Agrárpénzek

Piac

Egyre több hitelt vesznek fel a gazdák

Felpörgött az agrárhitelezés az elmúlt évben, a mezőgazdaság szereplői csaknem tíz százalékkal több hitelt vettek fel, mint egy évvel korábban. A legkelendőbbek a beruházásokhoz kapcsolódó és a különböző támogatásokkal összekapcsolt konstrukciók voltak.

Jelentősen, csaknem tíz százalékkal több hitelt vettek fel az elmúlt évben a mezőgazdaság szereplői, az Agrárközgazdasági Intézet (AKI) jelentése szerint a 9,8 százalékos emelkedéssel a teljes hitelállomány elérte a 895 milliárd forintot – írta a Magyar Nemzet. A legkelendőbbek azok a konstrukciók voltak, amelyekhez valamilyen támogatás is kapcsolódott, a piaci hitelek részesedése mindössze 14,1 százalékot tett ki 2021. december 31-én. A legtöbb hitelt az agrárcégek vették fel, a társas vállalkozások hitelállománya 14,6 százalékkal 515 mil­liárd forintra emelkedett. 

A statisztikai adatok azt mutatják, hogy a növekedést elsősorban a fejlesztések hajtották, a beruházási hitelek aránya nagyot nőtt, a hitelállományból pedig a legnagyobb mértékben az állattenyésztési ágazat részesedett. 

Fotó: mno.hu

Bár az egyéni gazdaságok esetében is bővült a hitelezés, a növekedés mértéke jóval alacsonyabb volt, mindössze 3,9 százalékot ért el. A társas vállalkozásokhoz hasonlóan az egyéni gazdálkodók esetében is a beruházások finanszírozása iránti érdeklődés volt a meghatározó az elmúlt évben, a legtöbb hitelt ugyanakkor nem az állattenyésztők, hanem a növénytermesztéssel foglalkozó gazdák vették fel.
Az elmúlt időszak adatait vizsgálva az is szembetűnő, hogy a mezőgazdaság hitelállományában egyre nagyobb arányt képviselnek a garanciával egybekötött konstrukciók, a lízingcégek szerződésszáma ugyanakkor mérséklődött.

Az élelmiszeripar hitelállománya a mezőgazdaságéhoz hasonló ütemben, 9,8 százalékkal bővült, ezáltal 677,1 milliárd forintra emelkedett 2021 negyedik negyedévének végére. Az állományban a kedvezményes hitelek domináltak, az ágazat hiteleinek több mint hatvan százalékát kedvezményes finanszírozással folyósították a pénzintézetek. A hitelek mellett a gazdálkodóknak kifizetett támogatások összege is emelkedett. Az AKI adatai szerint agrár- és vidékfejlesztési támogatásokra tavaly 812,6 milliárd forintot fizetett ki a Magyar Államkincstár. A folyósított összeg 80,9 százaléka európai uniós forrásból származott, 19,1 százaléka hazai költségvetésből finanszírozott támogatás volt. A korábbi évekhez hasonlóan továbbra is a termelőknek nyújtott közvetlen támogatások domináltak, összegük meghaladta a 432 milliárd forintot. 

A Vidékfejlesztési program nyertes pályázói is örülhettek, a kincstár tavaly összesen 250 milliárd forintot utalt át a kedvezményezetteknek. A nemzeti agrárkárenyhítési rendszer részeként a 2020. évi időjárás okozta károk kompenzálására kiemelkedően magas összegű kárenyhítést, 18,7 milliárd forintot folyósítottak 2021-ben a jogosult termelőknek.

agrotrend.hu / Magyar Nemzet

Tovább olvasom

Az Év Agrárembere támogatók

 
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
Szakmai partner
Nyakas Farm
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
 
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés