Agrárpiac

Piac

Válaszokra várnak a hentesek

Bár egy kiló sertéstarja után ötszázalékos áfát kell fizetnie a vásárlónak, kérdés, hogy ugyanaz a darab hús darálva is a kedvezményes áfakörbe tartozik.


fotó: 123rf

Még a héten tisztázódik, hogy a január elsején a sertéstőkehúsokra bevezetett ötszázalékos áfakörbe pontosan mely termékek tartoznak. Az elmúlt napokban ugyanis kiderült: a kereskedők számára gyakran nem világos, mely húsrészeket adhatják olcsóbban vevőiknek és melyek azok a termékek, amelyek után még mindig 27 százalékos adót kell fizetni. Lapunk kérdésére Győrffy Balázs, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara elnöke elmondta: a Földművelésügyi Minisztérium péntekre összehívott egyeztetőfórumán vélhetően érdemi áttörés történik a kérdésben, a politikai döntéshozók és a szakma képviselői minden bizonnyal megtalálják majd a közös hangot. – Az alapvető cél az, hogy minél alacsonyabb fogyasztói árak mentén tudjuk növelni a lehetőleg magyar sertéshús fogyasztását. Mélyponton vagyunk, 40 kilóról néhány évtized alatt 25 kiló alá csökkent az átlagos sertéshúsfogyasztás személyenként – hívta fel a figyelmet a kamara elnöke. Németh Antal, a Vágóállat és Hús Szakmaközi Szervezet és Terméktanács, a VHT elnöke szerint minél előbb meg kell határozni ezt a kört, hogy a kereskedőket se érje kár amiatt, hogy nem értelmezik jól a jogszabályt. A szakember szerint például a comb, a karaj, a tarja vagy a lapocka biztosan benne lesz a kedvezményes körben. Azt ugyanakkor tisztázni kell például, hogy ha a vásárló egy kiló, ötszázalékos áfával terhelt tarját például darálva kér a hentestől, akkor az még az alacsonyabb adókulcs alá esik-e.

Meglátása szerint a kereslet változását egyelőre nem lehet megítélni, ráadásul az is torzíthatja a valódi bővülést, hogy a karácsonyi időszak után minden területen alacsonyabb vásárlási kedv jellemző. Így az áfacsökkentés valódi keresletbővítő hatásait 1-2 hónap múlva lehet majd megbecsülni. Az árakkal kapcsolatban jelezte: újabb áresésre a kereskedelemben már nem kell számítani, az áfacsökkentés hatására 17-18 százalékkal visszavágott áraknál már nem lesz olcsóbb a sertéshús. Szavai szerint az áfacsökkentés hatása a sertéstartóknál is jelentkezik majd, a várakozások szerint a következő időszakban emelkedésnek indulhatnak a felvásárlási árak.

Az agrárkamara elnöke szerint az áfacsökkentés az árak mellett – amelyek egyértelmű fogyasztásösztönző hatással bírnak – a piac tisztulására és az import visszaszorulására is jótékony hatással bír. – A külföldi termékek alapvetően áfacsalás révén tudtak versenyelőnyhöz jutni a magyar termékekhez képest, ennek azonban most vége szakad, és a kereslet újra elindulhat a hazai termékek irányába – jegyezte meg. A tegnapi sajtótájékoztatón elmondta: a 2012-ben elindított sertésstratégiának köszönhetően sikerült megállítani a létszám csökkenését. Az eddig meghozott intézkedések mellett azonban további lépésekre van szükség ahhoz, hogy hosszú távon is stabil növekedést tudjon elérni az ágazat. A baromfiágazatban például azért nem tudott túlzott teret nyerni a feketegazdaság, mert a termékpálya nagyon szervezetten működik. – Ezt a modellt a sertés esetében is alkalmazni kellene – vélekedett. Lapunknak elmondta: a következő években fokozatosan egy-egy termékpályára terjeszthetik ki az alacsonyabb adókulcsot, s hogy mely terület lesz a következő, azt a feketegazdaság fertőzöttsége alapján lehet majd eldönteni. Ezek alapján szóba jöhet a tej-, valamint a zöldség- és gyümölcstermelés, ugyanakkor továbbra is terítéken marad a baromfihús áfacsökkentése is. Ezt piacsemlegességi okok is indokolják a kamarai elnök szerint, hiszen nem a legkedvezőbb helyzet, ha az árversenyt az adótartalom dönti el a két termék között.

agrotrend.hu / magyaridok.hu

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés