Fórián Zoltán

Szerző

Készüljünk együtt az új beruházási boomra!

Már hallom is: Ugyan már! Hiszen most is erőn felül fejleszt a gazda! Még az idei, igencsak sajátságos év első negyedévében is 40 százalékkal voltak magasabbak a mezőgazdasági beruházások az egy évvel korábbinál, folyó áron. Az évek óta emelkedő mutató tavaly is 14,5 százalékkal nőtt.
Ez így rendben is van, de a jövő lapjait vastagabb tollal írják. Megjegyezzük, ágazati szinten a külső finanszírozás fejlesztésekbe való bevonása nálunk még mindig messze elmarad a fejlettebb mezőgazdasággal rendelkező országok arányaitól. Ebből következően üteme is kisebb, hiszen a saját erő a legtöbb esetben erős korlát.

Most nem arról akarok írni, hogy jönnek pályázati lehetőségek, fejlődik a precíziós gazdálkodás – a beruházások szükségességéről nem is rég írtam ezen a szakportálon – hanem arról, hogy közép-hosszú távon merre megyünk, és főleg, van-e mód időugrásra.

Mi az Erste Agrár Kompetencia Központban sok energiát fordítunk jövőkutatásra. Nem csak ügyfeleink aktuális problémáira, finanszírozási igényeire keressük a megoldásokat, hanem a partnerség számunkra azt is jelenti, hogy akár évekkel előre is próbáljuk előre jelezni a fejlesztési irányt, igényt. Erre pedig a jó agrárbank még hamarabb felkészül, mint az ügyfél, sőt segíti őt jövőképének formálásában.

Mint a legtöbb agrárpiacra, úgy az Erste a beruházásokra is minden évben készít előrejelzéseket. Ebben az évben arra számítunk, hogy a tavalyi 420 milliárd forintos, folyó áron mért beruházási szintet nem tudjuk megismételni. 380 milliárd forintos szintre számítunk, ami csak megtorpanásnak számít, és azt hiszem, ehhez 2020-ban nem kell hosszas magyarázatot fűzni.

Forrás: KSH + Erste Agrár előrejelzés

Időben szólunk tehát. Bár a magyar mezőgazdaság beruházásai évről-évre növekednek, már a közeljövőben olyan új technológiák fognak megjelenni, amelyek nagyságrendekkel nagyobb értékű beruházásokat igényelnek majd. Ez is egy folyamat, amit a precíziós gazdálkodás vonalán mozgók már igencsak érzékelnek. Erre pedig nem lehet egyik napról a másikra felkészülni. Az okosan, hosszú távon gondolkodóknak el kezdeni felhalmozni a tőkét a jövőbeni, nagyobb léptékű beruházások önerejének megteremtése érdekében. Középtávon ugyanis a mezőgazdálkodás olyan léptékű átalakulására kell felkészülni, amelyet ma még csak kevesen látnak át.

Az agrárgazdaság sokrétű kihívásrendszerben dolgozik. Hogy csak néhányat említsünk: időjárás, szakmai felkészültség, technológiai fejlődés, munkaerő szűke, piaci szabályozások, támogatások, adminisztráció, piaci ismeret, szállítás, raktározás, birtokkoncentrálódás. Bár nem törekedtünk súly szerinti sorrendre, az időjárás méltán áll az élen.

Meggyőződésünk, és a nálunknál fejlettebb piacokon zajló fejlesztések egyik egyértelmű iránya a fedett termelés általánossá válása a mezőgazdaságban. Nem csak az intenzív állattartás, hanem minden állat és minden növény előtt ez a jövő útja. Miért? Az ok-rendszer összetett, de könnyen megérthető: (i) Termésbiztonság. Az időjárás egyre szélsőségesebbé válása lyukat ütött a fenntarthatóságon. Egyre kiszámíthatatlanabbá teszi a termést, ami nem csak kárenyhítő, hanem technológiai eszközök, módszerek terén is beavatkozást igényel. Gondoljunk például a gyümölcstermelésre! (ii) A piaci igények mennyiségben és minőségben egyaránt tartósan fognak emelkedni a mezőgazdasági termékek iránt hosszú távon is. Ezeket a csökkenő globális termőterületek a technológiai és genetikai fejlesztések ellenére sem fogják tudni kielégíteni. A fedett, üvegházakban folyó termelés léptékugrást hoz majd a hozamokban a gabonaféléktől kezdve az ipari növényekig, a zöldségeken, gyümölcsökön át a fűszernövényekig. (iii) A higiéniai elvárások szintén olyan szinten szigorodnak, ami növeli a zárt rendszerek iránti igényt. (iv) A munkaerő, a felkészült munkaerő egyre korlátosabb termelőeszköz. A precíziós, robotizált termelés optimális szinte kizárja az emberi hibázás lehetőségét. (v) A fogyasztói elvárások – a fenntarthatóság, az élelmiszer- és élelmezésbiztonság, a nyomonkövethetőség irányából – szintén ezt az utat kövezik ki. (vi) A termelést szabályozó jogszabályok, fogyasztóvédelmi előírások, támogatási feltételrendszerek szigorodása is erre tolják a szekeret.

A jövő útja az ellenőrzött termelési feltételek között történő élelmiszer tömegtermelés. A jelenlegi fejlesztési irányok, amelyek a precíziós és digitalizációs jelszavak mentén folynak, jó irányba mutatnak, de a termőterület, a termőképesség és időjárásnak való kitettség miatt lehetőségiek korlátokba ütköznek.

Több üzenetünk van:

  1. Most több szempontból (kedvező finanszírozási lehetőségek, felfelé mutató piaci kilátások, kormányzati beavatkozások, támogatások, pályázatok) kedvező a környezet a beruházásokra. Nyilván, a gazdálkodók jól ismert óvatosságára most is szükség van, de a lehetőségekkel élni kell. Ha a fenti gondolatmenet mentén Ön is végiggondolja a beruházásainak ütemezését, győztesen kerülhet ki a gazdasági válságból.
  2. Az idők szava a fedett termő-, illetve termelőfelületek felé mutat. Idő kérdése, és el fog terjedni szinte minden mezőgazdasági szektorban. A kérdés, hogy menjünk a jelenleg divatos trend szerint, vagy lépjünk át rajta és álljunk az élre. Ez utóbbi mellett próbáltunk érveket mutatni.
  3. Gondolkodjunk, tájékozódjunk együtt!

 

Fórián Zoltán

vezető agrárszakértő

Erste Agrár Kompetencia Központ

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés