Fenntarthatóság
Innováció
Ismét megdőlt egy globális átlaghőmérsékleti rekord
Újra elérte az előző napi 17,18 Celsius-fokos rekordot szerdán a globális átlaghőmérséklet a Maine-i Egyetem mérései szerint.
Az egyetem kutatói műholdas adatok és számítógépes modellek segítségével követik nyomon a Föld állapotát, írta az Origo.
A SZERDAI EREDMÉNYEK MEGEGYEZTEK A KEDDEN ELÉRT CSÚCSHőMÉRSÉKLETTEL, AMELY MEGDÖNTÖTTE AZ EGY NAPPAL KORÁBBAN, JÚLIUS 3-ÁN, HÉTFőN MÉRT 17,01 FOKOS NAPI ÁTLAGHőMÉRSÉKLETET.
Ez utóbbi is rekordot jelentett, mivel meghaladta az addig legforróbbként számon tartott, 2016. augusztusában mért 16,92 fokot.
Fotó: pexels.com
Noha az értékek egyelőre nem hivatalosak, "megmutatják, hol tartunk most"– mondta Sarah Kapnick, az Egyesült Államok Országos Óceán- és Légkörkutató Hivatalának (NOAA) vezető kutatója.
A tudósok általában sokkal hosszabb – hónapos, éves, évtizedes – méréseket használnak a Föld melegedésének követésére, a napi rekordok azonban jól jelzik, hogy a klímaváltozás eddig ismeretlen mértéket öltött.
A KUTATÓK HÓNAPOK ÓTA FIGYELMEZTETNEK, HOGY AZ IDEI ÉV REKORDMELEG LEHET A NAGYRÉSZT A FOSSZILIS TÜZELőANYAGOK ÉGETÉSÉVEL MELEGEDő LÉGKÖR OKOZTA KLÍMAVÁLTOZÁS MIATT.
Szakértők szerint ezek a napi melegrekordok a közeljövőben várhatóan újra meg újra megdőlnek majd, mert a globális átlaghőmérséklet rendszerint július végéig, augusztus elejéig még folyamatosan emelkedik. Idén már június eleje óta megfigyelhetők szélsőségesen magas hőmérsékletek, feltehetően már a most jelentkező El Nino légköri jelenség előjeleként.
agrotrend.hu / Origo