Fenntarthatóság

Innováció

Te mit szeretnél, mennyi víz legyen a Balatonban? (videó)

– Az emberek mást és mást látnak és értékelnek annak függvényében, hogy mennyi víz van a Balatonban – fejtette ki előadásában Honti Márk építőmérnök, hidrológus olvashatjuk a Qubit. oldalán

A vitorlázók által vágyott magas, átlagosan 120 centméteres szint és az ökológusok mellett a vízügyesek által is szorgalmazott 70 centiméteres érték közötti félméteres különbség nem tűnik soknak, a komplex hatásokat tekintve azonban hatalmas eltérést jelent. A vizsgálatok ugyanis kiderítették, hogy a tartósan magas vízállás nem csupán a vízminőséget és a parti növényzet állapotát befolyásolja hátrányosan, de a kiépített partszakaszokat és az infrastruktúrát is rongálja.


Honti Márk. Fotó: Solti Attila Ábel

Honti szerint a Zala folyóból feltöltött és a Sió csatornán leeresztett Balaton mint medertározás már rövid távon sem tartható fenn. Mint mondta, az antropocén éghajlatváltozás következménye, hogy a vízmérleg természetes többlete eltűnőben van, jelenleg a 100 évvel korábbinak nagyjából 60 százaléka, de a tó ettől még nem szárad ki az elkövetkező évszázadban.

Az ökológiai és így vízminőségi kockázatokkal bizonyítottan nem járó alacsony vízállás azonban társadalmi elégedetlenséghez vezet, és növeli a politikai beavatkozás kockázatát.

„A társadalmi fájdalomküszöb 50 centi, félméteres balatoni vízállásnál kitör az általános pánik”

– fogalmazott Honti. Ezért is szeretnék kollégáival közösen 2024-re kidolgozni az alábbiakban vázolt, kompromisszumokon alapuló szabályozási rendet.

agrotrend.hu / Qubit.

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés