Fenntarthatóság

Innováció

Száz év múlva végleg eltűnik a fenyő?

Akár egy mobiltelefonon behívott térképre rábökve a Soproni Egyetem Erdészeti Tudományos Kutatóintézetében azt is meg tudják mondani, hogy az adott helyen milyen erdő, mezővédő erdősáv vagy gyümölcsös ültethető, mégpedig olyan, amely a klímaváltozás közepette, évtizedek múlva is nem egy senyvedő, száradó, hanem erős, egészséges fákat tud majd megtartani, nevelni.

A mérsékelt égöv és a négy évszakos időszak – még ha össze is csúszik néha – azért is jó, mert az ember nem tudja megunni – írják a Növényvédőszer.hu-n.

A víz ebben nagy segítség, sőt kincs, ezért azok az arborétumok, amelyek rendelkeznek a közelükben patakkal, folyóval, nincsenek kiszolgáltatva az elemeknek. A szárazodás, melegedés abba az irányba hat, hogy például a fenyőfélék egyre jobban kikopnak a köztudatból, ezért javasolja a kertépítőknek és az otthon kertészkedőknek az egyetem, hogy a fenyők helyett lombos fákat válasszanak, az örökzöldek helyett örökzöld lombos fajokat, hiszen ez az irány nem vonul vissza.


Fotó: Molnár Szabolcs / Pixabay

Az agrárium számára is fontos kutatásról a Sárvári Arborétumban működő kutatóintézet főigazgatója, Borovics Attila azt mondta, hogy amit most elültetünk, azt száz éves koráig ápolja több nemzedék, s látni kellene – mint egy jövőkutatónak, hogy mi lesz száz év múlva. -Az erdészeti szakma pontosan ez a hosszú távúság és a fenntarthatóság, ez hozta létre ezt a hivatást, hogy mindig legyen erdő, ezért ez a száz éves időtávlat az előnye az erdészeteknek. Az elmúlt években folyamatosan próbáltuk kitalálni, hogy mi lesz a következő évtizedekben, s emiatt vezetők vagyunk a klímaváltozás okozta hatások felmérésében és az alkalmazkodásban.

Az Alföld elsivatagosodásától kezdve a középhegységeinkben is sokat változik az, hogy melyik faj érzi jól magát – hangoztatta a főigazgató.

Július azért érdekes, mert ekkor növekszik legintenzívebben a fa, ezért ha ekkor nincs elegendő csapadék, akkor a növény megáll a fejlődésben és egészen máshogy csapódik le a bükk esetében, vagy a tölgyeseknél. Az alföldi növényeknél elsősorban nem a légköri páratartalomnak, hanem a talajban lévő víznek van jelentősége. A víz ezért az életeleme az erdőknek és az erdei fáknak.

A klímát a szakember szerint úgy is definiálhatjuk, hogy ebben a júliusi időszakban mennyire párás a levegő. Ha nagyon párás, a mátrai bérctetőkön a lucfenyő, vagy a bükk is megél, lejjebb a déli oldalon tölgy, a hegy lábánál már csertölgy van, mert más a páratartalom. Ennek a harminc éves átlaghoz viszonyítását végezik Sopronban. Ez mérhető, modellezhető és száz évekre előre egy adott helyszínre megmondható, hogy mire van szükség, hogyan viselkedik majd ott a növény. Az új erdő telepítésénél ezt elvileg kötelező lenne figyelembe venni, ezt a jövőre vonatkozó tervezést.

Termőhely nézegető rendszernek köszönhetően – a mobiltelefonon keresztül – a gazda megtudhatja, hogy az adott termőhelyen milyen növényre van szükség. Milyen fa lesz a megoldás egy fasor esetében, vagy egy erdő telepítésnél.

agrotrend.hu / Növényvédőszer.hu – Kommunikáció

Tovább olvasom

Az Év Agrárembere támogatók

 
Szakmai partner
Nyakas Farm
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
 
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés