Agrárpiac

Piac

Merre tart az agrárium 2023-ban?

Jelentős trendváltozások jellemezhetik a hazai agráriumot 2023-ban. Noha sok állattenyésztő a tavalyi év végén javítani tudta a jövedelmezőségét, a növénytermesztőket továbbra is sújtja a magas üzemanyagár és a felvásárlási árak jelentős volumenű gabonaimport miatti csökkenése. Nem mellesleg a kritikusan alacsony mennyiségű és rossz minőségű kukoricatermés miatt számottevően romlott egyes vállalkozások helyzetértékelése.

Hollósi Dávid, az MKB Bank és a Takarékbank (április 30-tól együtt MBH) Agrár- és Élelmiszeripari Üzletágának ügyvezető igazgatója szerint stratégia jellentőségű feladatok mutatkoznak meg, amelyek közé sorolható az élelmiszeripar fejlesztése, az öntözés bővítése és a fenntarthatóság javítása. Hollósi úgy fogalmazott: „El kell döntenünk, Magyarország mely ágazatokban tud kitörni, ehhez pedig hosszú távú stratégiára van szükség.”


Fotó: Anna / Pixabay

A magyar szántóföldi ágazatokban, mint a búza, kukorica és olajos növények, jelentős jövedelmezőségi különbségek mutatkoztak földrajzi eloszlás és üzemméret szerint 2022-ben. Az időjárás és az inputanyagok ára is befolyásolta ezt. Az Alföldön tapasztalt aszály és a 2021-es kedvezőbb árú inputanyagokhoz jutó vállalkozások nagyobb jövedelmezőséget élveztek. Ugyanakkor a szántóföldi ágazat helyzetét rontotta, hogy sokan túl hosszú ideig vártak terményük értékesítésével, ami miatt az ipari szereplők alternatívákat kerestek.

A jelentős mértékben megváltozott makrogazdasági és kamatkörnyezetben a gazdáknak nagyságrendekkel magasabb finanszírozási költséggel kell számolniuk a tervezett beruházások megvalósítása során. Ugyanakkor azt is látni kell, hogy a Vidékfejlesztési Program pályázatai kiváló lehetőséget tartogatnak a fejlesztéseket fontolgató gazdaságok számára. Azt is mérlegelni kell, hogy egy elhalasztott beruházásnak összességében nagyobb költsége lehet, mint egy időben megvalósított, a vállalkozás későbbi versenyképességét biztosító befektetésnek.

Az MKB Bank és a Takarékbank elemzői szerint az agrár-élelmiszeripar szereplői egyre kevésbé borúlátók, mivel a stabilizálódó gazdasági helyzet, a forint erősödése, az EU-s források körüli bizonytalanságok enyhülése, a nemzetközi gázárak csökkenése és az infláció lassulása pozitív hatással vannak az ágazatra. Ugyanakkor a finanszírozói oldal szerint 2023 nem lesz a nagyszabású beruházások éve, a magas kamatkörnyezet valószínűleg hosszabb ideig fennmarad, ami a támogatott hitelprogramok jelentőségét hangsúlyozza.

Az energia- és a működési, termelési hatékonyságot célzó fejlesztések, valamint a gépberuházások kerülhetnek előtérbe. A szakértők szerint bizakodásra ad okot, hogy a tavalyi év tanulságai alapján sok gazdálkodó, főként a kisebb termelők, nagyobb figyelmet fordítanak a költségkalkulációkra és a tervezésre. Emellett a likviditás megfelelő menedzselése is felértékelődött számos vállalkozás számára.

agrotrend.hu / KAVOSZ

Tovább olvasom

Az Év Agrárembere támogatók

 
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
Szakmai partner
Nyakas Farm
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
 
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés