (73 százalékát) a lédig borok tették ki, amelyek exportja 23 százalékkal 552,5 ezer hektoliterre nőtt a vizsgált időszakban.
A palackos borok kiszállítása 26 százalékkal 199,5 ezer hektoliterre, míg értéke csaknem 6 százalékkal 12,6 milliárd forintra emelkedett. A nemzetközi piacon továbbra is a magyar fehérborok voltak a keresettebbek, a kivitel 82 százalékát tették ki.
A borimport is nőtt ugyanebben az időszakban: 34,1 ezer hektoliter volt, ami 14 százalékkal múlta felül az egy évvel korábbit, és szinte teljes egészében palackos kiszerelésű volt. A palackos és a lédig kiszerelésű borok behozatalának összértéke 18 százalékkal 2,8 milliárd forintra emelkedett.
agrotrend.hu / Világgazdaság
Fókuszban


Tulipános kertek Magyarországon 2025-ben
A tavasz egyik legszebb és leginkább várt eseménye a tulipánok virágzása. Magyarországon immáron 12 TulipGarden kertben nemcsak megcsodálhatják a látogatók...


Az idei év a kitartó dohánytermesztőknek kedvez
A dohány érzékeny növény, ezért kiültetni a szabadba csak májusban a fagyosszentek után lehet, addig a fólia védelmében nevelődik a...


Komplex megoldások a szarvasmarha-takarmányozásban – Pócza Szabolcs az UBM innovatív szemléletéről
Pócza Szabolcs, az UBM Csoport szarvasmarha-üzletág vezetője. A vele készült interjúban többek között megosztja velünk, hogyan vált a szarvasmarha-takarmányozás szakértőjeként...


Extrém rendfelszedési kapacitás, egyedülállóan nagy kamranyomás, villámgyors bálaürítés
A John Deere a szálastakarmány-betakarítás terén is törekedett arra, hogy minden gazdaságnak méretéhez és technológiájához igazodva ideális bálázót tudjon kínálni....
Az Év Agrárembere támogatók

Fülep Zsolt lett az Év Agrárembere 2024-ben

Vancsura József, a Nemzet Gazdásza

Bata Erzsébet, a Nemzet Gazdásza

Interjú Jakab Istvánnal, a MAGOSZ elnökével

Mocz András, a Nemzet Gazdásza

Tudnivalók a lemosó permetezésről

Virágfertőző monília elleni védekezés kajsziban és meggyben

Fagyriadó: tippek a rügyező növények hatékony védelmére

Így csordogál a víz az aszály sújtotta Dunában

Felütötte fejét a száj- és körömfájás a szlovák határ melletti magyar faluban

Megjelent a kaliforniai lopódarázs Magyarországon

Négy új hajó felavatásával indult el a 178. balatoni hajózási szezon

Középpontban a Väderstad többszörösen díjazott munkagépe

Szupermenta fehérjepor termékteszt újratöltve: az eredmények most sem felhőtlenek
