Hírek

Zsigó György: egy időben az összes jelentős károsító megtalálható

Nagyon eltérően alakult az ország időjárása. Általában elmondható, hogy a meleg, csapadékos időjárás továbbra is kedvez a legtöbb gombafajnak, a baktériumoknak és a rovaroknak is. Az idei év sajátossága, hogy egy időben az összes jelentős károsító megtalálható. Azonban a szórványos jégverések, a helyi zivatarok és viharok egészen eltérő körülményeket teremtettek a károsítóknak. Nagyon változatos a kertek növényvédelmi helyzete, nehéz egységes előrejelzést, védekezési javaslatot adni.

A gombák közül továbbra is a lisztharmat játssza a főszerepet. A fajták, a kertek fekvése és az előző évi fertőzött növényrészek közelsége, mennyisége miatt nagy különbség van a még az érzékeny fajták között is.

A Jonathán fajtacsoport almafáin és a és a permetezetlen szőlőfürtökön már nagyon jelentős a kártétele. A legnehezebb helyzetben talán a szőlő van, mert a peronoszpóra is megjelent. Levélen már több helyen is láttam (lásd a fotót), a fürtök lassan „kinövik”, de egyes fajtáknál még júliusban is támadhatja a bogyókat is (Merlot, Cabernet Franc, stb.). Egész évben figyelmet követel, mert még a szüret alatt is fertőzhet, és egy nagyobb levélveszteség esetén csak „savanyú” szőlőt szüretelhetnek.

A fitoftórától jobban féltem, mint amekkora gondot okozott. Talán az esők utáni gyors felmelegedés és szél szárította fel a leveleket, még nem alakult ki járvány. Azonban a sűrűbben ültetett, mélyebb fekvésű, folyamatosan esőt kapó ágyásokban figyelni kell a gombára, néhány nap alatt „leforrázhatja” a krumplit és a paradicsomot is. A párás nyárvégi hetekben beindulhat, sőt ekkor már a tárolásra szánt gumókat is fertőzheti.

A varasodás almán és körtén, levélen és gyümölcsön is megjelent. A kirepedt, szelektől karcolt és a jégtől sérült cseresznyén, meggyen a monília néhol már 100%-os veszteséget is okozott. A rovarok és a viharok nyomán még sok gondot okozhat az összes gyümölcsnél! A sérült málnaszemeken és szőlőbogyókon már a szürkepenész is jelen lehet. A dió baktériumos betegségét külön is kiemelem, a fertőzés mértéke nagyobb a szokottnál, már a termésen és a termésben is megtaláltam. Ezt láthatják a középső fényképen.

Az előrejelző táblázat adatai a rovarkártevők átlagos rajzásáról tudósítanak. A szeles, esős napok nem kedveztek a molyok és főleg a kisebb testű kártevők repülésének, rajzásának. A cseresznyelégy befogott egyedszáma még kisebb is a tavalyinál. A rajzáscsúcsok időpontjában sincs nagy eltérés. A gombák, baktériumok fertőzéséhez képest egységesebb az országos helyzet. Sajnos a permetezésre alkalmatlan időjárás miatt mégis jelentős pl. a cseresznyelégy fajainak a kártétele.

Évek óta tapasztaljuk, hogy egybefolynak a gyümölcsmolyok nemzedékei, azaz a kártevők folyamatosan, hónapokig jelen van. Ez a keleti gyümölcsmolyra, a szilvamolyra és már az almamolyra is jellemző.

Az idén kiugróan magas a levéltetvek jelenléte. A melegben gyorsabban szaporodnak és fejlődnek, a kezeletlen növényekről visszaköltöznek. Kiemelkedően aktívan terjednek az atkák, pl. a gubacsatkák. A frissen kibújt diólevélen láthatják a nemezes telepeit. Szabad vándorlással jutnak el a fiatal levelekig, ekkora felszínen tartózkodnak, tehát védekezni lehet ellenük a speciális atkaölő szerekkel. Akár szőlőn is fotózhattam volna.

A fent említett valamennyi károsítóról már írtam, készítményeket ajánlottam. Most érvényes igazán, hogy csak a kertész dönthet a védekezés szükségességéről és az alkalmazott technológiáról! A kert jelenlegi állapota és a korábbi tapasztalatai alapján.

A döntéshez óriási segítséget kaphatnak az Agrotrend  országos előrejelző hálózatától. Már tíz megyénkbe szereltek fel csapdákat, amelyeket a növényorvos kollégák hetente leolvasnak, rajzási táblázatba szerkesztenek és az egyéb gombabetegségekre vonatkozó feljegyzésekkel ellátva közzé is tesznek az alábbi weboldalon: https://www.agrotrend.hu/novenyvedelmi-elorejelzes. Itt a felhívásaimat vagy a képes beszámolókat láthatják hetente. Önök a kék színű térképen, a megyéjükre kattintva jutnak el a helybeli növényorvos kolléga feljegyzéseihez. Tehát a kertjükhöz közeli mérések, javaslatok alapján dönthetnek a védekezésről.

A birs kezdődő lisztharmatát és diplokarponos betegségét fotóztam ugyanazon a levélen. Tavaly néhol komoly lombhullást is okozott a második gomba. Mankoceb és réztartalmú gombaölő szerekkel védekezhetnek ellene, a lisztharmat ellen pedig az almástermésűeknél engedélyezettek közül választhatnak.

Letermett szamócásban fényképeztem a mikoszferellás levélfoltosság tüneteit. Jövő tavasszal a fertőzött levelekről indul a fertőzés. Tehát a szüret utáni lombvédelemmel már a jövő évi termésért dolgozunk. A nem túl sűrű tőszámmal, a megfelelő időben elvégzett indázással és a leszáradt levelek összegyűjtésével védekezhetünk ellene. Permetezésre régebben a rezeket ajánlották, most pl. az Amistar Top, a Signum WG, a Topas 100 EC engedélyezett.

Ezzel a fotóval az idén is felhívom a figyelmüket a letermett fák lombvédelmére. A legtöbb gyümölcsfajnál a nyár második felében alakulnak ki a jövő évi termőrügyek. Ehhez dolgozniuk kell a leveleknek, a zöld színtesteknek. (Az összes kép a héten készült.)

Évek óta II. illetve I. kategóriás, de azért illik megemlékezni, végleg elbúcsúzni a Bi 58 EC-től. Megkerülhetetlen készítménye volt a házikerteknek, a szagára még mindig emlékszem…

Az engedélyező hatóság a forgalomba hozatali és felhasználási engedélyét 2015. december 31-i hatállyal visszavonta. Forgalomba hozatal céljából már nem hozhatják be a szert. Az engedélyező hatóság a legkésőbb december 31-ig Magyarországra beérkezett szerre, valamint az értékesítési láncban meglévő készletek forgalmazására és felhasználására türelmi időt biztosít az alábbiak szerint: a nagy- és kiskereskedők a meglévő raktárkészleteiket 2016. június 30-ig értékesíthetik. A szer felhasználása az eltarthatósági idő végéig engedélyezett.

Váratlanul felkértek egy 80 órás (ún. „zöldkönyves” ) tanfolyam megszervezésére, az óbudai Auchan áruház tantermébe, július 5. és 15. között. A sikeresen vizsgázók, II. kategóriás készítményeket is vásárolhatnak az engedélyükkel. Kiváló tanári gárda vállalta az oktatást, együtt ismertetjük a legjelentősebb gyümölcs, zöldség és dísznövényfajok betegségeit és a védekezés lehetőségeit. Reider Imréné Klárika tanítási napjára, a beiratkozott hallgatók behozhatják a beteg növényi mintáikat, amit közösen megvizsgálhatnak és kidolgozhatják a védekezés technológiáját. A napokban sikerült olcsóbbá tenni a képzést, 60.000,-Ft + ÁFA a díja. Az érdeklődőktől kérem, hogy nyissák meg a mellékletet és küldjék vissza a jelentkezési lapot. Csak a szabad tantermi helyekre tudunk, korlátozott számban külsős hallgatókat fogadni!

Jó egészséget, szép kertet kívánok: Zsigó György

A FitoHorm növényvédelmi és tápanyag-gazdálkodási javaslata:

A Polybór 140 bóroldatban levő bór stimulálja a generatív folyamatokat, a pollentömlő hajtását és fejlődését, fokozza a sejtfal stabilitását s ez által elengedhetetlenül szükséges a növények életében. Hiányában csökken a megtermékenyülés, akadályozott a kötődés. Esszenciális mikroelem lévén jelenléte valamennyi kultúra számára létfontosságú, különös tekintettel a szőlő- és gyümölcskultúrákra, az olajos növényekre és egyes zöldségfélékre. A bórt levélen keresztül leginkább szerves kötésben hasznosítják a növények. Felvétele a vegetáció kezdetén a legintenzívebb. Bórigényes növényeknél növényanalízis alapján, vagy a hiánytünetek megjelenésekor a hiánybetegség megelőzésére, gyógyítására és a tápanyag utánpótlására alkalmazható, elsősorban levélpermetként kijuttatva.

Ajánlott dózis gyümölcsösökben: 1-2 l/ha (2-3 hetente ismételve, 2-3 alkalommal) 

A FITOHORM TURBO MAKRO (NPK oldat) LOMBTRÁGYA a kiegyenlített hatóanyag arányoknak köszönhetően minden fenológiai fázisban használható. Segíti a növények gyökeresedését, virágképzését, normális növekedését. A speciális „foszfit” forma beindítja a növények védekező mechanizmusát bizonyos gombafertőzések ellen, és mérsékli a környezeti stressz káros hatását. A rendkívül gyors hasznosulása fokozza a legtöbb növény védőszer hasznosulását. Nincs szükség oldásra, ezért a pH szint vagy a kemény víz nem befolyásolja az oldódását.

Ajánlott dózis házi kerti használatra:

levélkezelésre: 1-2 %-os töménységben (0,05 liter/100 m2), 2-5 alkalommal az aktuális permetezésekkel együtt,
talajkezelésre: a vetés vagy palántázás előtt 0,1 liter/100 m2 mennyiségben a talajba bejuttatva használjuk.

A FITOHORM TURBO FOSZFOR /STARTER/ LOMBTRÁGYÁBAN megtalálható foszfor olyan egyedülálló formáját tartalmazza, amely gyorsan felszívódik és szállítódik a növényben. Ennek köszönhetően minden fejlődési szakaszban segíti a növények fejlődését, fokozza a keményítők, zsírok és a cukor szállítását a termés felé. Ezzel javítja a termések beltartalmi értékét, és a színeződést. Így azok jobb minőségűek, ízletesebbek, zamatosabbak, valamint könnyen szállíthatóvá és tovább pulton tarthatóvá, jól tárolhatóvá válnak.

Ajánlott dózis:

  • Bogyósoknál: 2-3 l/ha, 400-1000 liter/ha permetlé-mennyiséggel, a virágzást megelőző időszaktól kezdve havonta alkalmazzuk.

  • Dísznövények, facsemeték esetén: 2-3 l/ha dózissal vagy 0,25%-os permetlével (250 ml/ 100 liter víz) szükség szerint. Tápoldatozás: 5-10 ml/m2.

  • Gyümölcsfáknál: 2,5-3 l/ha, 400-1000 liter vízzel keverve, a virágzás végétől kezdve havonta egyszer alkalmazzuk.

  • Szamóca:

– kiültetés előtt a gyökér bemártása 0,3 %-os oldatb

– csepegtetve 1 ml-t számoljunk 1 méter csepegtetőszalagra

– őszi kezelés: 10-15 l/ha, bő lémennyiséggel, a talajra permetezve

– lombtrágyaként: 2,5-3 l/ha, bő lémennyiséggel, 2-3-szor kipermetezve a szezon alatt a virágzást megelőző időszaktól kezdve.

A FitoHorm Komplex Plusz Agro klórmentes műtrágya keverék mezo – és mikroelemekkel dúsítva, zöldségfélék, szőlő és gyümölcsök tápanyag utánpótlására. Mint neve is elárulja olyan összetett, szilárd öntöző műtrágya, amely a legfontosabb makro- és mikroelemet nagy mennyiségben tartalmazza. Összetétele révén bármely kertészeti és szántóföldi kultúra esetében alkalmazható, lombon és talajon keresztül egyaránt. Rendkívül gyorsan oldódik, s magas tápelem tartalmának köszönhetően igen hatékony és gazdaságos készítmény, mely a tápelem-hiány megelőzése és gyógyítása mellett a termés minőségének javítására is pozitív hatással van. Magas bórtartalmának köszönhetően javítja a virágok megtermékenyülését, a kötődést valamint csökkenti a virágelrúgás gyakoriságát.

Ajánlott dózis:

Szőlő: 2-3 kg/ha, Maximális koncentráció tápoldatozásnál 0,2%
Alma, körte, csonthéjasok, bogyósok: 2-3 kg/ha, Maximális koncentráció tápoldatozásnál 0,2%
Paprika, paradicsom, kabakosok, dinnye: 2 kg/ha, Maximális koncentráció tápoldatozásnál 0,15%

A tápoldatozást hetente végezzük és mindenkor bemosó öntözés kövesse.

agrotrend.hu / Zsigó György

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés