Fenntarthatóság

Innováció

Kihajtották a legelőkre a szürkemarhákat és a bivalyokat

A Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság állattartótelepein véget ért az őshonos magyar szürke szarvasmarhák és házi bivalyok teleltetési időszaka.

Az állatokat kihajtottuk, illetve kiszállítottuk a legelőkre, ahol fontos szerepet kapnak a védett területek természetvédelmi kezelésében.

Igazgatóságunk három állattartótelepe közül kizárólag Dévaványán vannak házi bivalyok. őket két gulyára osztottuk, s valamennyien a Dévaványa környéki legelők természetvédelmi kezelésében vesznek részt.

Forrás: Körös-Maros Nemzeti Park / Balla Tihamér

A szürkemarhák tábora is népes a dévaványai telepen. Egy részüket a környékbeli legelőkre hajtottuk ki, a többieket Szabadkígyósra, illetve Biharugrára szállítottuk át. Dévaványa közelében, a Kóré-zugban egy 300-as egyedszámú tinógulya kezdte meg a területkezelést. őket fokozatosan mozgatjuk majd egy legeltetési körben, amely ősszel Atyaszegen fejeződik be. Egyrészt azokat a területeket járják be, amelyeket nem tudunk kaszálni, illetve a már kaszált részekre is áthajtjuk őket sarjúlegeltetésre. Így a kaszált területek is természetes trágyázást kapnak.

Dévaványáról minden évben szállítunk más területi egységekre is szürkemarhákat. Idén május közepén 275 üszőt és 50 tinót vittünk át a Kígyósi-pusztára. Emellett a Kis-Sárrétre 280 tinót szállítottunk, melyekkel először Simotán kezdjük meg a legeltetést, a nyár közepétől pedig a Geszt melletti Kisvátyon-pusztán, az ottani vizes élőhely-rekonstrukciók természetvédelmi kezelésében vesznek részt. Hamarosan a Körös-ártérben (Álom-zugban) is 100 tinó legelészik majd. A kiszállított állatok a teljes vegetációs időszakot az említett területeken töltik.

Kardoskúton a Sóstói Állattartótelepünkről 245 magyar szürke szarvasmarha tehenet, 45 tenyészüszőt és 201 borjút hajtottunk ki. Két gulyát alakítottunk ki belőlük, egyik a Verrasztó-tanyai, másik a fecskési gulyaállásra került. Május végén, június elején visszahajtjuk az állatokat a telepre, ahol leválasztjuk a borjakat. Három-négy nap elteltével a tehenekből és a növendék üszőkből két gulyát alakítunk ki, az egyik a csomorkányi gulyaállásra kerül, a másik pedig a Fecskés-tanyára tér vissza.

A telep környékén is szép számban legelésznek még növendék üszők (104 egyed) és tinók (80 egyed), ők május utolsó hetében Cserebökénybe mennek majd legelni.

Montág-pusztai telepünkön összesen 740 magyar szürke szarvasmarhát tartunk. Egy csaknem kétszáz egyedből álló gulya már május eleje óta a tótkomlósi út mellett, a megfigyelőtorony környékén legel. További 270 állatot május 11-én áthajtottunk a kopáncsi, nyári gulyaállásra. Ebben a vegyes gulyában tehenek, borjak és tenyészüszők egyaránt vannak. Végül a 271 egyedből álló növendék gulyát május második felében elszállítjuk a Maros hullámterébe.

agrotrend.hu / Körös-Maros Nemzeti Park

Tovább olvasom

Az Év Agrárembere támogatók

 
Szakmai partner
Nyakas Farm
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
 
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés