Fenntarthatóság

Innováció

Vedlési időszak a Körösvölgyi Állatpark lakóinál

Aki mostanában látogat a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság szarvasi Körösvölgyi Állatparkjába, jó néhány bemutatott állatfaj esetében megfigyelheti milyen érdekes vedlési folyamaton mennek, vagy mentek át az egyedeik.

Míg a madarak meghatározott rend szerint a tollaikat cserélik le, addig az emlősök az évszakok váltakozásához igazodva rendszeresen váltják szőrzetüket. Gyakran a madarak tavaszi, nyár eleji tollruhája, illetve az emlősök nyári szőrzete élénkebb színekben pompázik szemben a nyugalmi, illetve a téli időszak öltözetével, mely sokszor mattabb.

A Körösvölgyi Állatpark európai bölényei ilyenkor, a legnagyobb hőség idején szabadulnak meg vastag, tömött, gyapjúszerű téli szőrzetüktől, mely koloncosan lóg az állatok oldalán és kisebb-nagyobb darabokban hullik le róluk. A tömött téli gyapjú alatt már a kinőtt, lazább nyári szőrzet tör elő, ellentétben a kifejlett vaddisznókkal, akik ilyenkor a téli szőrüket levetve teljesen csupaszok. Sűrű, hosszú, sörteszerű, téli szőrzetüket nyárra teljesen elveszítik és csak őszre, tél elejére nő ki a jó hőszigetelést biztosító következő bundájuk.

Fotó: Bencsik Antal Zsolt

A vaddisznók és a gímszarvasok a rovaroknak, élősködőknek ilyenkor sokkal jobban kitett bőrüket, kiadós dagonyázással, sárfürdővel védik meg. Az őzek pedig már májusban lecserélték szürkés árnyalatú, tömött, téli szőrzetüket, a sokkal lazább, élénk vöröses színű nyári bundára. A ragadozó emlősök közül a farkasok, aranysakálok és a róka vedlése is befejeződött és nyári szőrzetükben láthatóak, ami miatt első pillantásra sokkal kisebb termetűnek tűnnek, mint télen.

A madarak esetében a tollazat a repülésen kívül fontos szerepet játszik a rejtő színezet biztosításában, valamint a szaporodásban is. Sok madárnál a hím egyedek a díszesebbek, míg a tojók a rejtőzködés érdekében egyszerűbb tollruhát viselnek.

Fotó: Bencsik Antal Zsolt

Bár a tollazatukat a madarak karbantartják, az egy idő múlva mindenképpen elkopik. Azoknál a fajoknál, ahol a szaporodási időszakra a hímek nászruhát öltenek, lezajlik egy részleges vedlés még a nászidőszak előtt. A hazai madárfajok többségénél a nyár folyamán teljes vedlés zajlik le mind a hím, mind a tojó madarak esetében. Általában az evező és kormánytollak cseréje szabályozott sorrendben történik, hogy az adott egyed röpképessége folyamatosan megmaradjon. A récéknél és a ludaknál viszont azt tapasztalhatjuk, hogy ők a nyári tollváltásuk idején egy időre elvesztik röpképességüket. Ezt az időszakot hívjuk lohosodásnak. A lohosodás a költési időszak végén kezdődik. Amíg új evezőtollaik ki nem nőnek, addig repülni sem tudnak. Ebben a mintegy két hétig tartó időszakban rendszerint a vizes élőhelyeken csoportosulnak.

agrotrend.hu / Körös-Maros Nemzeti Park

Tovább olvasom

Az Év Agrárembere támogatók

 
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Szakmai partner
Nyakas Farm
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
 
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés