Agrárpiac

Piac

Inkább a kártevők megjelenésekor védekeznek a gazdák

A növényvédő szerek iránti kereslet tovább erősödött. Egyes gombaölő és gyomirtó szerek iránt is nagy volt az érdeklődés. Mutatjuk a statisztikai jelentést.

2018 márciusában a legnagyobb kereslet a mészammon-salétrom (MAS) és az NPK 15:15:15 iránt volt. Az elmúlt öt évben (2014–2018) a tavaszi és az őszi talajerő-utánpótlási időszakot figyelembe véve

most először fordult elő, hogy az ammónium-nitrát egyhavi forgalmazott volumenét meghaladta az NPK 15:15:15 eladott mennyisége

– írja friss statisztikai jelentésében a Mezőgazdasági inputok havi forgalmáról az Agrárgazdasági Kutató Intézet.
 

A megfigyelt tárgyhónapban az ammónium-nitrát forgalma mindössze 8 százaléka volt a MAS-énak. A 2017. január–márciusi időszakban a forgalmi adatok alapján 16 százalékkal több műtrágyát használtak fel, mint az idén ugyanabban az időszakban.

A műtrágya-értékesítési árak 2018. március hónapban jellemzően csökkentek, az egyszerű műtrágyák közül a szuperfoszfát és a kálium-klorid ára azonban nem változott.

Az előző év azonos időszakához képest a műtrágyafélék közül az ammónium-nitrát, a kálium-klorid és az NPK 15:15:15 értékesítési ára 2-3 százalékkal növekedett, a szuperfoszfáté nem változott, a MAS és a MAP ára pedig csökkent.

A növényvédő szerek iránti kereslet tovább erősödött a tárgyhónapban. A megfigyelt szerek közül a Force 1,5 G volt ismét a legkeresettebb termék, de egyes gombaölő és gyomirtó szerek iránt is nagy volt az érdeklődés.

Az elmúlt 5 év tavaszi időszakát figyelembe véve a Force 1,5 G felhasznált mennyisége folyamatosan csökkent és mára mindössze a 60 százalékát éri el az 5 évvel ezelőtt kijuttatott mennyiségnek.

Ez annak köszönhető, hogy

egyre több olyan, elsősorban hibrid, fémzárolt vetőmagot kínálnak az előállítók, amelyek már csávázottak.

A másik ok, hogy

inkább a kártevők megjelenésekor védekeznek a gazdák a vegetációs időszakban egy kedvezőbb árú szerrel.

A növényvédő szerek közül a rovarölők értékesítési árai 2018 márciusában emelkedtek (2-10 százalékkal) az előző hónaphoz képest, a gombaölőké stagnált vagy csökkent (4-7 százalékkal), a többi gyomirtó szer ára vegyesen alakult, a legnagyobb áremelkedést a Laudis produkálta.

A mezőgazdasági gépforgalmazás újra növekedésnek indult 2017-ben. Az előző két évben csökkentek ugyan az eladások, de 2017-ben megfordult a tendencia és ismét fellendült a mezőgépek iránti kereslet.

A precíziós gazdálkodáshoz kapcsolódó eszközök iránti fokozott érdeklődés hozzájárult a géppiac bővüléséhez. Szakértők 2018-ra a mezőgépek iránti beruházási kedv emelkedésével számolnak.

agrotrend.hu / AKI

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés