Fenntarthatóság

Innováció

Terv a Természet Helyreállításáról

Hosszabb előzmény után, de nagyjából egy éve jelent meg a jogalkotási javaslat az EU-szintű szabályok megállapítására az ökoszisztémák helyreállítására vonatkozóan, hogy biztosítsák a biológiai sokféleség és az ellenálló képesség helyreállítását az egész EU-ban.

Az előterjesztők úgy látják, hogy az uniós és nemzetközi erőfeszítések ellenére a biológiai sokféleség csökkenése és az ökoszisztémák leépülése riasztó ütemben folytatódik, károsítva az embereket, a gazdaságot és az éghajlatot. Az EU-nak eddig nem sikerült megállítania a biológiai sokféleség csökkenését. Nem teljesítette azt az önkéntes célt, hogy 2020-ig helyreállítsák a leromlott ökoszisztémák legalább 15%-át.

Az IPCC 2022-es jelentése külön kiemelte, hogy a világ és Európa előtt egy rövid, gyorsan bezáródó időszak áll az élhető jövő biztosítására, mivel az időjárás és az éghajlati szélsőségek fokozódása visszafordíthatatlan hatásokhoz vezetett, és a természeti és emberi rendszerek is meghaladták alkalmazkodóképességük határait. A jelentés a leromlott ökoszisztémák helyreállítására, az éghajlatváltozás hatásainak mérséklésére irányuló sürgős intézkedések végrehajtására szólít fel, nevezetesen a degradált vizes élőhelyek és folyók, valamint az erdei és mezőgazdasági ökoszisztémák helyreállítása révén. A közelmúlt geopolitikai fejleményei tovább hangsúlyozták az élelmezésbiztonság és az élelmiszer-rendszerek ellenállóképességének megőrzésére irányuló törekvések fontosságát. A javaslatról korábbi cikkünkben is olvashatnak.

Fotó: wikimedia

Az indítvány végrehajtja Európa azon – a 2030-ig tartó időszakra vonatkozó – biodiverzitási stratégiai kötelezettségvállalását, hogy élen járjon a biológiai sokféleség csökkenésének visszafordításában és a természet helyreállításában. Kikövezi az utat az ökoszisztémák széles körének helyreállítása és megőrzése előtt az EU-ban 2050-ig, 2030-ra és 2040-re pedig mérhető eredményeket hoz. Ez az EU kulcsfontosságú hozzájárulása a 2020 utáni globális biodiverzitás-keretrendszerről folyó tárgyalásokhoz, amelyeket várhatóan októberben tárgyalnak plenáris ülésen, majd a várakozások szerint a Biológiai Sokféleség COP15 egyezményén Montrealban, idén decemberben fogadnak el.

Milyen pontok szerepelnek a javaslatban?

  • szárazföldi, part menti és édesvízi ökoszisztémák helyreállítása
  • városi ökoszisztémák helyreállítása (2021-hez képest a lombkorona-fedettség ne legyen kevesebb 2030-ra, illetve növekedjenek a városi zöldterületek)
  • folyók természetes összeköttetésének és a kapcsolódó árterek természetes funkcióinak helyreállítása (a tagállamok nyilvántartást készítenek a felszíni vizek hosszirányú és oldalirányú összeköttetését gátló akadályokról, és azonosítják azokat az akadályokat, amelyeket el kell távolítani)
  • beporzó populációk helyreállítása (a tagállamok 2030-ra visszafordítják a beporzók állománycsökkenését, majd 2030 után háromévente mérve növekvő tendenciát érnek el a beporzó populációk tekintetében)
  • mezőgazdasági ökoszisztémák helyreállítása (mezőgazdasági ökoszisztéma-mutatók javulása, lecsapolt tőzeglápok helyreállítása)
  • erdei ökoszisztémák helyreállítása

Frans Timmermans, a Bizottság ügyvezető alelnöke 2023. május 22-én világossá tette a COMAGRI (Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Bizottság) európai parlamenti képviselői előtt, hogy a javasolt természet-helyreállítási törvény a gazdálkodók érdekeit szolgálja. A holland politikus beszédét azzal kezdte, hogy hangsúlyozta meggyőződését, hogy „a teremben mindannyian szeretnénk megoldást találni a kombinált éghajlati és biodiverzitási válságra”. Rámutatott, hogy miközben a közelmúltban Olaszországban heves esőzéseket tapasztaltak, Dél-Európát idén már márciusban szárazság sújtja. A bizottsági javaslatok „tudományon alapultak és hatásvizsgálatokkal támasztották alá” – emlékeztette a képviselőket. „Az éghajlati és biodiverzitási válságok jelentik a legnagyobb veszélyt az élelmezésbiztonságra, és így a gazdálkodóink megélhetésére is” – mondta, elutasítva azt az elképzelést, hogy a javaslat valamilyen módon „a gazdálkodók ellen szólna”. A biológiai sokféleség javítása, valamint az erősebb és ellenállóbb ökoszisztémák elérése nélkül egyszerűen nem lehet garantálni, hogy az élelmiszertermelés prosperál, vagy a biogazdaságok és a gazdálkodók megélhetése biztosított, nemhogy a klímasemlegesség elérését” – emelte ki.

A COMAGRI képviselői dühösen reagáltak Frans Timmermans eltökéltségére, miszerint a természet-helyreállítási törvényt végre kell hajtani, a jobboldaliak és a középen állók pedig elutasítják a tervet, vagy jelentős változtatásokat követelnek azon panaszok közepette, hogy az árt a gazdáknak és az élelmezésbiztonságnak. A felszólalók többek között megjegyezték, hogy az agráriumban hiányzik az előreláthatóság és a kiszámíthatóság, ami mellett olyan javaslatokról, mint a Természet Helyreállítása törvény és a növényvédőszer használat csökkentése nem időszerű beszélni, így azokat vissza kell vonni. Utaltak a világjárvány miatti magas inputárakra, és az ukrán háború miatti magas nyersanyagárakra is, és arra a nehézségre is, hogy a gazdák még csak most kezdik megszokni az új KAP-ot. Arra is panaszkodtak, hogy „elég sok szabály jön majd a törvényhozási ciklus végén… ami nagy bizonytalansághoz vezet”, egyesek pedig a jogszabályt „inkoherensnek” minősítve állították, hogy annak célja, hogy „harmadik országokba helyezzék át a földhasználatot”. Egyes felszólalók sértőnek találták, hogy az ügyvezető alelnök a Farm to Fork stratégia bevezetése óta először fordul a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Bizottsághoz, és jelezték, hogy a gazdákat még soha nem kérdezték meg róla, hogy eleget tudnak-e tenni a követelmények sokaságának.

agrotrend.hu / NAK

 

Tovább olvasom

Az Év Agrárembere támogatók

 
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
Szakmai partner
Nyakas Farm
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
 
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés