Hírek

Fejlesztésbe kezd a Devecseri Agrokémiai Kft.

Az idei rendkívüli aszály ugyan nem tett jót a Devecseri Agrokémiai Kft.-nek, ennek ellenére a társaság tartani tudja éves árbevételi tervét, miközben nemrég 243 millió forintos támogatással fejlesztésbe is kezdett.

Az Új Széchenyi terv keretében részben hazai, részben európai uniós forrásból valósul meg a cég új beruházása, amelynek eredményeképpen komplett terményfeldolgozó és -tároló egységet alakítanak ki − mondta a Napi Gazdaságnak Kákonyi Tibor, a vállalat ügyvezetője. A projekt két részből áll, egyrészt felépül két szárítótorony és két síktároló, másrészt k+f+i keretében olyan eljárást dolgoznak ki, amellyel a kész termény víztartalmát tekintve homogénebb lesz.

Ez a tárolhatóság szempontjából lényeges, emelte ki a cégvezető, hozzátéve, hogy a beruházás sikere azért is nagyon fontos, mert a teljes költség csaknem 60 százalékát önerőből oldja meg a vállalat. A társaság egyébként ezt a tevékenységet eddig bérelt telephelyen végezte, így a bérleti díjat is sikerül majd megtakarítani. Az ügyvezető pozitívan látja a jövőt, részben ezért is mertek belekezdeni az eddigi legnagyobb volumenű beruházásukba. Annak ellenére, hogy a 2009-ben még nettó 5,8 milliárd forint árbevételű cég komoly problémával szembesült 2010-ben, a vörösiszap-katasztrófa miatt feleannyi kukoricát és napraforgót tudtak átvenni a térségben, így a termények értékesítéséből származó árbevétele 25 százalékkal esett.

A katasztrófa miatt a vállalkozásnak szerencsére nem keletkezett közvetlen kára, de közvetve jelentős bevételkiesést okozott, hogy a termelők földjeit elöntötte az iszap és csökkent ingatlanjaik értéke is. A földek kármentesítése megtörtént ugyan, de a termőföldnek többéves regenerálódásra van szüksége. A társaság árbevétele ennek ellenére 2010-ben elérte a nettó 6,3 milliárd forintot, tavaly pedig a nettó 8,6 milliárd forintot, ami jelentős növekedés az előző évhez képest.

Ezt a tervek szerint idén is sikerül tartani, annak ellenére, hogy a rendkívüli aszály miatt a napraforgótermés 20, a kukoricahozam várhatóan 50 százalékkal csökken, ráadásul a veszteségek csökkentése miatt szerényebb lesz a tápanyag-visszapótlás is, ami pedig a műtrágya-kereskedelmet sújtja.

Forrás: Napi Gazdaság

 

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés