Agrárpénzek

Piac

Jelentős támogatáshoz jut a magyar méhészet

A magyar méhészet a mezőgazdaság bruttó termelési értékének 1 százalékát, az állattenyésztésnek mintegy 3 százalékát adja, ami 22-25 milliárd forint.

Az Európai Unió és a magyar kormány 50-50 százalékos finanszírozásában évi 4,7 millió euró támogatáshoz jut a magyar méhészeti ágazat, ami több mint 15 százalékkal haladja meg az előző támogatási ciklus forrásait – mondta Nagy István, a Földművelésügyi Minisztérium parlamenti államtitkára a Gyulai méz- és mézeskalács-fesztiválon.

"A méhészek a megtermelt méz 73 százalékát nagybani felvásárlóknak, 1 százalékát kiskereskedőknek, üzleteknek, további 1 százalékát ipari felhasználóknak (mézeskalácsos, édesítőipar), 25 százalékát pedig közvetlenül a fogyasztóknak értékesítik. Az országban több olyan nagyobb mézüzem működik, amelynek alapanyag-feldolgozó kapacitása meghaladja az évi ezer tonnát."

– közölte Nagy István.

Az államtitkár az ágazat egyik legfontosabb feladataként azt jelölte meg, hogy tudatosítani kell a magyar méz előnyösebb tulajdonságait a külföldről, vagy az Európai Unión kívülről érkezettekhez képest.

"Az Európai Unió 27 tagállama között a méhsűrűséget figyelembe véve a második helyen áll az ország, a termelés az elmúlt 10 évben 15 ezer és 30 ezer tonna között változott, míg a méhcsaládok száma meghaladja az 1 milliót. 

A magyar méz kiváló minőségű és zamatos, ugyanakkor ez a Kínából származó mézekre vagy annak keverékeire már nem minden esetben igaz."

– tette hozzá.

fotó: Pixabay

Emberi tevékenység következménye, hogy a méheket jelenleg a kihalás veszélye fenyegeti:

  • a klímaváltozás,
  • a víz- és talajszennyezés,
  • a méhgyilkos vegyszereknek minősülő permetező – növényvédő szerek

együttesen tizedelik a méhpopulációkat világszerte. Egyre többször tapasztalható csoportos méhpusztulás.

Az élelmiszerek 70%-ának előállításához szükség van a méhek és más beporzók munkájára, mezőgazdasági szerepük felbecsülhetetlen tehát, eltünésük az ökológiai egyensúly teljes összeomlását eredményezné.

agrotrend.hu / ecolounge.hu

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés