Agrárpénzek

Piac

ősz végétől beadhatóak az új agrár-környezetgazdálkodási és ökológiai gazdálkodási pályázatok

Az Agrárminisztérium a “Megújuló vidék, megújuló agrárium” programjának második ütemében több kulcsfontosságú pályázatot hirdet meg kiemelkedő keretösszeggel, annak köszönhetően is, hogy a Magyar Kormány a korábbi uniós forrásokhoz képest jelentősen megemelt, 80 %-os társfinanszírozást biztosít. Kiemelt cél a vidék gazdaság- és versenyképesség növelésén túl a környezetkímélő és fenntartható gazdálkodási formák támogatása.

Az agrár-környezetgazdálkodási kifizetés (AKG) és ökológiai gazdálkodásra történő áttérés, fenntartás (ÖKO) intézkedések a Vidékfejlesztési Program legfajsúlyosabb és legnépszerűbb támogatásai közé tartoznak: ezen intézkedéseknek köszönhetően eddig közel 900 ezer hektáron valósult meg környezettudatos gazdálkodás (kb 2/3-1/3 arányban). Az országosan több tízezer gazdálkodót érintő új kiírások keretösszege 400 milliárd forint: AKG-ra 360 milliárd, ÖKO-ra 40 miliárd forint jut a következő 3 éves kötelezettségvállalással érintett időszakban, ami meghaladja az előző tíz év forrásainak ezen keretösszegét is! Az AKG/ÖKO felhívásoknál a gazdálkodók a környezet állapotának megőrzése és javítása, a környezeti terhelés csökkentése, a biodiverzitás megőrzése és a klímaváltozás elleni küzdelem céljainak elérése érdekében pályázhatnak önkéntes alapon, normatív, terület alapon járó, vissza nem térítendő támogatásokra.

További célkitűzés, hogy minél több gazdálkodó élhessen a támogatási lehetőséggel és jelentősen növekedjen a programokba bevont eddigi területek aránya. Az előírások korábbi rendszere megmaradt, viszont a  mostani felhívások több újdonságot is tartalmaznak: aktualizálták az egységköltségek mértékét, ennek köszönhetően megemelkedtek a kötelező és választható tevékenységek támogatási összegei minden tematikus előíráscsoportnál. Fontos szempont, hogy a támogatási időszak minden napjára kell, hogy rendelkezzen a gazdálkodó jogszerű földhasználattal.

Fotó: wikimedia

Az AKG-ban 16 tematikus előíráscsoportból lehet választani, attól függően, hogy milyen besorolású földhasználattal rendelkezik a pályázó. A horizontális vagy zonális besorolás csoportjai megkereshetőek a MEPAR böngészőben. A tematikus előíráscsoportokon belül vannak kötelezően megvalósítandó és választható előírások. Ilyenek például: a tápanyag gazdálkodási terv készítése talajtani szakértő bevonásával, középmély lazítás, zöldtrágyázás, vetésszerkezeti és állatvédelmi vállalások. Minden egyes plusz vállaláshoz támogatási összegek és pontok tartoznak. További többlet pont kapható a minél nagyobb, célprogramba bevont területért, a nitrátérzékeny területek vagy NATURA 2000-es területekért, jogosult névjegyzéki szaktanácsadó alkalmazásáért, illetve állatállomány meglétéért.

Az ÖKO pályázatnál a kötelezettségvállalás teljes időtartama alatt az ökológiai gazdálkodás minősítési előírásainak megfelelő gazdálkodást kell folytatni, az átállás alatt lévő és átállt területek esetében is. Kötelező bejelentkezni tehát az tanúsító-, ellenőrző szervezetek valamelyikéhez (Pl. Biokontroll Hungária). A támogatási kérelem benyújtásánál többletpont kapható, ha a pályázó szerepelt már az ÖKO programban, ha alkalmaz névjegyzéki szaktanácsadót, illetve ha a programba minél több a bevinni kívánt területe.

Mindkét célprogram alapvető előírása a pontos adminisztráció és jelentési kötelezettségeknek való megfelelés, melynek kiemelt feladata közé tartozik a gazdálkodási napló szakszerű vezetése és leadása. Fontos megjegyezni, hogy a pályázatok alapvető feltétele a jogszerű földhasználathoz igazított földmérés. Aki már részt vett a programokban és nem változott a területe, annak a földmérési dokumentumait elfogadja az Irányító Hatóság, viszont az új területek vonatkozásában ez elkerülhetetlen. A gazdálkodói kiszámíthatóság növelése érdekében a támogatási kérelmek bírálatául szolgáló szempontrendszer és csatolandó dokumentumok listája valamelyest egyszerűsödött, a teljes pályázati felhívások a Széchenyi 2020 pályázati felületén elérhetőek. A 3 éves támogatási időszak (2022-2024) pályázatainak benyújtási határideje október 25-november 25. közé esik, és minden mezőgazdasági termelő számára elérhető.

A pályázni kívánó termelőknek határozottan azt javaslom, hogy érdemes a lehető leghamarabb elkezdeni a támogatási kérelem beadásához szükséges ügyintézést, mert már országosan és Kalocsa környékén is kiemelkedő a részt venni szándékozó szereplők aránya. A könnyebb eligazodás érdekében érdemes kérni az agrárkamarai szaktanácsadók és a falugazdász hálózat segítségét, valamint a Nemzeti Agrárkamara (NAK) tájékoztató kiadványokkal is segíti a termelőket.

Szigeti Tamás

agrárkamarai szaktanácsadó 

Tovább olvasom

Az Év Agrárembere támogatók

 
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
Szakmai partner
Nyakas Farm
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
 
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés