Fenntarthatóság

Innováció

Jelentős vizes élőhelyek újultak meg Béda-Karapancsa térségében

Magyarország területének harmada természetközeli állapotban maradt fent, ami európai viszonylatban is kiemelkedő aránynak számít, az elmúlt évszázadok alatt feldarabolódott, mozaikossá vált élőhelyek fennmaradása azonban állandó beavatkozást igényel, amelyet az ország 10 nemzeti parkjának mintegy 1400 munkatársa végez – jelentette ki az Agrárminisztérium környezetügyért felelős államtitkára Dávodon, a Földvári-tó és a Karapancsai erdei-tavak megújítását célzó projekt zárórendezvényén.

A 300 millió forintból megvalósuló beruházás keretében a csatornák és tavak kotrásával, a műtárgyak felújításával több mint 200 hektáron zajlott élőhely-fejlesztés. A beavatkozásoknak köszönhetően mindkét vízrendszert sikerült teljesen feltölteni, amely megteremtette a szükséges feltételeit a vizes élőhelyekhez kötődő fajok megőrzésének és megtelepedésének. A Dávodi Földvári-tónál például a nagy kócsag és a kiskócsag kezdhetett zavartalanul a költéshez, a Karapancsai erdei-tavaknál a Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatóság szakemberi késő tavasszal már a nyári ludak tojásos fészekaljaira bukkantak, de nagy számban találtak szárcsákat és rendszeresen megjelent vadászni a rétisas is.

 

fotó: Vermes Tibor

Rácz András emlékeztetett arra, hogy a most záruló 7 éves finanszírozási ciklusban, a Környezeti és Energiahatékonysági Operatív Program keretében 38 milliárd forintból 90 projekt segítségével összesen 130 ezer hektáron javult a természeti környezet állapota országszerte. A beruházások kétharmada élőhely-rekonstrukció volt, amelyek mintegy 70 százaléka a vizes élőhelyekre koncentrált. Az államtitkár hangsúlyozta, hogy kiemelt jelentőséggel bír a vizes élőhelyek megóvása, hiszen a felszíni vizeket tekintve jelenleg több víz távozik, mint amennyi az országba beérkezik, emellett fontos szerepet töltenek be a klímaváltozás hatásainak enyhítésében is. Magyarország már a kezdetektől tagja a Ramsari Egyezménynek, azóta mintegy 260 ezer vizes élőhelyet jelölt hazánk a Ramsari listára.

fotó: Vermes Tibor

A Földvári-tó és a Karapancsai erdei-tavak rekonstrukciója jó példája annak, hogyan kell a természetet védeni és megóvni – jelentette ki Zsigó Róbert, a térség országgyűlési képviselője. Hozzátette: a régió egyedülálló természeti értékekben gazdag, és fontos, hogy ezeket megőrizzük a jövő generációja számára, amelyben komoly segítséget jelentenek a most záruló projekthez hasonló élőhely-fejlesztések. A beruházásnak köszönhetően javult az érintett terület ökológiai állapota, illetve nőtt a nyílt vízfelületek kiterjedése, valamint az erdei élőhelyek vízellátása.

agrotrend.hu / AM Sajtóiroda

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés