Magyarország Legszebb Birtoka 2019 Díj második napi zsűrizés

Bicsérdi Arany Mező ZRt.- az állattenyésztés kategória döntőse

A Bicsérdi Arany-Mező Zrt. egy komplex mezőgazdasági cégcsoport központi szervezetét alkotja. Céljuk megőrizni a növénytermesztés és az állattenyésztés egyensúlyát, hiszen egyik sem létezhet a másik nélkül és a kettő közösen teremti meg a lakosság élelmiszerrel történő ellátását.  Kapcsolt vállalkozásoknál megtalálható a konvencionális mellett a legszigorúbb Bio Suisse kritériumoknak is megfelelő ökológiai célú szántóföldi növénytermesztés, mely sertéstenyésztéssel egészül ki.

A Zrt. fő tevékenysége a tejelő szarvasmarha tenyésztés, mely 800 holstein-fríz fejőstehén és annak szaporulata révén valósul meg. Az elmúlt évtized folyamatos fejlesztéseinek, illetve a szakmai munkának köszönhetően a tenyészetek különböző rangsorában az országos lista első felében foglal helyet hosszú évek óta.

A tehenészeti telep folyamatos fejlesztései mind állatjóléti szempontokat és ezen keresztül természetesen az eredményes működtetést szolgálják. A telep és a cégcsoport vezetése viszont kiemelt figyelmet fordít az épített környezet rendezettségére, megjelenésére, de természetesen a működtetés szempontjai kapnak elsődleges figyelmet.

A Zrt. működésének másik pillérét a biogáz üzem adja, mely szervesen kapcsolódik a tehenészeti telephez, hiszen a telep szolgáltatja a bekerülő alapanyag jelentős részét, másik oldalról a kimenő anyag egyik felhasználója egyben. Ez utóbbi önmagában is jól mutatja a környezettudatosság és a környezeti felelősség megjelenését a Zrt. tevékenységében.

A gazdaság közel 300 hektáron termeszt bio tökmagot, melyből tökmagolajat készítenek.

 A vállalatcsoport széleskörű kapcsolatrendszert ápol az üzleti partnereken túl helyi intézményekkel, támogatója különböző rendezvényeknek, aktív szerepet vállal az agrároktatás és agrárium, mint potenciális jövőkép népszerűsítésében.

Mozsi-major, Sellye – a családi gazdaság kategória döntőse

A Mozsi Major története hivatalosan 2011-ben kezdődött az őstermelői vállalkozás alapításával, de azt jócskán megelőzte egy éveken át tartó útkeresés, személyiségfejlődés. Mozsgai József okleveles állattenyésztő mérnökként végezett a Kaposvári Egyetemen, majd ugyanitt kereskedelmi menedzseri másoddiplomát szerzett.

Volt a család tulajdonában Ormánságban 30ha használaton kívüli legelő, 10ha-t hozzá lehetett bérelni, húsmarha tartásra kiválóak az adottságok A gondolat fonalán elindulva meglátogattak pár tenyésztőt. Tudták, nem árualapot, hanem tenyészállatot szeretnének nevelni – a terület nagysága is erre volt alkalmas gazdaságilag.

15 pedigrees üszővel és egy tenyészbikával kezdték meg a tenyésztést, mára 80 állat él a telepen. 

A karámrendszer és az épületek helyben kitermelt akácból, legelőtisztításból származó égerdeszkákból épültek. Kialakításukra jellemző, hogy az állatok igényei határozzák meg elhelyezésüket, formájukat. Ez az állat szemszögéből való gondolkodásmód végigköveti a korcsoportok kialakítását, elhelyezését, takarmányozását, de még az egészségügyi kezelő rendszer kialakítását is, egyben biztosítja a fenntartható, természetközeli gazdálkodásmódot.

A természetes anyagok használata miatt az épületekben nincsenek zajok, természetes a felületek érintkezése az állatokkal. Nincsenek hideg, rideg, sérülésre hajlamosító felületek.

Tenyészállataik dobogós helyezéseket érnek el a szakmai versenyeken, a közösségi médiában olyan nagyságú a követőtáboruk, hogy el lehet mondani: a popkultúra részévé tették a húsmarhatartást.

Az általuk nevelt tenyészbikák nevükre hallgatva, kézszelíden kerülnek ki a gazdaságból úgy, hogy a legmagasabb szintű genetika mellett a használhatósági elvárásoknak – gulyakészség, legelőkészség, lábszerkezet, villanypásztor ismeret – messzemenően megfelelnek.

Lagroland Kft., Segesd – a szántóföldi növénytermesztés kategória döntőse

 

Segesd központjában 900 hektáron gazdálkodik a vállalkozás búzával, repcével és napraforgóval. Az elmúlt években megoldották a vízelvezetést a belvizes területeken réselőgép segítségével és a sorköz művelőkbe is műtrágyát helyeznek, ami fokozatosan és folyamatosan kap így tápanyagot.

Számos egyéb újításaik mellett nagyon szoros kapcsolatuk van a helyi önkormányzattal, valamint a méhészekkel is. Terményeik permetezése előtt felhívják a figyelmet a tevékenység pontos időpontjára, hogy a méhészek addig a kaptárakban tarthassák méheiket, bár minden esetben méhkímélő szereket használnák, ettől függetlenül mégis óvatosabban bánnak velük.

A helyi iskolát is segítik, ahol ingyenes mezőgazdasági ismereteket biztosítanak a gyerekeknek, hogy belőlük is kiváló szakemberek válhassanak a jövő agráriumát illetően.

A birtokon 3 hektár területen foglal helyet a gazdaság irodaépülete, a vegyszerraktár, a termény és géptároló, valamint dolgozóiknak is korszerű, teljesen felszerelt öltözőt zuhanyzóval is biztosítanak az előírásoknak megfelelően.

agrotrend.hu / Magyarország legszebb birtoka

Tovább olvasom

Az Év Agrárembere támogatók

 
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Szakmai partner
Nyakas Farm
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
 
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés