Keresés
Close this search box.
Keresés
Close this search box.

Fenntarthatóság

Innováció

Lakályos odúk várják az égi vándorokat (videó)

Százharminc madárodú telepítését kezdte el a Gemenc Zrt. A projekt uniós támogatás révén valósul meg – írják a Tolna Vármegyei Hírportálon.

Az erdőgazdaság munkatársai Szekszárd és Baja környékén hat erdőrészletben, tíz hektárnyi területen helyeznek ki különböző típusú, fából készített alkalmatosságokat. Ez a tevékenység is hozzájárul az erdőket érintő klímaváltozás kedvezőtlen hatásainak mérsékléséhez, az ökológiai, természeti károk minimalizálásához.

A részletekről csütörtökön délelőtt az erdőgazdaság Sötétvölgy Szabadidőközpontja melletti parkerdőben Janács Gergely, a Gemenc Zrt. vadgazdálkodási, ökoturisztikai és marketing osztályvezetője tájékoztatta az érdeklődőket, a média képviselőit. Egyebek mellett elmondta, hogy háromfajta – az Országos Madártani Egyesület ajánlásának megfelelő – menedék várja a hálás szárnyasokat.

Az A-típusú, legkisebb bejárati átmérővel rendelkező odú a kékcinegék és barátcinegék lakhelye lehet. A B-típusú a nagyobb madarakat, a széncinegéket, mezei verebeket és csuszkákat fogadja. A legnagyobb nyílású D-típus pedig a seregélyek és a búbos bankák számára nyújt lakályos körülményeket. Janács Gergely a bemutatóval egybekötött rendezvényen két odú kihelyezésével nyitotta meg azt a sort, melynek végén ez a szám a bevezetőben említett százharmincra emelkedik.


Százharminc madárodú telepítését kezdte el a Gemenc Zrt. Fotó: Mártonfai Dénes

Számos hazai madarunknak jelentenek menedéket és fészkelő helyét a fa belsejében, a faanyag korhadási folyamatának eredményeként létrejövő természetes üregek. Magyarországon csak néhány harkályféle készít odút, de ezeket olyan madarak is használják, amelyek önállóan nem képesek annak kialakítására. Fiatal, középkorú erdőkben természetes módon kevés búvóhely keletkezik az öreg, korhadó hagyásfák kis száma miatt. Az odútelepítési akciótól azt várják a szakemberek, hogy az érintett erdőkben nő a megtelepedő madárfajok száma és a kedvező feltételeknek köszönhetően gyarapszik az egyedszámuk is.

Nagyon érzékeny rendszert alkot az erdő élővilága, ennek az életközösségnek a tagjai kölcsönhatások sokaságával tudják befolyásolni annak egyensúlyát. A mesterséges odúk kihelyezésével a Gemenc Zrt. is hozzájárul egy-egy erdőterület fajgazdagságának a megmaradásához. Ezek az erdők pedig jobb ellenálló képességet tanúsítanak a klímaváltozás kedvezőtlen hatásaival, valamint más károsításokkal szemben. A megelőzési tevékenység nemcsak költséghatékonyabb, mint a kárelhárítás és kárfelszámolás, hanem a biodiverzitás, a biológiai sokféleség fejlesztésével is jár.

agrotrend.hu / TEOL, Szeri Árpád

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés