Agrárpiac

Fókuszban

Most érdemes értékesíteni a szemesterményt

Január végén a gabonapiac általában csendes, szinte nem történik semmi egészen februárig, amikor megkezdődnek az első üzletkötések. Most azonban nem így van: aktív a piac, ami jó jel a gazdáknak. Vannak készletek, amelyekre kereskedői oldalról nézve is azt lehet mondani, hogy azokból üzletkötések lehetnek. Kulik Zoltán agrárpiaci szakértő, a Vitafort Zrt. vezérigazgatója azt emelte ki a számokat nézve, hogy a szemesterményeknél nem fordult elő ilyen az elmúlt 5-10 évben, hogy ennyire azonosak legyenek az árszintek.

Forrás: Növényvédőszer.hu

A kukorica árának fixálódása jó hír annak, aki szeretne eladni a készletéből: 85 forint a toxinmentes kukorica ára, míg a forgalomba hozható és gyenge toxintartalmúért 75-80 forintot kínálnak. Tudjuk, hogy tavaly nem termett kiemelkedő mennyiség az országban, ezért aki értékesíteni szeretne és van toxinmentes kukoricája, akkor ezen az összegen tudja megtenni. A takarmánybúzánál is 80-85 forintos árak vannak: Kulik Zoltán szerint túlértékelt ez a szám, ezért azt javasolja, hogy akinek még van eladó takarmánybúzája, annak érdemes értékesíteni, hiszen amúgy takarmánybúza van a piacon, inkább a kukorica hatására alakult ki ez az aránylag magas ár.

-Ugyanezek az árak érzékelhetők az árpánál is, ami kiemelkedő nagyságrend. Az árpánál érthető – ellentétben a búzával -, amelynél valós hiány van, hiszen kevés volt az átmenő készlet, csökkent a termőterület, és a toxinnal terhelt kukorica miatt jóval nagyobb az árpafelhasználás, ezért akinek vannak árpakészletei, ugyanezen a 85 forintos áron tud megválni tőle, tehát erre vevőt lehet találni –összegezte Kulik Zoltán.

Új kötések: érdemes-e várni?
Az új búzára 77-78 forinton tudnak a gazdák szerződést kötni, viszont a kukoricáról elmondhatjuk, hogy most már 3-4 éve ilyenkor januárban nem beszélünk új kukoricáról, mert senki nem mer kötni, eladni és venni, ugyanis annyira bizonytalan a kukorica helyzete az időjárás miatt, hiszen az elmúlt 3 évben 2 aszályos év volt. Az olajos növényeknél vannak új üzletkötési lehetőségek: az új napraforgóért 150 forintot, az olajsavas napraforgóért pedig 165-170 forintot kínálnak.

Az árpa ára 5-6 forinttal marad el a búzáétól, ezért aki új árpában gondolkodik, az a termelő 70-72 forintot kaphat érte.

Keresleti piaca van a tejnek
Kulik Zoltán kitért a haszonállatok helyzetére is, ahol igen változatos a kép. A baromfi influenza miatt 2,5-3 millió madár érintett az országban, a legkomolyabb a helyzet Bács-Kiskun vármegyében, viszont jók a felvásárlási árak és emiatt jól lehet értékesíteni a baromfihúst. -Akit nem érint az influenza, annak jók a piaci körülményei –hangoztatta a szakértő.

„Hónapról hónapra emelkedik felfelé a felvásárlási ára: januárban az átlagár elérte a 200 forintot, vagyis ennyiért lehet 1 liter tejet értékesíteni. Ez 25 forinttal magasabb árszint szeptemberhez képest. A tejágazat az elkövetkezendő 3-4 hónapban 200 forint, vagy a fölötti árszintet érhet el. A sertéspiacról rosszabb hírek érkeznek, amiben ismét megjelent a ciklikusság: tavaly volt olyan hónap, amikor a 750 forintot is elérte az élősertés kilogrammonkénti ára. Idén 605 forinttal kezdtük a januárt, az e heti ár pedig 560 forint. Ez nagyon az önköltség szintjére süllyedt és vannak olyan termelők, akiknél ez az ár mínuszba viszi a termelést”.

Összefoglalva tehát elmondható, hogy nagyon jó a helyzete annak, akit nem érintett a baromfi influenza vírus, mert jók az árak és keresleti piac van. A tejnél egész Európában keresleti piac van, az ára elérte az önköltséget a 200 forint. A sertéstartóknak pedig komoly áreséssel indult ez az év, ami az önköltség alatti szintet jelenti.

agrotrend.hu / Növényvédőszer.hu

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés