Fenntarthatóság

Innováció

Sárból építenek várat a vályog mesterei Tengődön

Két rendezvény ölelkezett össze a Somogy megyei Tengődön hosszú hétvégét tartva. Az Öko-Home és a Regio Earth vályogépítészeti fesztiválon régi-új természetes építészeti lehetőségeket mutattak be az érdeklődőknek.

– Olyan hihetetlen, hogy ilyen rendezvény is létezik – mondta örömmel Kakas József kosárfonó, aki a vesszőfonás építészeti lehetőségeivel készült a négynapos rendezvényre.

Rajta kívül sokan sokféle technikát igyekeztek bemutatni az érdeklődőknek az egykori tengődi iskola udvarán. A természetes anyagok felhasználása volt a közös pont. – Magam is foglalkozom vályogépítészettel, de fontosnak tartom, hogy itt beszéljek a szakmabéliekkel, hogy a tudásom bővítsem – mondta Matejka László.


Fotó: Turbéki Bernadett

– Egyszer megszámoltam, hogy 3 óra alatt 166 téglát készítettem el ezzel a kézi működtetésű, tégla készítő szerkezettel – magyarázta Lénárt István, aki korábban épített vályogházakat, ám napjainkban inkább a tudása átadására szenteli napjait. A vályogházi tanító szerint hazánkban legalább harminc-féle vályogház építési technikát ismertek egykor, amelyből csaknem húszat ő maga is kipróbált már.

Egy másik helyszínen többféle vályogfalat mutatott be a hazai vályogépítészet „celebje”, Gáspár János, aki éppen egy vályogtégla falat húzott fel. Bárki beállhatott neki segíteni.

– Az Alföldön a rakott sárfal volt a népszerűbb, ami agyag, szalma, és víz keveréke. A Dunántúlon nincs benne a szalma, csak a sorok közé tesznek belőle – mutatta a mintafalakat Gáspár János, akinek nagyszülei js vályogházban laktak.

– A szüleim házában nem éreztem olyan jól magam, ezért úgy döntöttem, hogy magamnak mindenképpen vályogházat építek majd. Egy idős mester építette meg a házat az én segítségemmel. Annyira megtetszett, hogy végül elmentem hozzá öt-hat éven át dolgozni – mesélte vályogépítészete kezdeteit az eredetileg kárpitosnak tanult mester. Azóta 200 ház felújítását végezte el és 70 újat is épített, miközben saját tanítványokat nevelt.

– Az építőanyagokban „beépített” energiatartalom van, vagyis drága az előállítási költségük, ami miatt a termékek ára megugrik. A vályogban nincs beépített energiatartalom, hiszen akár a kertünkből is áshatunk hozzá saját földet. Itt a kézi munkaerő az, amit meg kell fizetni. Ha magunk meg tudjuk csinálni a falat, az is csupán az épület globális költségének 15 százalékát jelenti – mondta a Környezetbarát Építők Szervezetének építésze, Bihari Ádám, a rendezvény egyik főszervezője. Szerinte egyre népszerűbbek a természetes anyagokból készült házak.

– A köztudatban az szerepel, hogy a vályogházak elavultak, vizesek, dohosak. Ha jól van felépítve, akkor kiváló megoldás. Életre szóló, egészséges környezet. A Regio Earth rendezvény a modern technológiákat szeretné bemutatni vályogfalból – mondta Kovács Zsófia, okleveles építészmérnök.

A vályogépítészeti fesztivál társrendezvényén, az Ökohome fesztiválon épületbiológiai előadáson is részt vehettek az érdeklődők, amelyet Bíró Péter, épületbiológus tartott. Kiderült: vannak olyan építőanyagok, amelyek különböző, egészségre káros vegyületeket párologtatnak ki. Egyenként nem lennének károsak a szervezetre, ám az összhatást tekintve már nem olyan kedvező a beépítésük. A vályog nem ilyen. Éppen ezért a szakemberek közül is egyre többen néznek vissza a múltba és tanulják meg a vályogépítészet csínját-bínját, hogy a folyamatosan növekvő igényeket kiszolgálhassák.

– Építészmérnöknek és építőművésznek tanulunk. A nyári gyakorlaton derült ki, hogy lesz ez a rendezvény, így eljöttünk, mert a tananyagban csupán érintőlegesen vesszük ezt az építészeti irányzatot. Más a gyakorlatban látni, mint a kivetítőn egy előadáson – árulta el érkezésük okát Fazekas Lilla és Czirók Bence, akik a jövőt látják abban, hogy a vályogépítészet felé visszatekintenek a múltban.


 

 
Házfal is készült 3D nyomtatóval sárból

A negyedik alkalommal megrendezett, négynapos hosszú hétvége legnagyobb szenzációja volt az a szoftverrel vezérelt 3D-s nyomtató, amellyel egy pavilon falait készítették éppen. A nyomtatóba ezúttal vályogot töltöttek, a gép pedig folyamatosan tette a dolgát. Üreges, hőszigetelő falakat „rajzolt” a térbe a sárból.

– Megalkothattuk volna egyben, körben is a pavilon falait, ám így sokkal hatékonyabb a nyomtató munkája – mutatta Bihari Ádám a szenzációs szerkezetet, amelynek mindenki a csodájára járt a vályogépítészeti fesztiválon. A sárfalat úgy „nyomtatta” ki, hogy a fal két rétege között legyen bőven hely a levegőnek, amely a készülő épületnek a kiváló hőmegtartásban segít.

agrotrend.hu / sonline.hu, Turbéki Bernadett

Tovább olvasom

Az Év Agrárembere támogatók

 
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Szakmai partner
Nyakas Farm
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
 
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés