Fenntarthatóság
Innováció
Nyílnak az első krókuszok Baján és Ásotthalmon
Az elmúlt napokban már elkezdtek nyílni az első tarka sáfrányok Baján és Ásotthalmon is. Ezt a növény sokan krókuszként ismerik.
Igencsak korán kezdett el kibújni ez a kis növény, hiszen a tarka sáfrányok leggyakrabban február közepén-végén, március elején szoktak virágozni, de az eddigi enyhe télben úgy tűnik nem tudtak már tovább várni. Igaz, ezek az egyedek szinte biztosan nem fognak tudni termést érlelni, hiszen a megporzóik még téli nyugalmi állapotban vannak, és vélhetően a virágok a közelgő mínuszokban el fognak fagyni – írja közösségi oldalán a Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság.
A nősziromfélék családjába tartozó krókusz növénynemzetség neve a görög „kroké”, azaz fonal szóból származik, amely a virágok fonalszerű, 3 ágú bibéjére utal. Az arab eredetű, sárgát jelentő „sáfrány” szavunk szintén a bibére, illetve ennek sárga (sokszor vöröses narancssárga) színére vonatkozik. Több fajuk a természetben is előfordul hazánkban. A Duna-Tisza közén a tarka sáfrány (Crocus reticulatus) él. A védett kora tavaszi növény legnagyobb állománya a Kiskunság Nemzeti Parkban a Madarasi Marhajárás területén található, a Kiskunság déli részén szokott a leghamarabb virágozni.
Fotó: Tamás Ádám
Elsősorban mediterrán faj, hazánktól északabbra nem is fordul elő, ám ellentétben sok rokonával, nem hegyoldalakon vagy nedves réteken, hanem a száraz homokterületek sztyepprétjein vagy az azokra telepített erdőkben, erdőszegélyeken fordul elő.
Hagymás évelő, nevét a virágszirmain látható mintázatról kapta. Virágzáskor magassága alig 4-8 (maximum 10-12) centiméter; keskeny, fehér középerű, sötétzöld levelei sem növik túl a virágot. A lepellevelek alapszíne a fehértől a világoslilán át a sötétliláig változhat (a Kiskunságban a fehér, míg például a Nyírségben a lilás alapszínű változat gyakoribb valamivel), a külső lepelleveleken pedig 3-3 sötétlila színű csík húzódik. Igen ritkán ezek a csíkok hiányozhatnak, ilyenkor a növény rokonára, a hasonlóan apró termetű fehér sáfrányra hasonlít, azonban ott a lepellevelek csúcsa kerekebb, illetve élőhelyeik sem fednek át.
Sajnos néhány nap alatt elvirágzik, így tömeges virágzását is csupán 1-2 hétig lehet megcsodálni. A növény igazán szép látványt napos időben nyújt, egyébként szirmait összecsukva tartja. Természetvédelmi értéke 10 ezer forint.
agrotrend.hu / baon.hu