Fenntarthatóság
Innováció
Levetették bábingüket a sztyeplepkék
A Körös-Maros Nemzeti Park Csanádi puszták részterületén a közelmúltban felmértük egy meglehetősen ritka lepkefaj, a sztyeplepke állományát. Ezt ilyenkor ősszel a levetett bábingek (bábbőrök) száma alapján lehet megállapítani.
A sztyeplepke Romániában, Ukrajnában és Ázsia kiterjedt sztyeppterületein honos, Magyarország az elterjedési területének nyugati határán van. Nálunk elsősorban a Hortobágyon, a Hevesi-síkon, a Borsodi Mezőségben és a Dél-Alföldön található meg a faj. A Körös-Maros Nemzeti Parkon belül eddig csupán a Csanádi pusztákon sikerült bizonyítani a jelenlétét. Fokozottan védett és Natura 2000-es jelölőfaj is.
Kis zömök lepkéről van szó, melynek 30-44 mm fesztávú szárnyai vannak. Feje és tora barnás, potroha sárgásbarna. Szárnyait kávébarna foltok díszítik. Kétoldalt fésűs csápja van. Szürkületkor válik aktívvá, gyengén és keveset repül.
Fotó: Danyik Tibor
Az imágók július közepén jelennek meg és augusztus végéig rajzanak a kifejlett lepkék. A lárvák feltehetőleg minimum 3 évig fejlődnek a talajban, tápnövényük a gumós macskahere. Mivel a faj tápnövényhez kötött, így ugyanott található meg, ahol a gumós macskahere is jelen van, azaz a nyílt száraz, félszáraz gyepeken, leginkább löszgyepeken. A Csanádi pusztákon belül nagyobb számban található például a Királyhegyesi-pusztán és a Montág-pusztán.
Fotó: Danyik Tibor
A sztyeplepkék jelenlétét az őszi időszakban leginkább a levedlett bábbőrökből lehet kimutatni. A Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság 2020-ban kezdte meg a faj jelenlétének részletesebb feltérképezését. Mivel a lepkék három évig fejlődnek, ezért fontos, hogy legalább három egymást követő évben folytassuk a vizsgálatot. Október végén bejártuk azokat a löszfoltokat, ahol a legnagyobb valószínűséggel élnek sztyeplepkék. A megtalált bábbőrök alapján megállapítottuk, hogy az idei rajzás szerényebb volt a tavalyinál, de az állomány továbbra is stabil, néhány ezer példányra tehető.
agrotrend.hu / Körös-Maros Nemzeti Park