Agrárpénzek

Piac

Elállhat a szerződéstől a hatóság, ha nem teljesülnek a vállalt kötelezettségek

Miután megvalósította az uniós forrásból finanszírozott GINOP pályázatát, akkor még nem dőlhet hátra, hiszen a projekt életében a fenntartási időszak következik, amikor figyelni kell a támogatási szerződésben vállalt kötelezettségek teljesülésére, mert ellenkező esetben, akár az Irányító Hatóság elállhat a szerződéstől és vissza is követelheti a folyósított támogatás teljes összegét. Ez a súlyos szabályrendszer a hivatalos adatbázis alapján megközelítőleg 1000 céget érinthet.

Minden GINOP pályázati konstrukció esetében a hivatalos pályázati oldalon található Segédletek menüpont alatt érhetjük el a Monitoring Tájékoztatót, mely a fenntartási időszakra vonatkozó tudnivalókat foglalja össze.

A GINOP-os pályázatok esetében a fenntartási időszak kezdete a projekt megvalósítás befejezését követő naptól indul, melyet a kormány a 98/2016. (V. 13.) kormányrendelettel változtatott meg.

A fenntartási időszak általában 3 évig tart, de vannak olyan beruházások, amikor 5 évig vállalja a kedvezményezett azt, hogy a projektje a Támogatási Szerződésben foglaltak szerint valósul meg, és az eredményeket a fent nevezett időszak alatt fenntartja. Nagyvállalatnál ez az idő akár 10 év is lehet, amennyiben infrastrukturális vagy termelő beruházást magában foglaló projektet valósított meg.

A fenntartás során előírás, hogy minden a projekttel kapcsolatos dokumentumot elkülönítetten kell nyilvántartani, és legalább 2027. december 31-ig megőrizni, hiszen az Irányító Hatóság a fenntartási időszak alatt is vizsgálja a helyszínen a beruházás fenntartását, illetve a dokumentumok elkülönített nyilvántartását és megőrzését.

Ha azon gondolkozunk, hogy a támogatott beruházással létrehozott vagyont eladnánk vagy bérbe adnánk, esetleg megterhelnénk, akkor azt tudnunk kell, hogy csak az Irányító Hatóság előzetes jóváhagyásával tehetjük meg.

Ne felejtsük el, hogy évente fenntartási jelentést kell benyújtanunk, ami Projekt Fenntartási Jelentés (PFJ) és Záró Projekt Fenntartási Jelentés (ZPFJ), melyben beszámolunk a fenntartási kötelezettségek teljes körű teljesüléséről. A jelentéseket az Elektronikus Pályázó Tájékoztató és Kommunikációs Rendszeren – EPTK felületen keresztül kell benyújtani elektronikusan. Az Irányító Hatóság a beküldött jelentést szakmai és formai követelmények szerint ellenőrzi a beérkezéstől számított 30 napon belül. Hiánypótlás esetén a jelentésről történő döntési határidő pedig 15 nap.

Ha már azt állítjuk, hogy a vállalt kötelezettségeink teljesültek, a Záró Projekt Fenntartási Jelentést benyújtottuk, azt az irányító Hatóság jóváhagyta, valamint a záró jegyzőkönyv is elkészült, akkor tekinthetjük, a projektünket lezártnak. Ezután már hátradőlhetünk, csak egy dolgot ne felejtsük el, hogy a dokumentumokat őriznünk kell egy projektazonosítóval és cégnévvel ellátott külön dossziéban.

A Projekt Fenntartási Jelentésekhez nem kötelező dokumentumot beküldeni, de mellékletként bekérhető a befejezést követő évekre vonatkozóan a megvalósítási helyhez kapcsolódó iparűzési adó megfizetéséről szóló hatósági igazolás és a megvalósítási helyszínen foglalkoztatott munkavállalókra munkahely-fenntartási nyilvántartás. Továbbá egy nyilatkozat, arra vonatkozóan, hogy a Kedvezményezett, hány fő munkavállalót foglalkoztat a projekt megvalósítás helyszínén, és részükre a munkabért megfizeti.

A Záró Projekt Fenntartási Jelentéshez viszont kötelező jelleggel csatolandó dokumentum a Támogatási Szerződés "A Projekt műszaki-szakmai tartalma és eredményei", valamint az "A Projekt indikátorai" elnevezésű mellékletében szereplő kötelező vállalások és egyes esetekben a monitoring mutatók teljesítését alátámasztó dokumentumok.

Ha a projekt nem felel meg a felhívásban és a támogatási szerződésben meghatározott kötelező vállalás jogosultsági kritériumoknak, akkor a támogatási szerződéstől való támogató általi elállásra kerül sor és a kedvezményezett az addig folyósított támogatást köteles visszafizetni.

A 3-5 éves fenntartási időszak alatt, a vállalkozások a fent említett szankcióba ütközhetnek, ha nem teljesítik az általuk vállalt kötelezettségeket, illetve egy esetleges helyszíni ellenőrzés során nem áll rendelkezésre a projekt során létrejött beruházás és a Kedvezményezett nem elkülönítetten tartja nyilván és őrzi a projekttel kapcsolatos dokumentációt.

agrotrend.hu / portfolio.hu

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés